Aktualności
Udanych wakacji!
Wycieczka do parku linowego
W słoneczny dzień uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do parku linowego. Była to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także sprawdzenia swoich sił i odwagi na trasach pełnych przeszkód.
Dzieci z ogromnym entuzjazmem pokonywały kolejne etapy parku – mosty, siatki, zjazdy na linie i inne atrakcje. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów i opiekunów, a uśmiechom i radości nie było końca.
To była niezapomniana przygoda, która zintegrowała grupę i dała wszystkim wiele satysfakcji.
13
Dzień Mamy i Taty w klasie pierwszej!
W naszej szkole odbyło się wyjątkowe przedstawienie z okazji Dnia Mamy i Taty, przygotowane przez uczniów z wielkim zaangażowaniem i sercem. Dzieci zaprezentowały wzruszające wiersze, piosenki oraz scenki teatralne, dziękując rodzicom za ich miłość, troskę i codzienne wsparcie.
Występ wzbudził wiele emocji i uśmiechów, a zgromadzeni rodzice nie kryli wzruszenia. To był piękny i pełen ciepła dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za współpracę i wspólne świętowanie!
3
Dzień Rodziny w klasie II
Dzień Mamy i Taty od wielu lat zajmuje niezwykle ważne miejsce w kalendarium życia naszej szkoły. W środę 18 czerwca 2025r. uczniowie klasy II zaprosili swoich rodziców na tą uroczystość. Przygotowali dla nich przedstawienie pt. "Familiada" wzorowanym na tradycyjnym telewizyjnym teleturnieju. Uczestnikami gry były dwie wyjątkowe drużyny: "Odlotowe mamuśki" oraz "Wspaniali tatusiowe". Walka była niezwykle zacięta. Jednakże ostatecznie ogłoszono remis. To był wyjątkowy dzień, a program artystyczny w wykonaniu dzieci dostarczył rodzicom wielu radości i wzruszeń.
Wycieczka kl. IV i V
17 czerwca klasy IV i V postanowiły zakończyć rok szkolny super przygodą. Tym razem wybraliśmy się do "Sabat Krajno", czyli Parku Rozrywki i Miniatur, który znajduje się w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na początku odwiedziliśmy Park Papug. To było wyjątkowe wydarzenie i potrzeba nam było trochę odwagi. Przepiękne Ary, Amazonki i Lorysy chociaż oswojone nieźle dokazywały. Aleją Miniatur poprowadziła nas pani przewodnik, opowiadając o najbardziej znanych i podziwianych budowlach świata. Mieliśmy okazję w mgnieniu oka przemieścić się z Rzymu do Paryża, lub spod egipskich piramid do Stanów Zjednoczonych. Kolejną atrakcją był Lunapark. Nie trzeba nas było namawiać, aby świetnie bawić się zjeżdżając na pontonach, wyskakać się na dmuchańcach i eurobungee, spróbować swoich umiejętności jako kierowcy elektrycznych samochodzików, łódeczek, a nawet chodzić po wodzie. Przed obiadem odpoczęliśmy w kinie 6D. Dzięki tej wyprawie poczuliśmy, że wakacje są już blisko.
47
Zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły zorganizowali zbiórkę słodyczy dla dzieci z pobliskiego domu dziecka. Akcja trwała od 15 do 29 maja i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać imponującą ilość słodyczy: czekolad, cukierków, batoników, ciasteczek i innych łakoci. Wszystkie zebrane produkty zostały starannie zapakowane i przekazane przedstawicielom domu dziecka , aby mogły umilić ten wyjątkowy dzień małym podopiecznym.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy z wielkim sercem i radością wzięli udział w tej inicjatywie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie i hojność.
Mamy nadzieję, że słodki upominek wywołał uśmiech na twarzach dzieci i pozwolił im poczuć, że nie są same.
Kolejny sukces naszych uczniów
W dniu 15.06.2025r. na Przemyskim Rynku odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Dary lasu" zorganizowanym przez Nadleśnictwo Bircza oraz Nadleśnictwo Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu. Wśród laureatów były również uczennice naszej szkoły – Alicja Kopańska (Oddział Przedszkolny) i Hanna Doskocz (kl. II).
Z całego serca GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów
Wycieczka do Krakowa uczniów klasy III
W dniu 13.06.2025r. uczniowie klasy III uczestniczyli w klasowej wycieczce do Krakowa. Celem wycieczki było zapoznanie z historią, legendami oraz wybranymi zabytkami Krakowa. Gdy dojechaliśmy do Krakowa udaliśmy się najpierw do Muzeum Inżynierii Techniki. Tam zostaliśmy podzieleni na grupy, w których budowaliśmy wspaniałe konstrukcje z klocków wykorzystując kreatywność dzieci. Pobyt w Strefie Klocków był niezwykłą przygodą, pełną odkryć i świetną zabawą. Następnie udaliśmy się do Wioski Świata w Krakowie. Miejsce wyjątkowe, ponieważ dzieci bez biletu lotniczego mogły przenieść się w odległe zakamarki różnych miejsc naszego globu. Młodzi podróżnicy zwiedzili ghańską, peruwiańską, indiańską, mongolską i grenlandzką wioskę. W igloo uczestnicy warsztatów odkrywali fascynujące oblicze Arktyki – klimat, obyczaje jej mieszkańców. Po „ podróży” do Wioski Świata dzieci bogatsze o wiedzę o mieszkańcach różnych kontynentów zjadły obiad i udały się do centrum Krakowa. Tutaj czekała na nas przewodniczka, która w interesujący sposób oprowadzała nas po Krakowie. Najpierw zwiedzieliśmy Wawel, potem udaliśmy się pod rzeźbę smoka wawelskiego, który jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały legendy związanej ze smokiem. Następnie przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. Spacerowaliśmy po największym średniowiecznym placu w Europie, podziwialiśmy renesansowe Sukiennice i zakupiliśmy pamiątki. Zwiedziliśmy dziedziniec na Wawelu, podziwialiśmy widoki na miasto i Wisłę, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, klimatyczne kawiarenki. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie. Spacer wzdłuż Bulwarów Wiślanych, a następnie uliczkami Krakowa, w tym słynną Franciszkańską, przy której znajduje się Okno Papieskie. Dzieci miały okazję wysłuchać hejnału po zakończeniu którego z radością i podziękowaniem pomachały hejnaliście. Trasę zakończyliśmy przy pomniku Adama Mickiewicza. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do McDonald’s i już w późnych godzinach wróciliśmy do domów.
Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
29
Bezpieczne wakacje - spotkanie z Policjantami
13 czerwca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komisariatu Policji w Żurawicy. Jego celem było utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
W czasie pogadanki policjanci przypomnieli uczniom m.in.: jak bezpiecznie zachowywać się w domu oraz w trakcie wycieczek. Ostrzegali dzieci przed kąpielami w miejscach niedozwolonych. Tłumaczyli jak postępować w kontaktach z obcymi, jak wzywać pomoc oraz jak bronić się przed agresywnym psem. Rozmawiali również na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym: jak poprawnie przechodzić przez przejście dla pieszych, którą stroną należy iść, gdy nie ma chodnika, jak poruszać się rowerem
i hulajnogą elektryczną. Najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje – jak podkreślili policjanci – jest zachowanie zdrowego rozsądku i troska o bezpieczeństwo swoje i innych.
Wyśpiewany sukces naszych uczniów
13 czerwca 2025r. odbyła się XVIII Edycja Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Gminy Żurawica, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Wyszatycach.
Popisy wokalne oceniało profesjonalne jury. Występy uczestników były na bardzo wysokim poziomie, jednak nagrodzeni mogli zostać tylko najlepsi, a wśród nich znaleźli się nasi uczniowie.
W kategorii klas 0-III:
I miejsce zajęła Łucja Awiorko (kl. I), wyróżnienie - Emilia Trawnicka (kl. II),
W kategorii IV-VI:
I miejsce wyśpiewała Zofia Kikiela (kl. VI), a II miejsce + Amelia Tabinowska (kl. VI).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. II do Bałtowa
2 czerwca 2025r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klasy II wybrali się na wycieczkę do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Program był bogaty i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Jurajskiego, gdzie można było obejrzeć rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych zwierząt. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Jurajskim, dzieci obejrzały różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów zęby rekinów, koralowce i głowonogi.
Największe wrażenie zrobiło jednak Adventure Planet czyli wirtualny pojedynek pomiędzy graczami odbywający się w jurajskim świecie. Za pomocą technologii przenieśliśmy się w świat ogromnych gadów. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie uratować dinozaury. Liczyła się zręczność i szybkość. Kolejną atrakcją wycieczki była zwiedzanie Zwierzyńca Bałtowskiego i przejażdżka amerykańskim „schoolbusem” wśród zwierząt współcześnie żyjących. Dzieci miały okazję obserwować z bliska strusie, żubry, wielbłądy, jelenie i wiele innych gatunków, które rozmieszczone były na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. Równie fascynująca była wizyta w Parku Rozrywki w tym ulubione karuzele, dmuchańce czy trampoliny oraz kolejki górskie. Pogoda i humory dopisały. To była niezapomniana lekcja historii, geologii, geografii i przyrody, a także okazja do integracji klas.
Warsztaty kulinarne
- 65
Edukacyjna wizyta w gospodarstwie domowym w ramach projektu "Mój potencjał, moja przyszłość"
W sobotni poranek, 14 czerwca 2025 roku, uczniowie klasy IV wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej, zorganizowanej w ramach projektu „Mój potencjał, moja przyszłość”. Tego dnia mieli okazję odwiedzić lokalne gospodarstwo domowe, gdzie z bliska przyjrzeli się codziennej pracy na wsi oraz poznali tajniki życia zgodnego z naturą.
Podczas wizyty dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach praktycznych. Z zainteresowaniem obserwowały, jak wygląda opieka nad zwierzętami gospodarskimi, dowiedziały się, jak uprawia się warzywa i owoce oraz w jaki sposób gospodarstwo funkcjonuje na co dzień. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań, dzięki czemu mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat życia i pracy na wsi.
Wizyta była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji społecznych, budowania świadomości ekologicznej oraz wzmacniania poczucia odpowiedzialności. Dzieci mogły zrozumieć, jak ważna i wymagająca jest praca rolnika, a także jak wiele zależy od współpracy człowieka z przyrodą.
Projekt „Mój potencjał, moja przyszłość” ma na celu inspirowanie młodych ludzi do odkrywania swoich mocnych stron i rozwijania pasji. Tego typu wyjazdy nie tylko poszerzają horyzonty, ale także uczą szacunku do pracy innych i otaczającego nas świata.
To był dzień pełen radości, nowych doświadczeń i praktycznej wiedzy – z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów!
Wycieczka szkolna do Zamościa
W dniu 11 czerwca uczniowie naszej szkoły (klasy VI - VIII) wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Zamościa – jednego z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych renesansowych miast w Polsce. Była to nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale także doskonała lekcja historii i przyrody.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Towarzyszył nam przewodnik, który w ciekawy sposób przybliżył historię Zamościa i jego fundatora – hetmana Jana Zamoyskiego. Dowiedzieliśmy się, że miasto zostało zaprojektowane w stylu renesansowym przez włoskiego architekta Bernarda Morando i nazywane jest często "Padwą Północy". Zobaczyliśmy Rynek Wielki z przepięknym ratuszem, kolorowymi kamienicami i podcieniami. Przewodnik opowiedział nam o znaczeniu Akademii Zamojskiej – pierwszej uczelni wyższej w tej części Polski, a także o potężnych murach obronnych, które uczyniły z Zamościa twierdzę nie do zdobycia. Zobaczyliśmy także Katedrę. Wszyscy byli pod wrażeniem jak dobrze zachowane są zabytki, i jak wiele można się z nich dowiedzieć o przeszłości miasta.
Po historycznym spacerze nadszedł czas na relaks wśród przyrody. Odwiedziliśmy zamojski Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera, który jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Znajdują się tam setki gatunków zwierząt z różnych stron świata – od afrykańskich lwów, po egzotyczne małpy, ptaki i gady. Dla wielu z nas najciekawszą atrakcją była możliwość obserwacji zwierząt z bliska. Niektóre z nich udało się nawet sfotografować w zabawnych pozach!
Wycieczka do Zamościa była dla nas wszystkich nie tylko ciekawą przygodą, ale też ważną lekcją – o historii, kulturze i przyrodzie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, z głowami pełnymi wiedzy i aparatami pełnymi zdjęć. Zamość pokazał nam, że nauka może być fascynująca, gdy przeżywa się ją na własne oczy.
35
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Leon
Wiosną tego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym „LEON”. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy umiejętności z matematyki i ze sprawności zintegrowanych, odkrywanie ukrytych talentów oraz rozwijanie logicznego myślenia. W edycji wiosennej tego konkursu udział wzięło 26 - uczniów z naszej szkoły, a co jest powodem do dumy, jest wśród nich wielu laureatów.
LAUREACI Z MATEMATYKI:
- Lena Radochońska – V miejsce ( kl. VI)
- Leon Fac – VI miejsce ( kl. III)
- Dominik Zawada – VII miejsce ( kl. III)
- Michał Stasicki - IX miejsce ( kl. III)
- Fabian Szałajko – IX miejsce ( kl. II)
LAUREACI Z ZINTEGROWANYCH SPRAWNOŚCI :
- Zofia Tabinowska – III miejsce ( kl. III)
- Patrycja Szpindor - VI miejsce ( Kl. III)
- Greta Szuban – VII miejsce ( kl. III)
Laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników.
Zestawienie wyników SP Buszkowice ---> LEON_wyniki.docx
Laureat z klasy III Powiatowego Konkursu Matematycznego
29 maja 2025r. w gabinecie Starosty Przemyskiego, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom dwóch prestiżowych konkursów: XX Spotkań Ortograficznych oraz VIII Spotkania Matematycznego pod honorowym patronatem Pani Starosty. W tym spotkaniu nagrodzono najzdolniejszych uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla.
Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych o tytuł: „MISTRZA MATEMATYKI” był uczeń z naszej szkoły Dominik Zawada z klasy III, który zdobył III miejsce w powiecie. Nagrodzono go wartościowymi nagrodami oraz pamiątkowym dyplomem.
Należy zaznaczyć, iż uczeń ten wcześniej przeszedł etap gminny i zakwalifikował się do II etapu powiatowego. Zadania matematyczne wymagały logicznego myślenia i znacznie wykraczały poza program klasy III.Pani Starosta Przemyski osobiście pogratulowała dzieciom imponującej wiedzy i umiejętności, podkreślając ich wyjątkowe osiągnięcia. Słowa uznania skierowała również do nauczycieli, dziękując im za profesjonalne przygotowanie uczniów do konkursów.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!
1
Dzień Patrona i uroczyste otwarcie hali sportowej
Historyczny dzień dla Buszkowic! Nowa sala gimnastyczna oficjalnie otwarta! (Cały artykuł do przeczytania w linku -----> Gmina Żurawica)
Podwójne Święto w Buszkowicach: Dzień Patrona i otwarcie nowej hali sportowej! (Cały artykuł do przeczytania w linku ---- > Starostwo Powiatowe )
Składam serdeczne podziękowanie
wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie uroczystości otwarcia hali sportowej: nauczycielom, pracownikom i Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach, Paniom Marii Żywczak, Henryce Szynal, Katarzynie Hofman, Dorocie Marek, Małgorzacie Marczuk i Agnieszcze Radochońskiej, Klubowi Sportowemu „Zryw Buszkowiczki” oraz Wójtowi Gminy Żurawica i ks. Proboszczowi Janowi Łamaszowi.
Barbara Kropieniewicz – dyrektor szkoły
Dzień Matki w klasie III
26 maja to najpiękniejszy dzień roku. Matka – to ciepło, bezpieczeństwo i bezwarunkowa miłość. Tak określić można najważniejszą kobietę w naszym życiu.
W tym roku Dzień Matki zorganizowany przez uczniów klasy III odbył się 23 maja po Mszy Św. w naszym kościele parafialnym. Dzieci w wierszach i piosenkach wyraziły swoją miłość, wdzięczność za troskę i trud wychowania. W trakcie występu nie zabrakło wzruszeń, refleksji, a także radości i uśmiechu. Na koniec dzieci zaśpiewały mamom STO LAT, wręczyły róże oraz upominki.
Wszystkim mamom życzymy, aby cieszyły się zdrowiem, a ich pociechy sprawiały im wiele radości.
10
Sukces uczennicy z klasy III w Gminnym Konkursie Przyrodniczym
Dnia 22 maja odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy pod hasłem "Ekologia w naszych rękach" organizowany przez Szkołę Podstawową w Żurawicy. Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III: Greta Szuban, Zosia Tabinowska i Karol Gas. Miło nam poinformować, iż Zofia Tabinowska bardzo dobrze napisała test i zajęła II miejsce. Pozostali uczniowie z naszej szkoły również uzyskali dobre wyniki, chociaż już poza podium.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
1
Wyjazd uczniów do Portugalii w ramach programu Erasmus+
W dniach 11-17 maja grupa pięciu uczennic z klasy 6 i 7 wraz z opiekunami p. Barbarą Czyżyk i p. Małgorzatą Tomach wzięła udział w wyjeździe do Portugalii w ramach programu Erasmus+. Miejscością docelową był Setubal, piękne portowe miasto położone w środkowo-zachodniej częsci kraju. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych zajęciach i aktywnościach w szkole podstawowej i organizacji wspierającej Euromind. Głównym celem mobilności był rozwój kompetencji kluczowych i cyfrowych, w tym kompetencji społecznych, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Uczniowie mieli wiele okazji do doskonalenia swoich kompetencji językowych i umiejętności komunikacyjnych. Bardzo ciekawe okazały się zajęcia, których tematem przewodnim była cyberprzemoc. Uczestnicy zapoznali się z wieloma pojęciami i formami przemocy, które dokonywane są przy użyciu technologii cyfrowych. Dziewczyny musiały wykazać się dużą kreatywnością, innowacyjnością i umiejętnością pracy w zespole. Zwieńczeniem wszystkich tych działań było zaprojektowanie, a następnie zaprezentowanie swojej aplikacji na dany temat.
Część kulturowa była również inspirująca. Z opiekunami organizacji wspierającej uczestnicy mobilności mieli okazję zwiedzić i poznać ciekawą historię miasta Setubal. Wspaniałą atrakcją dla wszystkich była wycieczka krajoznawcza z przewodnikiem po zatoce Setubal połączona z obserwacją delfinów bultonosych, które żyją w swoim naturalnym środowisku, w krystalicznie czystej wodzie. Dodatkowo grupa udała się dwa razy do stolicy i największego miasta Portugalii, Lizbony, aby zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne m.in. Klasztor Hieronimitów, Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców i Plac Comercio. Wszytkich urzekły urokliwe domy pokryte pięknymi ceramicznymi płytkami azulejos, tworzącymi niezwykłe mozaiki. Oczywiście nie zabrakło obowiązkowego punktu, wizytówki Lizbony - żółtego starego tramwaju, który z trudem przejeżdżał wąskimi i stromymi uliczkami starego miasta. Wszyscy również mieli okazję spróbować słynnych na całym świecie kruchych ciasteczek budyniowych - pasteis de nata. Uwieńczeniem całego pobytu była wycieczka i relaks na jednej z najpiękniejszych plaż Europy, Praia de Galapinhos, która położona jest w obrębie Parku Naturalnego Arrabida i jest prawdziwym lazurowym rajem z cudownym białym piaskiem i wodą z obłędnym odcieniem turkusu.
Tygodniowy pobyt w Portugalii minął bardzo szybko, ale pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń i doświadczeń dla wszystkich uczestników.
22
Archiwum Aktualności