• Laboratoria Przyszłości w naszej szkole!

• Nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”, w ramach którego otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w  kształtowaniu i  rozwijaniu umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej i jej dobrej organizacji.
          Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowa kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu publiczne szkoły podstawowe otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
          Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych,  technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach otrzymanego wsparcia w naszej szkole został zakupiony następujący sprzęt:
          - Drukarka 3D

- Skaner 3D
          - Laptop do edycji materiałów/obiektów
          - Program do obróbki wideo i zdjęć
          - Mikrofon kierunkowy Boya
          - Zestaw nagłośnienia z 4 mikrofonami bezprzewodowymi
          - Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
          - Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
          - Długopisy 3D
          - Klocki LEGO Education Spike Prime
          - Stół warsztatowy szkolny
          - Gimbal
          - Mikrofon Boya bezprzewodowy
          - Zestaw studyjnego oświetlenia ciągłego
          - Aparat cyfrowy Canon
          - Statyw do aparatu

Zakupiony sprzęt pozwoli poprzez zabawę rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwiania umiejętności.

Uczniowie naszej szkoły zaczęli już rozwijać swoje umiejętności techniczne  z wykorzystaniem sprzętu jaki zakupiono w ramach programu dla szkół „Laboratoria Przyszłości”. Mieli okazję poznać pracę drukarki 3D. Byli zafascynowani procesem drukowania. Z zaciekawieniem obserwowali jak warstwa po warstwie powstaje przedmiot. Druk 3D pomaga zrozumieć tajniki trójwymiarowej przestrzeni, wpływa pozytywnie na rozwój uczniów pobudzając ich wyobraźnię i postrzeganie rzeczywistości. Dowiedzieli się również do czego używane są drukarki 3D, np. w medycynie, modzie, jubilerstwie, okulistyce a nawet w budownictwie.
          Testowane były również długopisy 3D, które zmieniały rysunki w przestrzenne obiekty. Używanie długopisów 3D na zajęciach jest świetnym sposobem na wyzwolenie aktywności twórczej, na zaangażowanie i rozwijanie kreatywności.

Pozostałe sprzęty zaprezentujemy niebawem.

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci