To już XVIII Gminny Konkurs Matematyczny „Niedźwiadek” dla uczniów klas III szkół podstawowych Gminy Żurawica, który odbył się 15 kwietnia 2025 roku w naszej szkole. Konkurs ma na celu zachęcanie uczniów do podejmowania różnorodnych działań matematycznych, pobudzanie do logicznego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. W zmaganiach matematycznych łącznie udział wzięło 11 uczniów ze szkół podstawowych w Maćkowicach, Wyszatycach i Buszkowicach. Miło nam poinformować, że w trójce laureatów znalazło się trzech uczniów naszej szkoły, a nagrody wręczyła Dyrektor Szkoły - Pani Barbara Kropieniewicz. Na pierwszym miejscu uplasował się Dominik Zawada, na drugim Rita Wójcik, a na trzecim Leon Fac. Dominik Zawada i Rita Wójcik będą reprezentować Gminę Żurawica w Powiatowym konkursie matematycznym w Przemyślu już 7 maja. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy. Bardzo dziękujemy sponsorowi nagród, którym był Klub Sportowy „Zryw” Buszkowiczki. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Aktualności
Mistrzowie Matematyki
- 2
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Wycieczka do Muzeum w Przemyślu
Pragnąc poczuć atmosferę i wyjątkowość zbliżających się Świąt Wielkanocnych klasy I i III wraz z opiekunami w dniu 11 kwietnia 205 r. wybrały się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Uczniowie obejrzeli film o zwyczajach wielkanocnych kultywowanych dawniej w różnych częściach Polski oraz technikach zdobienia pisanek i znaczeniu różnych wzorów w wierzeniach ludowych. Następnie wszyscy przystąpili do części praktycznej tj. zdobienia pisanki metodą decoupage. Warsztaty przebiegały w bardzo przyjaznej i życzliwej atmosferze, a gotowe piękne pisanki zabrały ze sobą do domu.
Był to mile spędzony czas, podczas którego wszyscy dobrze się bawili.
6
Warsztaty wielkanocne w klasie III
8 kwietnia 2025 r. w klasie III odbyły się warsztaty wielkanocne. Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje wielkanocne, a zaproszona emerytowana nauczycielka p. S. Marynowicz zaprezentowała dzieciom metody i techniki zdobienia pisanek w różnych regionach Polski. Następnie z przyniesionych wydmuszek dzieci wykonywały przecudne kolorowe pisanki ozdabiając je różnymi materiałami m.in. kolorową taśmą, wstążką, naklejankami… Pomysłów było tyle, ile dzieci w klasie. Na zakończenie z gotowych już ozdób świątecznych robiły stroiki, które będą ozdobą na wielkanocnych stołach.
Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze i wprowadziły uczniów w świąteczny nastrój. Dziękujemy p. S. Marynowicz za przybycie i udział w klasowych warsztatach.
Wielkanocne warsztaty plastyczno-techniczne.
14.04.2025r. klasy IV-VIII wzięły udział w plastyczno-technicznych warsztatach, których celem, było kultywowanie tradycji związanych z Wielkanocą. Uczniowie z zapałem i w dobrej atmosferze przygotowywali wielobarwne i pomysłowe kolaże ozdabiając formę płaską pisanek, baranków, kogutów i kaczuszek. Utworzone pracę ozdobiły szkolne korytarze, tworząc naszą własną galerię.
56
Apel Wielkanocny
Dnia 15 kwietnia odbył się uroczysty Apel Wielkanocny przygotowany przez uczniów klasy 8 i p. Renatę Wojdylak. Podczas apelu zostały zaprezentowane zwyczaje wielkanocne i symbolika świąt. Nie zabrakło również piosenek, dekoracji oraz życzeń świątecznych, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
4
Gościliśmy Gran Canarię w ramach programu Erasmus+
W dniach 31.03.-04.04. nasza szkoła z ogromną radością gościła grupę 10 uczniów i 2 nauczycieli w ramach programu Erasmus+. Jedna z nauczycielek, Alba, uczestniczyła w zajęciach w ramach Job shadowing, czyli obserwacji pracy w celu podwyższenia własnych kwalifikacji zawodowych, poznania i porównania metod pracy oraz wymiany doświadczeń z innymi pedagogami.
Kanaryjscy nastolatkowie szybko znaleźli wspólny język z naszymi uczniami i tydzień upłynął w niezwykłej atmosferze przyjaźni i owocnej pracy. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w wycieczce do Przemyśla oraz na Fort San Rideau w Bolestraszycach, gdzie mogli poznać ciekawą historię naszego kraju i regionu. Nasi goście brali również udział w wielu ciekawych lekcjach: j.angielskiego, matematyki, informatyki, geografii, chemii, religii, wychowania fizycznego i plastyki. Ciekawym doświadczeniem dla wszystkich była nietypowa lekcja j.polskiego dotycząca twórczości Wisławy Szymborskiej oraz warsztaty w plenerze z obsługi dronów, które to udało się zorganizować dzięki współpracy szkoły w Buszkowicach z ZSEiO w Przemyślu. 2 kwietnia był obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W szkole zorganizowane zostały różnorodne aktywności, takie jak: przedstawienie w j. angielskim ukazujące problemy w codziennym funkcjonowaniu młodych osób ze spektrum autyzmu, projekcja krótkiego filmu o autyzmie, niebieskie igrzyska sportowe, niebieski bieg oraz warsztaty sensoryczne. Celem tych wydarzeń edukacyjnych było, jak co roku, zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób z tym zaburzeniem. W ostatnim dniu uczniowie mogli wspólnie uczyć się języka hiszpańskiego i polskiego, prowadząc zajęcia językowe. Swoją wspaniałą przygodę wszyscy uczestnicy zakończyli wspólnym odtańczeniem naszego tańca narodowego, Poloneza, oraz zajęciami sportowymi.43
Promocja Technikum Leśnego w Lesku
Dnia 31 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie promujące Technikum Leśne w Lesku, skierowane do uczniów klasy ósmej i siódmej. W trakcie wydarzenia przedstawiciele szkoły zaprezentowali ofertę edukacyjną oraz opowiedzieli o możliwościach, jakie daje nauka w tym wyjątkowym technikum.
Technikum Leśne w Lesku to szkoła z długoletnią tradycją, która kształci młodzież w zawodzie technik leśnik. Podczas prezentacji uczniowie dowiedzieli się, że program nauczania łączy przedmioty ogólnokształcące z zajęciami praktycznymi w lesie, co pozwala zdobywać wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody i ekologią.
W trakcie spotkania zaprezentowano również:
- nowoczesne zaplecze dydaktyczne szkoły, w tym laboratoria, internat oraz pracownie specjalistyczne,
- możliwości rozwoju – koła zainteresowań, zawody, wyjazdy terenowe, udział w olimpiadach i konkursach,
- perspektywy zawodowe po ukończeniu technikum – praca w Lasach Państwowych, parkach narodowych, służbach ochrony środowiska lub kontynuacja nauki na studiach leśnych i przyrodniczych.
Uczniowie mieli także okazję porozmawiać z przedstawicielami szkoły oraz obejrzeć krótką prezentację multimedialną przedstawiającą codzienne życie uczniów technikum.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i z pewnością pomogło wielu ósmoklasistom w podjęciu decyzji dotyczącej dalszej ścieżki edukacyjnej.
Kolejny sukces naszych uczniów!
25 marca 2025 w Arboretum Bolestraszyce odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XXIII Edycji Międzyszkolnego Konkursu pt. "Kałuża. Czym jest naturalna i sztuczna retencja wodna?", zorganizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia Wody. Wśród uczestników tegorocznego konkursu (z 38 szkół województwa podkarpackiego), znaleźli się reprezentanci naszej szkoły. W kategorii praca plastyczna/klasy I-IV nagrodę główną zdobyła Antonina Żywczak z kl. III i Emilia Trawnicka z kl. II, a w kategorii klas V – VIII - Lena Radochońska z kl. VI.
Gratulujemy!
Warsztaty wielkanocne w Muzeum Historii Miasta Przemyśla
Poznajemy jedne z najstarszych cec hów przemyskich: fajkarstwo i ludwisarstwo. Klasa IV i V odwiedziły jedyne tego rodzaju muzeum w całej Europie a mianowicie Muzeum Dzwonów i Fajek, którego siedziba znajduje się w późnobarokowej Wieży Zegarowej. Wieża ta była wzniesiona w latach 1775-1777 jako dzwonnica unickiej katedry i po kasatach józefńskich przeszła na własność miasta. W roku 1983 stała się własnością miasta. W roku 1983 stała się własnością Muzeum.
109
Orzechowce zdobyte!!!
29.03.2025 r. chłopcy z klas IV-VI wzięli udział w pierwszym w swoim życiu międzyszkolnym turnieju mini piłki siatkowej. Jechaliśmy z nastawieniem umiarkowanie optymistycznym (wygrać chociaż jeden mecz, nie być ostatnią drużyną turnieju). Okresy słabszej gry przeplatały się z okresami rewelacyjnej postawy naszej drużyny. Rozpoczęliśmy, gramy jako pierwsi. Pierwszy set, pierwsze zdobyte i stracone punkty, gra była wyrównana. Przejście, na zagrywkę wrócił Kuba Wardęga, odskakujemy na kilka punktów i wygraliśmy seta. Drugi set, na boisko wchodzi druga czwórka. Zagrywkę rozpoczyna Szymon Doskocz, który zdobywa kilka punktów pod rząd. Świetna gra pozostałych zawodników Szymona Kic, Miłosza Szczęsnego i Kamila Pliś, dała nam zwycięstwo w pierwszym meczu 2:0. Po przerwie, podczas której rozgrywały mecz drużyny z drugiej grupy, weszliśmy na boisko. Przeciwnik trudniejszy, ale chłopcy z pierwszej czwórki Bartosz Rachwał (grał z wybitym kciukiem prawej ręki), Hubert Kopeć (najlepszy technik w naszej drużynie), Kuba Wardęga i Sebastian Hofman dali z siebie wszystko i wygrali pierwszego seta. W drugim secie do zwycięstwa poprowadził drugą czwórkę „król” zagrywki Miłosz, który zagrał pod rząd 13 zagrywek. Wygraliśmy drugiego seta 15:4 i całe spotkanie 2:0. Czas na finał. Graliśmy z gospodarzem turnieju z drużyną z Orzechowiec. W pierwszym secie Kuba doznaje kontuzji prawego kciuka i musi zejść. Wtedy wszedł on, Wojtek Stasicki. Prawie „fruwał” po boisku, odbierał piłki, których ja bym nie odebrał. Dzięki jego grze w obronie wygraliśmy pierwszego seta i byliśmy o krok od zdobycia tytułu mistrza gminy. Drugi set okazał się formalnością. Wygraliśmy 2:0 i cały turniej bez straty seta!!!
Chciałbym również podziękować rodzicom, którzy poświęcili czas na dowiezienie swoich dzieci. Bez Was drodzy rodzice nie było by nas tam.
Archiwum Aktualności