4 października klasy 3, 4 i 8 wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Bochni, do najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu szybem Campi, w minutę pokonując dystans ponad 70 pięter. Dla wielu z nas było to ogromne przeżycie. Następnie pod okiem naszych przewodników zwiedzaliśmy kopalnię korzystając z Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, która miała wyjątkowy charakter podróży w czasie. Nasza podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek i atrakcji, m.in. odbyliśmy przejazd podziemną kolejką o nazwie „Kuba” wzdłuż podłużni August. Holograficzne i interaktywne prezentacje, słuchowiska przestrzenne i animacje dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń i pomogły uzupełnić naszą wiedzę na temat historii bocheńskiej kopalni, średniowiecznych technik wydobywczych i ich rozwoju, oraz codziennego życia i pracy górników. W naszej pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące pracę wypalaczy metanu, pożary a także zalanie wodą podziemnych chodników.
Około 250 metrów pod powierzchnią ziemi, w największej komorze (komorze Ważyn), mieliśmy okazję zjeść wspólnie pyszny obiad i czas na kupienie wyjątkowych pamiątek. Ostatnią atrakcją była niezwykle ekscytująca przeprawa łodzią i zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie mogliśmy podziwiać piękną szopką bożonarodzeniową.
Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było dla nas niezwykłą przygodą. Podróż w głąb ziemi i spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa były również niecodzienną lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce na pewno doceniliśmy ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników.