Uczniowie klasy III po udanej realizacji projektów edukacyjnych w klasie II, tym razem przez ponad dwa miesiące realizowali projekt pt. „Oblicza II wojny światowej”. Praca metodą projektów polega na tym, że dzieci samodzielnie (pod dyskretną opieką nauczyciela) realizują przedsięwzięcie według przyjętych wcześniej założeń. Wykonując zadanie zdobywają określoną wiedzę i kształtują wiele umiejętności.
Celem tego projektu było:
- gromadzenie, selekcjonowanie i przetwarzanie informacji dotyczących II wojny światowej,
- budzenie szacunku dla bohaterskiej historii naszego narodu, dla szlachetnych jednostek walczących i ginących za Ojczyznę,
- budowanie świata wartości,
- budzenie dumy narodowej,
- kształcenie umiejętności pracy w grupie i prezentacji zebranych informacji.
O zainteresowaniu tym tematem świadczył fakt, że dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach pozalekcyjnych, na których poznawali różne oblicza II wojny światowej - oglądali historyczne filmy dokumentalne, prezentacje multimedialne, czytali fragmenty książek, oglądali zdjęcia, odwiedzali miejsca pamięci narodowej, a nawet wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „BohaterOn”, której celem było upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego. Podczas tych zajęć zadawali mnóstwo pytań i sami proponowali kolejne tematy, które ich ciekawiły.
Następnym etapem projektu była samodzielna praca uczniów. Zostali oni podzieleni na grupy, a każda grupa otrzymała zadanie do wykonania:
Grupa I - Przedstawienie informacji dotyczących II wojny światowej (data rozpoczęcia i zakończenia wojny, przyczyny wybuchu II wojny światowej, państwa uczestniczące w wojnie, przebieg wojny, najważniejsze wydarzenia)
Grupa II - Wyjaśnienie pojęć: Holokaust, obóz koncentracyjny, zagłada, faszyzm.
Grupa III – Prezentacja dzieł i autorów reprezentujących literaturę wojny i okupacji.
Grupa IV - Przeprowadzenie wywiadu ze świadkiem wydarzeń II wojny światowej.
Grupa V - Wyszukanie w najbliższej okolicy miejsc pamięci narodowej związanych z II wojną światową.
Grupa VI – Powstanie Warszawskie.
Każda grupa spotykała się w swoich domach i samodzielnie zgłębiała zadania, aby w końcowym etapie zaprezentować wyniki swojej pracy. Uczniowie mieli ogromne wsparcie w swoich rodzicach, którzy pomagali w organizacji tych spotkań, udostępniali potrzebne materiały, książki, sprawdzali wykonywanie zadania i każdorazowo służyli cenną radą.
2 grudnia 2016r. odbyło się podsumowanie projektu. Uczniowie przygotowywali się do tego dnia solidnie i sumiennie. Członkowie poszczególnych grup bardzo poważnie podeszli do wykonywanego zadania. Zajęcia podsumowujące projekt uświetnili swoją obecnością rodzice oraz Pani Dyrektor.
Wszystkie grupy zaprezentowały wyniki swojej kilkutygodniowej pracy. Wypowiedzi, wykonane albumy oraz plansze przybliżyły poruszaną tematykę. Bez słowa przesady można stwierdzić, że uczniowie omawiający poszczególne tematy, stali się specjalistami z zakresu tych zagadnień. Wiele mogliby nauczyć się od nich nie tylko starsi koledzy i koleżanki, ale także dorośli. Po zreferowaniu zdobytych wiadomości, uczniowie mogli sprawdzić się podczas wypełniania testu. Zawarte w nim pytana dotyczyły tematyki związanej z różnymi obliczami II wojny światowej.
Wszyscy wyszliśmy z tych zajęć bogatsi o nowe informacje. Najważniejsze wydaje się jednak to, że dla uczniów tematyka związana z II wojną światową stała się nie tylko bardziej zrozumiała, ale także bliższa. To już nie jest temat, który w ich mniemaniu, zupełne ich nie dotyczy i jest całkowicie abstrakcyjny. Mimo tego, że od zakończenia wojny minęło już wiele dziesiątków lat, przekonali się, że są to informacje ciągle aktualne, które nadal przerażają, smucą i wzruszają. Wszyscy mogliśmy zdać sobie sprawę z tego, że stare łacińskie przysłowie, że historia jest nauczycielką życia, jest w naszych czasach nadal aktualne. /Zdjęcia w naszej galerii/