Dnia 22.03.2016r. odbyły się warsztaty wielkanocne, w których udział wzięli uczniowie klasy I i III. Pani Marta Spólnik przygotowała prezentację dla dzieci odnośnie zwyczajów, tradycji a także symboli Wielkanocnych. Dzieci mogły zapoznać się z rożnorodnymi technikami i metodami wykonywania pisanek, następnie samodzielnie przystąpiły do pracy, co przyniosło wspaniałe efekty oraz wiele, wiele radości. Pomocą służyły wychowawczynie klas (p. Teresa Fac oraz p. Alicja Kiek). /zdjęcia w galerii/
Warsztaty wielkanocne
23 marca społeczność naszej szkoły uczestniczyła w misterium Męki Pańskiej, przygotowanym przez uczniów klas V-VI. Celem przedstawienia było przypomnienie, jakie znaczenie ma cierpienie i męka Chrystusa dla każdego z nas, jak przeżywamy ten czas, a także jak kultywujemy tradycje wielkanocne. Nazwą "misterium paschalne" obejmujemy następujące wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa: śmierć, zmartwychwstanie wniebowstąpienie, a także zesłanie Ducha Świętego na apostołów. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa dokonały się w dniach żydowskiego święta Paschy. Obchodzono je corocznie na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. To wyzwolenie łączyło się z przymierzem zawartym między Bogiem i ludem izraelskim, który dzięki doświadczeniu opieki Bożej i przyjęciu Bożych przykazań zdobył świadomość swojej tożsamości - stal się ludem wybranym. Nasi aktorzy wspaniale oddali klimat nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy poprzez doskonałą grę i odpowiednio dobrane kostiumy. Niezwykła forma przekazu, dykcja i ekspresja wyrazu sprawiły, że widzowie , nawet ci najmłodsi, w niezwykłym skupieniu, powadze i ciszy przeżywali rozgrywające się na ich oczach wydarzenia. W drugiej części przedstawienia uczniowie przypomnieli, w zabawnej formie, zwyczaje wielkanocne. Całość dopełniła oprawa muzyczna – pieśń „Rozpięty na ramionach” i „Pan blisko jest”. Po zakończonym występie pani dyrektor złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia, pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, niech Zmartwychwstały Jezus Chrystus
napełnia Wasze serca wiarą i nadzieją.Życzymy Wam, aby tegoroczny stół był obficie zastawiony i nie zabrakło przy
nim nikogo bliskiego, a czas ten był okazją do odpoczynku i zebrania sił
na wyzwania codziennego życia.
Wesołego Alleluja!
Warsztaty wielkanocne dla dzieci z klasy 0 i klasy II
Wielkanoc to szczególny czas w naszym życiu i zarazem najważniejsze święto w życiu chrześcijanina, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nasi uczniowie chcąc jak najlepiej przygotować się do świąt, działają w wielu obszarach. Ozdabiają sale lekcyjne, wykonują stroiki, uczą się piosenek i wierszyków o tematyce świątecznej. Rozmowy na temat zwyczajów wielkanocnych słychać za drzwiami każdej sali lekcyjnej.
22 marca 2016r. odbyły się również warsztaty wielkanocne zorganizowane dla dzieci z klasy 0 i klasy II, które rozpoczęły się od projekcji prezentacji multimedialnej pt. „Wielkanoc w Polsce”. Prezentacja przybliżyła uczniom bogate tradycje i zwyczaje związane z tym najważniejszym świętem religijnym.
Na warsztatach robiliśmy pisanki tradycyjną metodą wydrapywania oraz pisanki "baziowe". Dzieciom pomagali starsi koledzy z klasy VI, którym serdecznie dziękujemy. Powstały piękne arcydzieła, które będą doskonałą dekoracją stołu wielkanocnego lub wyjątkowym świątecznym upominkiem dla najbliższych. (Zdjęcia w naszej galerii)
Szkolny Konkurs na Wielkanocny Stroik
49 niezwykle pięknych prac brało udział w tegorocznym szkolnym konkursie na najładniejszy Stroik Wielkanocny. Poziom jaki zaprezentowali uczniowie na pewno zaskoczył organizatorów. Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami wykonali przepiękne stroiki wielkanocne, które wymagały dużego zaangażowania, pomysłowości i precyzji.
Głównym celem konkursu było popularyzowanie i kultywowanie tradycji, zwyczajów wielkanocnych oraz stworzenie okazji do międzypokoleniowej działalności artystycznej i zaprezentowania własnych pomysłów, technik oraz form zdobienia. Komisja konkursowa dokonując oceny stroików brała pod uwagę pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu, dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych, wielkość i bogactwo użytych materiałów, własnoręczność wykonania elementów i estetykę wykonania pracy.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością, fantazją oraz zdolnościami plastycznymi. Jury zatem przyznało aż 19 równorzędnych pierwszych miejsc oraz 30 miejsc drugich. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.Gratulujemy młodym artystom, a ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie. /Zdjęcia w naszej galerii/
Kolejne sukcesy naszych uczniów
16 marca 2016r. odbył się finał XIV edycji Międzyszkolnego Konkursu organizowanego z okazji Światowego Dnia Wody przez Arboretum Bolestraszyce nt. " Wody mórz I oceanów”:
W kategorii:
* Praca plastyczna - nagrodzono prace: Emilki Rachwał (klasa I), Julity Osady (klasa II), Pawła Czapki (klasa II), Mai Radochońskiej (klasaII) oraz przyznano wyróznienia dla Dawida Osady (klasa 0), Aleksandry Szpindor (klasa 0), Amelki Łygan (klasa I), Norberta Buchowskiego (klasa I), Michała Kaniowskiego (klasa I), Filipa Radochońskiego (klasa I).* Wiersz - nagroda dla Mai Radochońskiej (kl. II) i Pawła Migdalczyka (kl.II)
* Piosenka – wyróżnienie otrzymała Amelia Krzysztofczyk (klasa III).
* Quiz wiedzowy – Maja Radochońska i Paweł Migdalczyk (kl. II)
* Praca multimedialna – nagrodzono pracę Agaty Korpal i Macieja Żygały (klasa VI), a wyróżnienie otrzymał Michał Korpal z klasy V.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!!! /Zdjęcia w naszej galerii/
Wyjazd do kina
W piątek tuż przed feriami dzici z klasy 0 i klasy II wybrały się do kina Centrum w Przemyślu na film animowany pt. "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa". Główni bohaterowie filmu - Alvin, Szymon i Teodor zaczynają wierzyć, że ich opiekun Dave ma zamiar oświadczyć się swojej dziewczynie, a ich samych porzucić. Wyruszają więc na szaloną wyprawę, by zapobiec nadciągającej katastrofie… Czy im się to uda? Musicie zobaczyć sami.
Polecamy !!
10.02.2016r. uczniów naszej szkoły odwiedziła prezes Związku Sybiraków III RP pani Krystyna Zwierkowska. Pani prezes spotkała się z uczniami klas IV-VI i w przejmujący sposób opowiedziała historię deportacji swojej rodziny na Sybir. Podkreśliła, jak wielkie szczęście ma współczesne pokolenie dzieci, które żyje w wolnym kraju. Jej i innym dzieciom, żyjącym w czasach II wojny światowej, odebrano dzieciństwo i młodość, siłą wypędzając z rodzinnego domu i kraju i zmuszając, by w bydlęcych wagonach wyruszyły w tajgi Syberii. 6 lat pobytu na tej „nieludzkiej ziemi” to pasmo jednego wielkiego cierpienia naznaczonego ogromnym głodem, zimnem, chorobami, katorżniczą pracą i utratą wielu najbliższych, którzy w śniegach Syberii pozostali na zawsze. Ta żywa lekcja historii, podczas której pani prezes dzieliła się swoimi przeżyciami, wywarła ogromne wrażenie i wzruszenie wśród słuchaczy i mimo tak młodego wieku byli niezwykle poruszeni jej wspomnieniami. Spotkanie to było pełne wzruszeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. O zainteresowaniu uczniów świadczyła ich aktywność w dyskusji i zadawane pytania, którymi zasypano panią prezes. Dopełnieniem wspomnień był film, ukazujący rekonstrukcję zdarzeń z wywózki na Sybir.
Dzień Babci i Dziadka uczniów klas 0 i II
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość, która na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się 9 lutego. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie przybyli w szkolne mury Szkoły Podstawowej
w Buszkowicach, gdzie wypatrywały ich podekscytowane oczy wnucząt z klasy "O" i klasy II.
W pięknie udekorowanej sali i w przepięknych strojach uczniowie zaprezentowali swe nieprzeciętne artystyczne możliwości. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, wyczarowany przez niezawodnych rodziców podczas, którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień. Nie zabrakło też własnoręcznie wykonanych upominków, które dzieci wręczyły ukochanym dziadkom.
Jeszcze raz życzymy wszystkim dziadkom dużo zdrowia i uśmiechu.
Bal karnawałowy
Jak co roku w okresie karnawału odbywają się w naszej szkole bale. 5 lutego dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje bawiły się w rytm muzyki, którą zapewnił zaproszony Pan Wodzirej.
Dziewczynki ubrane w balowe suknie księżniczek, wróżek, czarownic i postaci z bajek w doskonałych nastrojach pląsały po parkiecie. Chłopcy wybrali stroje rycerzy, kowbojów, żołnierzy, policjantów.
Podczas trwania zabawy odbyły się również konkursy, które dały dzieciom wiele radości i satysfakcji. Powodzeniem cieszyły się tańce w parach, mniejszych grupkach czy też zabawy taneczne jak "pociąg" czy "kaczuszki". W salach rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
Wspólne zabawy, tańce przy wesołych dźwiękach muzyki i to we wspaniałym towarzystwie, dostarczyły wszystkim wiele radości.
Warsztaty astronomiczne
05.02.2016r. uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach astronomicznych zatytułowanych „ Pierwszy krok w gwiazdy”. Zajęcia odbyły się w Arboretum w Bolestraszycach, prowadził je astronom z Młodzieżowego Ośrodka Astronomicznego w Niepołomicach Pan Grzegorz Sęk. Najpierw młodzież miała okazję obejrzeć pokaz w przenośnym planetarium zainstalowanym w Centrum Edukacji na terenie ogrodu. Dzięki prezentacji uczniowie mogli się udać w podróż przez Układ Słoneczny i dowiedzieć się, jakie kryje w sobie tajemnice. Pozyskali szereg niezwykle ciekawych informacji o planetach, planetoidach i kometach. Ta wirtualna podróż umożliwiła im zobaczyć z bliska planety, ich księżyce, gwiazdozbiory. Przekonali się , jakie są rozmiary Słońca, planet i innych składników układu planetarnego. W drugiej części warsztatów uczniowie poznali sposoby badania planet, zobaczyli sprzęt astronomiczny ( poznali budowę i rolę teleskopu astronomicznego) ,mieli okazję ułożyć makietę Księżyca.
Warsztaty dostarczyły uczniom nowych doświadczeń i pozostawiły niezapomniane wrażenia.
"Majsterkowo" w Castoramie
Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły w dniu 27.01.2016 r. wspólnie z opiekunami odwiedzili przemyską Castoramę, by wziąć udział w warsztatach "Majsterkowo". Ideą warsztatów jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni a także zwiększanie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania. Projekt edukacyjny "Majsterkowo" ma na celu promować jedną z głównych zasad rozpowszechnianych na co dzień przez Castorama Polska – majsterkowanie jest łatwe. Najpierw dzieci odbyły krótki "spacer" po sklepie i zapoznały się z różnymi działami oraz pracującymi tam ludźmi. Potem nastąpił najważniejszy moment warsztatów czyli majsterkowanie. Każdy z uczestników otrzymał fartuszek i zestaw drewnianych elementów, z którego miał, zgodnie ze wskazówkami wykonać samodzielnie drewniany traktor lub łóżeczko dla lalek. Wszystkie dzieci bardzo ochoczo przystąpiły do pracy. W ruch poszły młotki i gwoździe. Dzieci łączyły poszczególne elementy, a wzajemna pomoc była nieodzownym elementem działań. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom udziału w warsztatach oraz drobne upominki. Wszyscy zadowoleni opuszczali Castoramę trzymając w rękach samodzielnie wykonane zabawki. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej akcji dzieci uczą się samodzielności i mają okazję przekonać, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca. Dziękujemy wszystkim pracownikom Castoramy w Przemyślu zaangażowanym w organizację warsztatów za miłą atmosferę i świetną organizację, w szczególności Pani Katarzynie Łygan. /zdjęcia w galerii/
Dzień Babci i Dziadka
W tym roku uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 26 stycznia 2016 r. Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków przybyło bardzo wiele babć i dziadków. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitała pani dyrektor szkoły, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili przygotowany specjalnie program artystyczny. Klasa trzecia zaprezentowała jasełka, młodsze dzieci z klasy pierwszej natomiast wierszyki, piosenki oraz tańce. Warto zaznaczyć, że każdy uczeń wziął czynny udział w przedstawieniu.
Po obejrzeniu wspaniałego przedstawienia, dzieci wręczyły swym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. /zdjęcia w galerii/
Jasełka w kościele
W dniu 9 stycznia 2016 r. w niedzielę tuż po uroczystej mszy św. grupa dzieci z klasy III pod kierunkiem p.Teresy Fac i p.Marty Spólnik wystawiła jasełka w naszym kościele parafialnym. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje aktorskie umiejętności. Wyszło bardzo ładnie, ciekawie, zarówno dla samych dzieci, ich rodzin oraz dla wszystkich mieszkańców, którzy tak licznie przybyli aby obejrzeć piękne jasełka wystawione w nietypowej, bo kościelnej scenografii. Ksiądz proboszcz uznał również, że jest to piękny moment, który może stać się tradycją bożonarodzeniową naszej parafii. Mimo początkowych obaw, które towarzyszyły nam wszystkim, okazało się jednak, że jasełka pięknie komponują się z wystrojem prezbiterium, a akustyka pozwala na szeroki repertuar śpiewu, recytacji i aktorskich występów.
Serdeczne podziękowania kierujemy dla ks. Szczepana Bemben za ogromną pomoc w przygotowaniu scenografii w kościele, abyśmy raz jeszcze mogli przeżywać tę radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Zbliżają się święta - dla jednych czas cudownych i rodzinnych chwil, a dla innych czas samotności i smutku. Nie wszystkie dzieci w te dni są radosne i z niecierpliwością oczekują na pierwszą gwiazdkę, dlatego też z myślą o nich uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem Samorządu Uczniowskiego, przeprowadzili akcję, której celem była zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka. Chcieli oni, aby chociaż w ten sposób umilić im i osłodzić świąteczny czas. Pomagając drugiemu człowiekowi, dzieląc się z nim tym, co mamy, uszczęśliwiamy jego i siebie. Dajemy nadzieję na to, że nie jest na tym świecie sam, że ktoś o nim myśli . Takie działanie wzbogaca nas w niesamowite doświadczenia i wrażliwość. Uczniowie klas IV,V,VI już od pierwszego dnia akcji zaczęli przynosić różne słodycze i łakocie. W ciągu kilkunastu dni udało się nam ich zebrać naprawdę sporą ilość i zapakować je w piękne, świąteczne paczki. 21.12. przedstawicieli klas wraz z opiekunem udali się do Domu dla Dzieci Nasza Chata przy ulicy Rosłońskiego, gdzie przekazali paczki dla kolegów i koleżanek. Pragniemy podziękować wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do tej pięknej akcji dzielenia się z innymi.
Uroczysty finał IX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Kartka do Betlejem"
Szkoła Podstawowa w Buszkowicach po raz dziewiąty ogłosiła przed świętami Bożego Narodzenia Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Kartka do Betlejem”, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Żurawica oraz Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw „Pomóżmy Sobie”.
Organizatorami Konkursu były: Katarzyna Gradowska-Wiernusz, Teresa Fac, Agata Mosoń oraz Dyrektor Szkoły - Maria Tabinowska.
Celem konkursu jest kultywowanie chrześcijańskiej tradycji Bożego Narodzenia, podtrzymanie idei pozdrowień bożonarodzeniowych a także rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej i zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży, promocja młodych talentów plastycznych poprzez prezentowanie ich dokonań.
Uczniowie trzech grup wiekowych, kl.O- I, II-III i KL. IV –VI, z 38 szkół i przedszkoli całego województwa podkarpackiego, zaprezentowali swoje prace plastyczne, w ilości 354 kartek bożonarodzeniowych
Kapituła Konkursowa w dniu 17.12.2015, wyłoniła prace o największych walorach artystycznych i przyznała 12 nagród, w tym nagrodę Grand Prix oraz 9 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów tegorocznej edycji. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 22 grudnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Buszkowicach, na które zostali zaproszeni zwycięzcy z poszczególnych szkół wraz z opiekunami oraz honorowi goście.
W kategorii klas O-I Jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów:
I m. – Filip Buryło –SP Buszkowice
IIm. – Dawid Osada – oddział przedszkolny SP Buszkowice
IIIm. – Jan Kołata- Przedszkole w Rzemieniu
wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
Olga Perlik - przedszkole w SP Osieka
Emilia Knap – Przedszkole Przecław
Laura Weselak – SP w Pogwizdowie Nowym
W kategorii klas II-III:
I miejsce – Justyna Tomasiewicz –Publiczna SP Zasów
II miejsce – Szyman Szurdak - SP Buszkowice
III miejsce – Kasper Tłuczek –Niepubliczna SP w Przemyślu
Wyróżnienia:
Oliwia Gumieniak SP Dzikowiec
Julita Osada –SP Buszkowice
Hubert Kubas – Publiczna SP Wilcza Wola
W kat . klas IV-VI nagrody otrzymali:
I miejsce – Maja Seryło - SP Niziny
II-miejsce –Anna Krzak - ZS w Pogwizdowie Nowym
III-miejsce – Aleksandra Kubicz - ZS w Pogwizdowie Nowym
Wyróżnienia:
Gabriela Grendus – SP Niziny
Aleksandra Kościak – SP Niziny
Andżelika Modar – SP Dzikowiec
Nagrodę Grand Prix konkursu zdobyła praca plastyczna uczennicy Izabeli Wujec - SP nr 4 w Przemyślu.
Dodatkowo nagrodzone prace konkursowe:
- nagroda Dyrektora Szkoły Podstawowej w Buszkowicach p. Marii Tabinowskiej dla Amelii Szal SP Buszkowice
- nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw „Pomóżmy Sobie”- otrzymuje Milena Gałuszka –SP Trójczyce.
Wręczenie nagród poprzedzone było wystawieniem Jasełek w wykonaniu uczniów klas III SP Buszkowice, przygotowanych przez wychowawczynię- Teresę Fac.. Ponieważ uroczystość była również wigilią szkolną, były życzenia świąteczne, kolędy i dzielenie się opłatkiem. Dla zaproszonych gości życzenia złożyli : dyrektor szkoły –Maria Tabinowska, wójt gminy Żurawica-Krzysztof Składowski, zastępca starosty powiatu przemyskiego-Marek Kudła, prezes Stowarzyszenia „Pomóżmy Sobie”- Wojciech Psik, przewodniczący Rady Gminy –Józef Pukajło oraz radna Buszkowiczek –Agnieszka Ustrzycka. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Dla zaproszonych gości , zwycięzców konkursu oraz ich opiekunów został przygotowany świąteczny poczęstunek.
Zorganizowanie tego konkursu możliwe było dzięki wsparciu wspaniałej Rady Rodziców pod przewodnictwem p.Marty Klęsk oraz licznym sponsorom, którym serdecznie dziękujemy za pomoc rzeczową i finansową.
Sponsorami nagród w tegorocznym konkursie byli:
-wójt Gminy Żurawica- pan Krzysztof Składowski
- Maciej Marek – firma EKO-LINE
- Wojciech Gawlik- dyr. ds. handlowych Erem –Mrówka Przemyśl
- Państwo Agnieszka i Bartosz Szubanowie
- pan Zdzisław Zub, dyrektor Banku Spółdzielczego w Żurawicy
- Zakład ASTRA S.A. Artykuły szkolne i biurowe-Przemyśl
- firma oświetleniowa Lis w Żurawicy
- Restauracja Galleon” w Buszkowicach
- Restauracja Willa w Bolestraszycach
- właściciel sklepu”Koszyczek”
-Zbigniew Antosyk – właściciel firmy budowlanej z Buszkowic
-Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw POMÓŻMY SOBIE w Buszkowicach.
-Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Buszkowicach
Wszystkim sponsorom bardzo serdecznie dziękujemy.
/Zdjęcia w naszej galerii/
X Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Bożonarodzeniowe Ozdoby Świąteczne"
W X Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży "Bożonarodzeniowe Ozdoby Świąteczne" wyróżnienie otrzymała Gabriela Adamska uczennica klasy 1. Celem konkursu jest podtrzymanie tradycji wykonywania ozdób, dekoracji oraz wszelkich prac plastycznych związanych z tym okresem.
Warsztaty bożonarodzeniowe
Święta tuż tuż, dlatego uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach, podczas których tworzyli ozdoby świąteczne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem robiły bombki, stroiki, choinki, gwiazdki, aniołki, bałwanki czy śnieżynki. Dzięki wspaniałej pracy powstały prawdziwe arcydzieła świąteczne, którymi udekorowano klasę. Oprócz tego uczniowie ozdabiali kolorowym lukrem świeżutkie, pachnące pierniczki upieczone w domu przez mamy i babcie. Dzięki tym zajęciom mogliśmy poczuć atmosferę i zapach zbliżających się świąt.
Grudzień pachnący piernikami
Święta pachnące piernikami to powrót do najstarszych tradycji. Polska tradycja piernikowa sięga czasów kuchni starosłowiańskiej. W dniu 18 grudnia 2015 roku w klasie I miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. Uczniowie wraz z rodzicami postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem. W miłej (i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było wiele - efekty owej pracy mogli zobaczyć i posmakować wszyscy, był to również miły prezent dla osób bliskich. Uczniowie wychodzili z zajęć bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazje nauczyć się w praktyce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia piec pyszne pierniki. W pieczeniu pierników pomagała nam p. S. Łuc, p.R. Szybiak, p.W. Lupa, p.K. Łygan za co im serdecznie dziękujemy.
Jak wspólnie twierdzą wychowawczyni i rodzice, angażowanie dzieci w prace domowe i przygotowania do świąt uwrażliwiają je, utrwalają polskie tradycje i pokazują, że przez wspólną zabawę w pieczenie dzieci uczą się pracy. Tradycję pieczenia pierników warto podtrzymywać.
/Zdjęcia w naszej galerii/
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie