Wspaniałych wakacji !!!
Podziękowania!
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli zaangażowani
w przygotowanie historycznego dla naszej społeczności wydarzenia, jakim jest nadanie szkole imienia i sztandaru składamyserdeczne podziękowanie!
Uroczystości, którą przeżywaliśmy w dniu 29 maja 2023r., towarzyszyły również liczne atrakcje dla dzieci, w przygotowanie których, oprócz rodziców, włączyły się także służby mundirowe: żołnierze z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, zespół wokalno-muzyczny z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Ochotnicza Straż Pożarna z Buszkowic oraz lokalne instytucje: Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Sportowy „Zryw” z Buszkowiczek, wolontariusze z grupy ratownictwa medycznego.
Za każdy życzliwy gest i dobre słowo z całego serca dziękujemy.
Mamy nadzieję, że z dorobku Prymasa Tysiąclecia młodzież naszej szkoły będzie czerpać wskazówki do tego jak być dobrym uczniem, dzieckiem, Polakiem, człowiekiem.
Od dzisiaj, dzień 28 maja, rocznica śmierci bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zostanie wpisany do kalendarza uroczystości szkolnych jako Dzień Patrona.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
- Wójta i Rady Gminy Żurawica za pozytywne rozpatrzenie wniosku o nadanie imienia i przychylność w naszych działaniach;
- fundatorów sztandaru: Radzie Rodziców obecnej i poprzedniej kadencji, mieszkańców Buszkowic i Buszkowiczek oraz Pana Leszka Solki – absolwenta szkoły, za wykonanie gwoździ;
- Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. za ufundowanie gabloty na sztandar i tablicy pamiątkowej i Panów Józefa Delmanowicza i Pawła Jucha za ich wykonanie;
- następujących instytucji za pomoc finansową i rzeczową:
Banku Spółdzielczego w Żurawicy,
Gospodarstwa Sadowniczego w Żurawicy
Restauracji Galeon
Parafii NMP Królowej w Buszkowicach
Koła Gospodyń Wiejskich „Buszkowiczanki”
Klubu Sportowego „Zryw” w Buszkowiczkach
Sołectw wsi Buszkowice i Buszkowiczki
Sponsorów prywatnych
Pani Agaty Godos i Stanisława Szarzyńskiego za wykonywanie zdjęć
i promocję na stronie internetowej Gminy ŻurawicaMediów: Nowin 24, Życia Podkarpackiego, radia Fara
Link do relacji:
W imieniu swoim, nauczycieli i uczniów –
Barbara Kropieniewicz –
dyrektor Szkoły Podstawowej
im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiegow Buszkowicach
Szkoła Podstawowa w Buszkowicach ma swojego patrona! Jest nim bł. Stefan kardynał Wyszyński
Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej w Buszkowicach rozbrzmiał 3 października 1962 roku. Od tamtej pory spod opiekuńczych skrzydeł tamtejszych pedagogów „wyfrunęły” całe pokolenia buszkowiczan, a nierzadko również młodych mieszkańców ościennych miejscowości. W ubiegłym roku buszkowicka podstawówka świętowała chlubny jubileusz 60-lecia istnienia. Prawdziwie wielkie, wręcz historyczne, święto miało jednak nadejść kilka miesięcy później…
29 maja 2023r. – z udziałem wielu zacnych gości, władz gminy, obecnych i byłych uczniów, dawnych dyrektorów oraz wieloletnich, oddanych przyjaciół placówki i jej społeczności – odbyła się uroczystość przekazania sztandaru i nadania jej imienia bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wybór „Prymasa Tysiąclecia” na patrona szkoły był właściwie jednogłośny. Postać bł. Stefana Wyszyńskiego jest symbolem umiłowania wolności, sprawiedliwości oraz szacunku do drugiego człowieka. Postawa Prymasa, a szczególnie Jego patriotyzm i miłość bliźniego, są godne naśladowania. Mówił, że światu potrzeba serca, a zwycięża ten, kto miłuje. Jego życie jest wzorem wiary i służby Ojczyźnie. Społeczność SP w Buszkowicach, wybierając bł. kardynała Wyszyńskiego na swojego patrona, przypieczętowała tym chęć czerpania z bogactwa Jego nauk.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, podczas której nastąpiło poświęcenie sztandaru. Eucharystii przewodniczył biskup Krzysztof Chudzio – absolwent Szkoły Podstawowej w Buszkowicach. W części oficjalnej wzięli udział zaproszeni goście, wśród których znalazły się władze gminy na czele z: jej Wójtem Tomaszem Szeleszczukiem i Przewodniczącym Rady Gminy Maciejem Gałuszką, Podkarpackim Wojewódzkim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie Małgorzatą Rauch (występującą również w imieniu Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart oraz Wicewojewody Jolanty Sawickiej), władzami powiatu przemyskiego (które reprezentowali: Starosta Przemyski Jan Pączek, Wicestarosta Marek Kudła, Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Ryczan i Radna Krystyna Raba-Opacka), Sekretarzem Gminy Żurawica Ryszardem Kosteleckim, Kierownikiem referatu ds. oświaty w Gminie Żurawica Bożeną Włoch. Nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli służb mundurowych: Dowódcy 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafała Kluza, Komendanta Komisariatu Policji w Żurawicy nadkom. Krzysztofa Walewicza, przedstawicieli nadleśnictw Bircza i Krasiczyn. Obecna była Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, byli dyrektorzy SP w Buszkowicach – Ewa Bukowska i Maria Tabinowska, dyrektorzy pozostałych placówek oświatowych z Gminy Żurawica, fundatorzy sztandaru, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i inni.
Nim doszło do uroczystości przekazania sztandaru, dyrektor placówki wraz z włodarzem gminy, Podkarpackim Wojewódzkim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie, starostą przemyskim i biskupem Krzysztofem Chudzio odsłonili umieszczoną na ścianie szkoły tablicę upamiętniającą tę wiekopomną chwilę.
- Rodzi się pytanie, dlaczego kardynał Stefan Wyszyński został naszym patronem? W wyniku powszechnego głosowania. Spośród trzech kandydatów, sławnych Polaków, na patrona szkoły wybrano właśnie Prymasa Tysiąclecia – powiedziała dyrektor szkoły Barbara Kropieniewicz. – Słyszeliśmy wiele ciepłych słów o naszym patronie, który był nie tylko kapłanem, ale także wychowawcą, profesorem, patriotą, wybitnym mężem stanu. Przez ostatni rok uczniowie i nauczyciele przygotowywali się do tej chwili, zorganizowaliśmy kilka konkursów poświęconych sylwetce kardynała Wyszyńskiego, nagrodzone prace uczniów można oglądać na gazetkach szkolnych. Odbyliśmy dwie wycieczki do Komańczy, miejsca ostatniego internowania kardynała i nawiązaliśmy współpracę z tamtejszą szkołą, która od ponad trzydziestu lat nosi jego imię – dodała szefowa szkoły.
- Mamy nadzieję, że z dorobku Prymasa Tysiąclecia młodzież naszej szkoły będzie czerpać wskazówki jak być dobrym uczniem, dzieckiem, Polakiem i człowiekiem. Od dzisiaj dzień 28 maja, a jest to także rocznica śmierci błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego, zostanie wpisany do kalendarza uroczystości szkolnych, jako dzień naszego patrona. Zapamiętajmy jego słowa: Może pragnęlibyśmy łatwiejszych dziejów, a jednak dzieci moje, jak często, tak i dziś was proszę – zwłaszcza młodzież – nie chciejcie łatwego życia. Łatwe życie szkodzi naszemu narodowi. Młodzieży, nie zapominając o przeszłości, naucz się patrzeć ku przyszłości, ale pamiętaj – przyszłości nikt na świecie pewny nie jest. Żadnemu narodowi nie można zagwarantować jakiegoś złotego wieku – podsumowała Barbara Kropieniewicz.
Podczas uroczystości w sali gimnastycznej nastąpiło przekazanie sztandaru oraz wbicie doń symbolicznych gwoździ, które na wiele lat pozwolą przechować w pamięci wspomnienia z tego święta. Podczas spotkania padło mnóstwo ciepłych słów – tak pod adresem szkoły i jej społeczności, jak i w kierunku jej szacownego patrona, który przez cały czas „spoglądał”, uśmiechając się ciepło na gości z przygotowanego specjalnie na tę okazję banera z jego wizerunkiem.
- Wybór patrona to wielkie wydarzenie nie tylko dla szkoły, ale także dla całej naszej społeczności lokalnej. Wybór akuratnie takiego patrona to również ogromne zobowiązanie na przyszłość. Zwłaszcza w tych czasach, tak trudnych dla kościoła i dla naszego społeczeństwa, jest tym większym zobowiązaniem i jeszcze większą radością. Jest to postać, która przeprowadziła kościół i nasz naród przez najtrudniejsze i najmroczniejsze czasy komunizmu po 1945 roku. To też osoba, która zawsze miała odwagę mówić to, co jest ważne dla społeczeństwa polskiego. W tym wszystkim zawierała się troska nie tylko o kościół jako jeden z elementów budowy tożsamości narodowej i społecznej Polaków, ale także pielęgnowanie tych wartości, które od przeszło tysiąca lat tworzą naród polski – powiedział Wójt Gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.
- Kardynał Stefan Wyszyński miał odwagę mówić, miał odwagę powiedzieć głośno non possumus, czyli nie pozwalamy na to, aby pewne złe tendencje nie tylko w życiu społecznym, politycznym czy gospodarczym miały miejsce w naszej ojczyźnie. Los Ojczyzny był mu zawsze bliski i te wszystkie ideały chciałbym, żeby stały się i w tej szkole wskazówką, drogowskazem na przyszłość. Tego z całego serca państwu życzę – dodał włodarz.
Oficjalną część imprezy zakończyły występy szkolnych artystów, którzy z przejęciem opowiadali historię życia patrona swojej szkoły. Koniec części oficjalnej w żadnym wypadku nie oznaczał zakończenia imprezy. Ta przeniosła się do Domu Ludowego w pobliskich Buszkowiczkach, gdzie na gości wydarzenia czekał poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnione ze szkołą Koło Gospodyń Wiejskich Buszkowiczanki. Dla najmłodszych przygotowano piknik z wieloma atrakcjami, który uświetnił występ zespołu wokalnego 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz pokaz ćwiczeń strażackich. Plac przy Domu Ludowym w Buszkowiczkach wypełnił się radosnym szczebiotem i szczerym śmiechem uczniowskiej braci, co tylko potwierdziło, iż pieczołowicie przygotowywana dla maluchów niespodzianka była nadzwyczaj udanym akcentem tej niezwykłej uroczystości.
/tekst i zdjęcia: Agata Godos/
69
Święto Rodziny w klasie II
14 czerwca w kl. II odbyło się przedstawienie z okazji Święta Rodziny. Uczniowie zamienili się w prawdziwych aktorów, aby móc zaprezentować swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Był to bardzo ważny dzień nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców, którzy mogli podziwiać talenty swoich dzieci. Nie zabrakło oczywiście wzruszeń i emocji, które towarzyszyły wszystkim uczestnikom uroczystości. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.
Wycieczka uczniów kl. II i III do Krakowa
7 czerwca 2023r. odbyła się wycieczka uczniów klas II i III do Krakowa. W Krakowie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Zwiedziliśmy królewski Wawel, Sukiennice, mieliśmy okazję usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, odczuć niepowtarzalny klimat spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. Floriańską czy ulicą Franciszkańską ze słynnym Oknem Papieskim. Była to bardzo dobra lekcja historii. Niektórzy w Krakowie byli po raz pierwszy, wrażenia ich są nie do opisania, radość dzieci, które dodatkowo zobaczyły wawelskiego smoka - bezcenna. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie krakowskiego ZOO, gdzie wszyscy mieli okazję przyglądać się różnorodnym zwierzętom z rozmaitych krańców świata.
Wycieczka była niesamowita, a na buziach wszystkich uczestników gościł uśmiech.
33
Job Shadowing w naszej szkole
W dniach 29.05.-02.06. gościliśmy delegację nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły średniej z miejscowości Valsequillo, która znajduje się na pięknej wyspie Gran Canaria. Celem wizyty hiszpańskich nauczycieli była realizacja mobilności „Job Shadowing” – działania w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej”.
Podczas swojego pobytu Elena (nauczycielka historii) i Ricardo (nauczyciel geografii) mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym dla całej naszej społeczności wydarzeniu jakim było nadanie szkole imienia i sztandaru. W kolejnych dniach nasi goście mogli zapoznać się z polskim systemem edukacji rozmawiając ze szkolną społecznością oraz uczestnicząc w lekcjach języka angielskiego, matematyki, plastyki, biologii i informatyki. Kanaryjczycy przyjechali do nas również po to, aby doskonalić swoje umiejętności z obsługi drukarki 3D. Na lekcjach informatyki, prowadzonych wspólnie przez nauczyciela i uczniów z klasy 8, nasi goście mieli okazję do zgłębienia swojej wiedzy zarówno w teorii, jak i praktyce. Kilkudniowy pobyt Eleny i Ricardo wypełniony był także dyskusjami na temat różnic i podobieństw w sposobie kształcenia dzieci i młodzieży oraz organizacji pracy w szkole w Polsce i Gran Canarii.
Ciekawym wydarzeniem było obejrzenie przygotowanej przez uczniów z klasy 8 prezentacji na temat różnic kulturowych pomiędzy naszymi krajami. Podczas wizyty nie zabrakło też miejsca na zwiedzanie okolicy, zabytków Przemyśla i różnych atrakcji w pobliskich miejscowościach.
Cała wizyta przebiegła w serdecznej i ciepłej atmosferze. Mamy nadzieję, że hiszpańscy nauczyciele zapamiętają nasz kraj i naszą szkołę z jak najlepszej strony.
25
"Twórcy żyją wśród nas, a my ich nie widzimy"
Nasza szkoła po raz trzeci dostała możliwość udziału w kolejnej już czwartej edycji warsztatów malarskich realizowanych przez Fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych w Warszawie we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu. Warsztaty adresowane były do uzdolnionej plastycznie młodzieży oraz nauczycieli plastyki szkół powszechnych i plastycznych, pedagogów mających już swoje dokonania na tym polu. Tym razem zaszczyt sprawdzenia się i wzięcia udziału w warsztatach otrzymała uczennica kl. VII Gabriela Kic oraz pedagog i nauczyciel plastyki pani Ewa Gawczyńska. Wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwsza z nich to 3-dniowe warsztaty malarskie, które odbyły się w dniach 5-7 czerwca 2023 r. w PCEN w Przemyślu a poprowadzone zostały przez wybitnego polskiego malarza pana Roberta Bluja oraz jego córkę, malarkę młodego pokolenia, Ewelinę Bluj. Tematem prac uczestników był krajobraz z wykorzystaniem osobistej interpretacji, umiejętności operowania techniką malarską, perspektywą, kolorem i światłem. Zwieńczeniem warsztatów będą wystawy powstałych w ich wyniku prac. Każda z dwóch wystaw (Przemyśl, Tczew) składać się będzie z dwóch części, zgodnych z odmiennymi tematami warsztatów, tak, by w każdym z miast można było obejrzeć prace wszystkich uczestników warsztatów z obu miast biorących udział w warsztatach. Wystawie towarzyszyć będzie profesjonalny katalog. Warsztaty przebiegały w przemiłej, ciepłej i twórczej atmosferze. Uczestnicy pod profesjonalnym okiem mogli odkrywać i rozwijać swoje talenty. Był to czas dobrze spędzony, bogaty w nowe doświadczenia i uczący w sposób bezpośredni warsztatu malarza artysty. Czekamy z zainteresowaniem na wystawy i bardzo dziękujemy😊
8
Kolejne sukcesy naszych uczniów!
5 czerwca br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Żurawicy odbyła się 16. Edycja Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Gminy Żurawica. Organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Wyszatycach na czele z panią Barbarą Semków. W konkursie brały udział dzieci, które były podzielone na trzy kategorie: pierwsza i najliczniejsza grupa to uczniowie klas 0-III, druga to uczniowie klas IV-VI oraz trzecia, przedstawiciele klas VII-VIII. Popisy wokalne oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Duńska – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, Julia Mielniczek – absolwentka wydziału wokalnego tejże szkoły oraz Małgorzata Glesman – muzyk, instruktor do spraw promocji i upowszechniania kultury. Występy uczestników były na bardzo wysokim poziomie, pełne wrażeń duchowych i emocji, jednak nagrodzeni mogli zostać tylko najlepsi, a wśród nich znaleźli się nasi uczniowie. W kategorii klas 0-III I miejsce zajęła Konstancja Fac (kl. 0), a III miejsce przypadło Jagodzie Drozd (kl. II). Wyróżnienie oraz nagrodę sołtysa miejscowości Wyszatyce otrzymała Emilia Trawnicka (kl.0). W kategorii IV-VI trzecie miejsce otrzymała Zofia Fugowska, a wyróżnienie – Lena Rdochońska. Wszystkim nagrodzonym Gratulujemy!
2
Wycieczka nad Jezioro Solińskie
W dniu 6 czerwca uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami, udali się na całodniową wycieczkę nad Jezioro Solińskie. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie elektrowni i wnętrza zapory wodnej. Po obejrzeniu filmu opisującego zasady działania zapory i pokazującego różne odnawialne źródła energii, uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem udali się w głąb tamy, aby zwiedzić halę maszyn, zobaczyć stare turbiny oraz przejść przez galerię nr 1 i nr 2. Następnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Pobyt dopełnił wolny czas spędzony przy pysznym posiłku oraz wspólnych spacerach.
25
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego MEMORY MASTER
17 kwietnia w naszej szkole przeprowadzony został Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego MEMORY MASTER. Jest to konkurs leksykalny przeznaczony dla klas IV-VIII szkoły podstawowej. Został on zaprojektowany przez nauczycieli języka angielskiego jako pomocne narzędzie do aktywnego wspierania nauki słownictwa i do skutecznego ich motywowania.
Z przyjemnością informujemy, że w kategorii klasy czwartej tytuł laureata II stopnia uzyskała uczennica Lena Radochońska, z wynikiem 97/100 pkt., a w kategorii klasy ósmej tytuł laureata III stopnia otrzymała Róża Szybiak, z wynikiem 90/100 pkt.
Wyróżnienia przyznano następującym uczniom:
Kinga Zwirn (klasa V), Oliwia Kołodziej (klasa VI), Gabriela Kic (klasa VII) oraz Karol Suwała (klasa VIII).
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy uzyskania bardzo wysokich wyników.
Święto Rodziny w klasie I
W dniu 07 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyło się Święto Rodziny (Dzień Mamy i Taty). Z tej okazji uczniowie klasy I przygotowali występ dla rodziców. Najpierw były dwie krótkie scenki: „Małgorzatka szuka matki” oraz „Kwiatki dla matki”. Rodzice z dumą i radością podziwiali talenty swoich pociech. Były jeszcze wiersze i piosenki dla kochanych rodziców. Dzieci w ten sposób okazały rodzicom swoją miłość i wdzięczność za trud wychowania. Na zakończenie chórem zaśpiewały sto lat i wręczyły im własnoręcznie zrobione upominki. W podziękowaniu otrzymały ogromne brawa, a po występie wszyscy udali się na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.
32
Dzień Dziecka
W czwartek 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I, II wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw „Korona” w Jarosławiu. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej oraz orientacji przestrzennej. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji m.in.: trampolin, zjeżdżalni, basenu z piłeczkami, karuzeli. Dzieci z wycieczki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i emocji.
4
Spotkanie z dietetykiem
18 maja w ramach zebrania z rodzicami w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Klubu Zdrowego Stylu Życia, panią Magdaleną Dudą. Spotkanie to miało na celu pokazać nie tylko rodzicom, ale nam wszystkim, jak prawidłowo się odżywiać, korygować i kontrolować swoją wagę oraz mieć więcej energii i czuć się lepiej.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie