• Projekt Erasmus+ Fit for Life - wyjazd do Hiszpanii (marzec/kwiecień 2022r.)

• Relacje naszych uczniów - uczestników projektu Erasmus+ z pobytu w  Hiszpanii

Maja Radochońska, klasa VIII

Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli, realizowane z projektu Erasmus + odbyło się na słonecznej wyspie, należącej do Hiszpanii- Gran Canarii.

Przygoda dla 4 uczniów i 2 nauczycieli rozpoczęła się 28 marca, kiedy buszkowiczanie cały dzień podróżowali do upragnionego miejsca. Wieczorem tego dnia po raz pierwszy zobaczyli piękną wyspę, na której spędzili kolejne trzy dni. Już od pierwszych chwil, wszyscy byli pewni, że doświadczą tu niezapomnianego czasu, pełnego wrażeń oraz kształcenia języka angielskiego. Warto również podkreślić, iż 25 stopni Celsjusza na wyspie, znacząco odbiegało od ówczesnej zimnej temperatury w Polsce. Szkoła w Valsequillo była wzorowo przygotowana na przyjazd innych państw. Kanaryjscy uczniowie bardzo serdecznie przywitali gości regionalnym tańcem, a następnie mieliśmy szansę zmierzyć się ze sobą i poznać lokalne sporty, ponieważ taki był temat tego między krajowego spotkania. Uczniowie w ciągu wyjazdu grali w Canary wrestling (Kanaryjskie zapasy), canary ball oraz billardę. Dodatkowo pływali kajakami u wybrzeża wyspy, po Oceanie Atlantyckim. Program spotkania zawierał również wiele wycieczek, oglądanie ważnych obiektów. Uczniowie mieli okazję zwiedzić mnóstwo niesamowitych miejsc, między innymi Maspalomas Dunes- zjawiskową pustynię, Puerto Rico- miasto blisko wybrzeża zachwycające swoim pięknem, z dużą ilością plaż oraz dom Krzysztofa Kolumba, w którym mieszkał przez dużą część swojego życia. Dodatkowo buszkowiczanie zobaczyli obecną stolicę Gran Canarii- Las Palmas, oraz tą dawną- Galdar, gdzie zwiedzili oryginalne muzeum historii tej wyspy- Cueva Pintada. Pomiędzy tymi aktywnościami, uczniowie z wszystkich krajów, w miejscu w którym tymczasowo mieszkali wieczorami organizowali dyskoteki, poznawali swoje kultury oraz w pełni korzystali ze wspólnego czasu. Krótkie warsztaty, quiz o sporcie oraz gra terenowa dodatkowo zjednoczyła uczestników. W trakcie pożegnania nie obyło się bez łez szczęścia i wzruszenia, dzięki szansie poznania tak wspaniałych ludzi oraz możliwości zobaczenia tak fascynującego i intrygującego miejsca. Wszyscy byli zachwyceni wyjazdem, także z powodu panującej atmosfery, z którą ciężko było się rozstać. Większość uczniów postanowiła utrzymywać kontakt z nowo poznanymi osobami i zasugerowała, że w miarę możliwości planują tam wrócić i pokazać innym piękno tej wyspy.

Alex  Urban – klasa VIII

Sprawozdanie  z wyjazdu na Gran Canaria w  dn. 28.03.2022-01.04.2022.

Wycieczkę zaczęliśmy w grupie sześcioosobowej dwóch nauczycieli i czterech uczniów w niedzielę 27 marca 2022 r. w nocy. Gdy dojechaliśmy na lotnisko w Warszawie, odprawiliśmy się z niego  i dolecieliśmy samolotem do Zurychu. Na tym lotnisku spotkaliśmy Greków, którzy są  z nami w projekcie. Na Gran Canarię dolecieliśmy w poniedziałek po południu i prosto pojechaliśmy do naszego  hotelu. Tego dnia dołączyli do nas przyjaciele z Niemiec.  Następnego dnia spotkaliśmy się z uczniami,  zostaliśmy podzieleni na grupy i wykonywaliśmy sportowe dyscypliny charakterystyczne dla Gran Canarii. Wieczorem zrobiliśmy Quiz na temat zdrowia i sportu. Drugiego dnia  pojechaliśmy  do Puerto Rico, pływaliśmy tam  kajakami po morzu, a następnie zwiedziliśmy Maspalomas Dunes i odwiedziliśmy  tam  kolejną plażę. Podczas pływania kajakiem byłem w trzyosobowej grupie z kolegą z klasy i Alexandrem z Hiszpanii. Podczas pływania opowiadaliśmy mu o Polsce, polskich daniach i innych ciekawostkach.  Trzeciego dnia poznawaliśmy historię Gran Canarii, zwiedzaliśmy dom  Krzysztofa Kolumba i kupowaliśmy pamiątki. Wieczorem zjedliśmy razem ostatnią kolację z Hiszpanami, Grekami i Niemcami, a potem do późna w nocy była dyskoteka i  pożegnanie. Następnego dnia wracaliśmy do domu. Wycieczka była  bardzo  udana, poznaliśmy różnych ludzi i zwiedziliśmy wiele miejsc. Mogłem sprawdzić swój język angielski i  przekonać się, że jestem w stanie się swobodnie porozumiewać. Każdemu polecam doświadczyć czegoś  takiego  i polecam   udział w  projekcie Erasmus+.