Buszkowice
BUSZKOWICE
źrodło: http://www.zurawica.pl/index.php?url=historia&nazwa=buszkowice
Wieś leży nad Sanem, bezpośrednio na wschód od Przemyśla, przy linii kolejowej Kraków - Medyka. Pierwsza informacje o niej pochodzą z wieku XVI, istniał tu wówczas dwór obronny, należący do właścicieli wsi - Ligęzów. W 1600 r. obronność dworu okazała się zwodna, w tym bowiem roku na Buszkowice najechał Jan Krasicki i po zdobyciu dworu zabił broniącego się w nim Stanisława Ligęzę. Działo się to zresztą w bardzo dramatycznych okolicznościach, które warto przytoczyć, doskonale bowiem ilustrują ówczesne stosunki w ziemi przemyskiej. Otóż "Strzelbę naokoło osadziwszy i ogień z czterech stron dworu tego założywszy, napastnicy z muszkietów i hakownic gwałtownie na dom strzelać poczęli, tak aż kule przez obie ściany domu na wylot przechodziły" Zraniwszy zaś ciężko Ligęzę Krasicki nie tylko nie usłuchał jego błagań o miłosierdzie lecz "mieczem okrutnie przez głowę i twarz go ranił i rękę lewą mu uciął, a potem już do umarłego wszystkim kazał strzelać, tak aż koszula na Ligęzie do szczętu zgorzała.
W późniejszym czasie wieś należała do Trawińskich, z których jeden, a mianowicie Wojciech był przyjacielem i sojusznikiem "Diabła Łańcuckiego". Później wieś należała do Komiaktów, na początku XIX wieku nabyli ją Sapiehowie i włączyli w skład rozległych dóbr. W końcu tegoż XIX wieku Uczyły Buszkowice 341 mieszkańców, z czego 304 było wyznania grecko - katolickiego, 20 rzymsko - katolickiego, a 17 mojżeszowego. Pierwsi i drudzy należeli do parafii w Żurawicy. Istniał tu wówczas majątek ziemski należący do właściciela Żurawicy - Adama Sapiehy, liczący blisko 200 mórg obszaru. Działała wówczas szkoła elementarna, do której uczęszczały także dzieci z Buszkowiczek.
Posiadają dziś Buszkowice interesujący zabytek sztuki sakralnej w postaci dawnej cerkwi NMP, obecnie kościoła rzymsko - katolickiego pod wezwaniem NMP Królowej. Świątynia powstała w 1900 r. jako cerkiew filialna parafii grecko - katolickiej w Żurawicy, służyła mieszkańcom Buszkowic i pobliskich Buszkowiczek. Wcześniej istniała tu cerkiew drewniana, po której pozostała drewniana dzwonnica, znajdująca się na pobliskim cmentarzu. Obecnie trwa rozbudowa świątyni, nieco ciasnej dla potrzeb parafian, zachowująca jednak tradycyjny plan krzyża greckiego.
W połowie XIX wieku zbudowano natomiast wśród drzew na skarpie obiekt, nazywany przez mieszkańców dworem, choć typowym dworem nie będący. Powstał na potrzeby administrujących dobrami buszkowickimi urzędników ks. Sapiehy.Mapa regionu:
Informacje o Buszkowicach w sieci:
- WIKIPEDIA http://pl.wikipedia.org/wiki/Buszkowice_(wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie)