Projekt pt. „Klucz do kompetencji – realizowany w naszej szkole dobiega końca. Jeszcze w tym półroczu uczniowie i nauczyciele uczestniczą w zaplanowanych zajęciach. Największym zainteresowaniem cieszą się lekcje programowania i „eksperymentarium”, bowiem odbywają się
z wykorzystaniem pomocy, które otrzymała szkoła w ramach projektu. Duzi i mali mogą budować i programować roboty, samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, w czasie których nauka przeplata się z zabawą, wyrównywać braki w rozumieniu trudnych treści, doskonalić mowę oraz komunikację w języku polskim i angielskim.
Aktualności
Projekt "Klucz do kompetencji"
- 11
Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej
15 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowany dla uczczenia 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Konkurs był wspaniałą okazją do kultywowania pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludzi, którzy walczyli o Jej wolność i niepodległość.
Wszyscy uczestnicy przepięknie zaprezentowali znane pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie. Zachwycili widownię i jurorów różnorodnym repertuarem, wzruszyli, wprowadzili w nastrój dumy z bycia Polakiem.
Wizyta pierwszaków w Bibliotece Publicznej w Przemyślu
W dniu 15 listopada 2019 r. uczniowie klasy I wybrali się po raz pierwszy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przemyślu. W trakcie spotkania z pracownikiem biblioteki dzieci dowiedziały się w jaki sposób można zostać czytelnikiem. Poznały zasady wypożyczania książek oraz zapoznały się z księgozbiorem biblioteki. Mogły obejrzeć ciekawe książki o dinozaurach, kosmosie, o smokach, wróżkach, zwierzętach świata i wiele innych bardzo ciekawych książeczek dla dzieci. Następnie uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem teatrzyku na podstawie książki Kamishibai. Dzieci poznały historię japońskiego teatru Kamishibai. „Magiczna skrzynio, otwórz się”- tymi słowami rozpoczął się teatrzyk bajki „Legenda o Smoku Wawelskim” po którym dzieci uczestniczyły w dyskusji na temat tekstu, a następnie samodzielnie wykonywali mini teatrzyk.To nie koniec wrażeń, gdyż udaliśmy się jeszcze do piekarni „Kłos”. Tam właściciel senior Pan Andrzej Ciochoń oprowadzał dzieci po piekarni pokazując proces i etapy pieczenia chleba. Byliśmy bardzo zadowoleni, a na koniec każde dziecko otrzymało w prezencie pięknie upieczony, smaczny rogal. To była bardzo udana wycieczka i wszystkim, którzy pomogli nam w jej organizacji składamy serdeczne podziękowania.
22
Apel poświęcony rocznicy Odzyskania Niepodległości
Rocznica Odzyskania Niepodległości to święto najważniejsze dla nas - Polaków i naszej Ojczyzny. Dlatego też 12.11. w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który był poświęcony temu wydarzeniu. Część artystyczna, przygotowana przez uczniów klas VI-VII wprowadziła zebranych w atmosferę poprzedzającą ten pamiętny dzień. Młodzi artyści dzięki wierszom, piosenkom i inscenizacji zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Program artystyczny pozwolił zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość kraju, ukazał także ducha narodu polskiego. Przesłanie, które przekazali uczniowie i sposób interpretacji wierszy, wywołało wśród uczestników uroczystego apelu chwilę zadumy i refleksji. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
5
Szkoła do hymnu
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo i męstwo naszych przodków, dzięki którym Ojczyzna po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Chcąc uczcić i upamiętnić to wydarzenie 8 listopada, o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie Szkoły Podstawowej w Buszkowicach dołączyli do akcji „Szkoła do hymnu” i odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
14 edycja akcji "Światełko pamięci"
Przez trzy tygodnie października uczniowie naszej szkoły zbierali białe i czerwone znicze, które w dniu Wszystkich Świętych zapłoną m.in. na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich. To już 14 edycja akcji „Światełko pamięci”. Znicze oprócz nekropolii lwowskich trafią także na polskie cmentarze m.in. w Mościskach, Niżankowicach. Akcje organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów. Uczniom naszej szkoły udało się zebrać 250 zniczy. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji.
List od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Tuż przed 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dotarła do naszej szkoły niezwykła nagroda. Otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, w którym dziękuje koordynatorom (p. K. Gradowskiej – Wiernusz i p. T. Fac) oraz uczniom biorącym udział w projekcie „Piękna nasza Polska cała”, za zapał, pracę, pomysłowość, jednocześnie gratulując sposobu w jaki świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Otrzymaliśmy też w prezencie od pana Prezydenta, zapakowaną w pamiątkowy woreczek, polską flagę.
Dziękujemy!!!
"Piękna nasza Polska cała"
Uczniowie klasy I i III już po raz drugi biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt. “Piękna Nasza Polska Cała”, którego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski i kształtowanie tożsamości narodowej. W piątek, 8 listopada, wykonali kolejne zadanie projektu. Tym razem zaprezentowali pokaz mody patriotycznej oraz brali udział w zawodach sportowych „Biało-czerwoni”. Całość poprzedzona była krótką pogadanką na temat odzyskania niepodległości przez Polskę.
Szkolny konkurs na logo projektu Erasmus+ rozstrzygnięty
W środę 30.10. poznaliśmy zwycięzców szkolnego konkursu na logo projektu Erasmus+ "Fit for life". Uczniowie przygotowali ciekawe projekty korzystając z różnych programów graficznych. Spośród kilku zgłoszonych prac projektowych jury po podliczeniu głosów wyłoniło trzy najlepsze prace i przyznało nagrody:
1 miejsce: Julita Osada z klasy VI (tablet graficzny),
2 miejsce: Paweł Migdalczyk z klasy VI (głośnik bezprzewodowy),
3 miejsce: Julia Bukała z klasy VIII (słuchawki).
Pozostali uczestnicy również otrzymali nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki w kolejnym głosowaniu na główne logo projektu, które zostanie wybrane przez uczniów z wszystkich krajów partnerskich.
1
Apel poświęcony Dniu Wszystkich Świętych
30.10. uczniowie klasy VII zaprezentowali program artystyczny poświęcony Dniu Wszystkich Świętych i pamięci zmarłych. Przywołane słowa ks. Jana Twardowskiego: "Śpieszmy sie kochać ludzi, tak szybko odchodzą" przypomniały wszystkim o konieczności dobrego życia i i kruchości ludzkiej egzystencji.
CodeWeek 2019
W dniach 10 - 25 października uczniowie klasy III wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania (CodeWeek 2019). Jest to akcja organizowana w całej Europie i skierowana do wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Celem CodeWeeku jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i dorosłych.
Dla naszych trzecioklasistów był to tydzień kreatywności, logicznego myślenia oraz poszukiwania rozwiązań przez doświadczenie, naukę oraz zabawę (odkodowywanie obrazków, rozwiązywanie różnych łamigłówek, odkrywanie tajników programowania Ozobota, programowanie w aplikacji Scratch, Cody Roby i taniec robotów, tzw, Robodance).
Wizyta Pana doktora w klasie III
W poniedziałek 28.10.2019r. uczniów klasy III odwiedził Pan Paweł Kowal, z zawodu lekarz kardiolog, a prywatnie tata Marysi i Franka. Pan doktor w bardzo ciekawy sposób opowiedział, na czym polega praca lekarza i przedstawił sposoby zapobiegania różnym chorobom. Uzmysłowił nam, jak ważne dla organizmu człowieka jest właściwe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu i przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Uczniowie w czasie spotkania byli bardzo aktywni, zadawali wiele pytań związanych nie tylko ze zdrowiem. Interesowało ich wszystko: od szczegółów trudnej pracy lekarza kardiologa, przez bajpasy, zastawki sercowe do …zarobków i sławnych sandałów naszego doktora.
Była to niezwykle ciekawa lekcja, za którą serdecznie dziękujemy!
Dzień Papieski
We worek 22 października, cała społeczność naszej szkoły wraz z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami, posłuszna wezwaniu „Wstańcie! Chodźmy!” udała się do naszego parafialnego kościoła, by uczestniczyć w okolicznościowej akademii z okazji Dnia Papieskiego. Podczas inscenizacji słowno – muzycznej mogliśmy nie tylko posłuchać wspomnień związanych z dzieciństwem i młodością, ale również poznać mało znane fakty z życia św. Jana Pawła II, jego pasje i zainteresowania.
Idea „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę.
Kolejne sukcesy naszych uczniów
- 4
21.10.2019r. w Starostwie Powiatowym w Przemyślu odbył się finał powiatowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Bezpieczne wakacje 2019”. Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody z rąk komendanta nadkom. Rafała Drysia i sekretarza powiatu Jerzego Góralewicza. W swoim wystąpieniu komendant Dryś podkreślił wagę działań profilaktycznych w odniesieniu do zadań Policji. Zwrócił uwagę na duże zaangażowanie dzieci i młodzieży w przygotowanie prac oraz wysoki ich poziom, a także różnorodność użytych technik. Konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje 2019” jest dwuetapowym wojewódzkim konkursem organizowanym przez Policję. Jego celem jest promowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
Wyróżnione prace wezmą udział w kolejnym etapie konkursu. Wkrótce zostaną przesłane do Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, gdzie zmierzą się z laureatami konkursu z innych powiatów województwa podkarpackiego.Laureatami konkursu zostali:
- Zofia Kikiela (klasa I) – I miejsce
- Maria Kowal (klasa III) – II miejsce
- Lena Łuc (klasa III) – III miejsce
Ponadto przyznano wyróżnienia dla: Aleksandry Kiek i Wojciecha Stasickiego z oddziału przedszkolnego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
„Czytam, podróżuję, poszukuję”
W dniu 18 października 2019r. uczniowie klasy 2 uczestniczyli zajęciach z cyklu „Czytam, podróżuję, poszukuję” z p. Alicją K. Celem zajęć było rozwijanie wiedzy o państwach świata (Chiny) w powiązaniu z ich historią, położeniem geograficznym, kulturą i tradycjami. Dzieci miały okazję posłuchać opowieści o chińskiej teraźniejszości widzianej przez pryzmat historii kulturowej, ale i bezpośrednich, osobistych doświadczeń – życia i współpracy z Chińczykami a także obserwacji z licznych podróży do Chin. Podczas zajęć p. Ala zapoznała z wyglądem flagi Chin, z kuchnią chińską – dowiedzieliśmy się, że w Chinach do jedzenia używa się pałeczek - każdy otrzymał pałeczki i próbowano nimi jeść tak jak chińczycy, spróbowano też specjalnych ciasteczek z wróżbami. Uczniowie nauczyli się posługiwać prostymi zwrotami w języku chińskim, uczyli się także za pomocą chińskich znaków napisać swoje imię. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci!.
12
Przygotowania do wizyty gości w ramach programu Erasmus+
We wrześniu br. nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu Erasmus+ pt. Fit for life. W ramach projektu wszyscy nasi uczniowie rozpoczęli przygotowania do wizyty gości z krajów partnerskich. Dzieci ze świetlicy poznały nazwy, położenie geograficzne i flagi państw biorących udział w projekcie. Na zajęciach wykonały flagi, które będą zdobiły naszą szkołę w trakcie wizyty gości. Chętnych do zapoznania się z projektem zapraszamy do przeczytania informacji zamieszczonych w zakładce Erasmus+.
Pierwsze sukcesy naszych uczniów
- 7
9 października 2019r. (w sobotę) odbył się uroczysty finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego nt. „Jan Paweł II - krzewiciel miejsc oraz postaci historii i kultury naszego kraju”. Celem tego konkursu było promowanie patriotyzmu przez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski jako kontynuacja obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych przez zgłębiania nauczania Jana Pawła II i jego wizyt w miejscach związanych ze znanymi postaciami kultury i historii naszego kraju oraz zachęcenie do pobytu i promocji miejsc znaczących dla historii naszej Ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji uczestników konkursu, a następnie laureatom wręczano dyplomy i nagrody.
Miło nam poinformować, że w gronie zwycięzców konkursu plastycznego znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. I miejsce zdobyła praca Leny Radochońskiej z klasy I, a III miejsce zdobyła praca Oliwii Kołodziej (klasa III). Przyznano również wyróżnienia dla Franciszka Żywczaka (kl. 0), Leny Łuc (klasa III) i Wiktorii Galej (klasa II).
W kategorii: prezentacja multimediala - III miejsce zdobyła Maja Radochońska z klasy VI.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! /Zdjęcia w naszej galerii/
Wycieczka do lasu (Nadleśnictwo Bircza)
W czwartek 17.10.2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Bircza. W Ośrodku Edukacji Leśnej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat bogactwa przyrodniczego Podkarpacia. Obejrzeli również wspaniałe eksponaty zwierząt typowych dla naszego ekosystemu, min. niedźwiedzia brunatnego, żubra, dzika, wilka, żbika, kunę, itp. Po zajęciach udaliśmy się do lasu. Podczas ścieżki edukacyjnej znajdującej się na Krępaku dzieci obserwowały las i jego mieszkańców, rozpoznawały drzewa i krzewy i wskazywały warstwową budowę lasu. Dowiedziały się dużo ciekawostek o życiu roślin i zwierząt.
Na koniec było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wycieczka była udana i pełna wrażeń.
Uczniowie na spektaklu
07.10 uczniowie klas VII i VIII obejrzeli spektakl wystawiony prze Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia pt. "Adam i Ewa – miłość w literaturze”. Inscenizacja to współczesna opowieść o tych, którzy chcą doświadczać najpiękniejszego z uczuć- miłości, tej pięknej i czystej, jak na kartach literatury. Spektakl zapewnił odbiorcom wspaniała zabawę, gdyż obfitował w nieoczekiwane zwroty akcji, błyskotliwe, humorystyczne dialogi i dobrą grę aktorską..
Wycieczka do Łańcuta
1.10. uczniowie klas VI-VIII udali się na wycieczkę do zamku w Łańcucie. Ta dawna rezydencja magnacka, jak zawsze, wzbudza podziw wszystkich zwiedzających. Także nasi uczniowie nie mogli oprzeć się wrażeniu, jakie wywiera ona na wszystkich, gdyż na tle innych magnackich rezydencji w Polsce zamek ten wyróżnia się – mimo strat – bogactwem zbiorów i zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi, a więc ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia znajdujące się na I piętrze i wysłuchaliśmy ciekawej historii tego obiektu. Udaliśmy się także do stajni i wozowni, gdzie mogliśmy podziwiać oryginalne ich wyposażenie, w tym znakomitą kolekcję pojazdów konnych wraz z akcesoriami.
2
Archiwum Aktualności