23 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas V, VII z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Ustanowiono go, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. W tym dniu uczniowie na początku wysłuchali wykładu słynnego językoznawcy pana profesora Jana Miodka "O co kaman?". Namawiał on w nim do wzbogacania swojego języka. Przyznał też, że nie ma nic przeciwko, jeśli w języku potocznym używamy takich słów, jak: "cool", "full" czy "mega", pod warunkiem jeżeli ich nie nadużywamy. Następnie młodzież miała okazję wysłuchać znanych bajek w gwarze góralskiej i śląskiej, dowiedziała się także, jakie języki należą do najtrudniejszych na świecie i o tym, że nasz język ojczysty zajmuje pod tym względem czołowe miejsce. Mogła się o tym przekonać słuchając zmagań cudzoziemców z naszym językiem. W trakcie zajęć nie zabrakło dyktand, łamańców językowych, tekstów , które należało zapisać poprawnie pod względem językowym, należało się również wykazać znajomością związków frazeologicznych i lektur. Na koniec uczniowie wykonywali bardzo pomysłowe plakaty, nakłaniające do dbania i szanowania naszego ojczystego języka.
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
"... i nie ma, że boli. Dam radę!"
22.02.2018r. odbyło się spotkanie pod tajemniczym tytułem „…i nie ma, że boli. Dam radę!” Pomysłodawcą, a zarazem prowadzącym spotkanie z naszymi uczniami był Pan Paweł Kowal.
Celem tego spotkania była praktyczna nauka uczniów elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie umiejętności prawidłowego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Najważniejszym przesłaniem przekazanym uczniom była informacja, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest umiejętnością zarezerwowaną wyłącznie dla osób dorosłych.
Nasi uczniowie uważnie wysłuchali jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Dowiedzieli się jak tamować krwotok z nosa, oczyścić ranę, jak założyć opaskę uciskową, unieruchomić złamaną kończynę, jak postępować w przypadku zachłyśnięcia, czy użądlenia owadów. Przećwiczyli również jak we właściwy sposób ułożyć osobę, która straciła przytomność oraz jak zareagować w stosunku do osoby chorującej na padaczkę. Utrwalili także numery telefonów alarmowych.
Zajęcia z pewnością były ciekawe i pouczające. Mamy nadzieję, że nie tylko poszerzyły wiedzę i umiejętności naszych uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ale ukształtowały w nich postawę odpowiedzialności i odwagi w ratowaniu zdrowia i życia.
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Kowalowi za przekazanie tak cennej wiedzy.
Najpiękniejsza maska karnawałowa!
20 lutego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu na najpiękniejszą maskę karnawałową. Uczniowie pilnie pracowali podczas zajęć świetlicowych, by zaprojektować, a później własnoręcznie wykonać i ozdobić maskę. Wszystkie prace złożone na konkurs były bardzo pomysłowo i starannie wykonane.
Autorzy najpiękniejszych masek otrzymali z rąk Pani Dyrektor nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
I miejsce: Filip Radochoński
II miejsce: Aleksandra Szpindor
III miejsce: Filip Gnes oraz Julia Bal
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Szkolny Konkurs Plastyczny "Bezpieczne oraz aktywne zabawy w czasie ferii zimowych"
Przed rozpoczęciem ferii zimowych wychowawcy przypomnieli uczniom, że jest to czas odpoczynku oraz zabawy, jednak należy pamiętać, by spędzić go bezpiecznie oraz z rozsądkiem. Zostały przypomniane zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych. Podczas ferii uczniowie przygotowali prace plastyczne na ten temat.
20 lutego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Pani Dyrektor oraz organizatorki konkursu wręczyły uczniom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Oto zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych:
I kategoria (klasy 0-I)
I miejsce: Oliwia Kołodziej, Lena Łuc
II miejsce: Dawid Osada
III miejsce: Alan Łuc
Wyróżnienie: Zuzanna Muszak, Sebastian Królik, Hubert Kopeć
II kategoria (klasy II-III)
I miejsce: Julia Łuc, Gabriela Kic
II miejsce: Filip Radochoński
III miejsce: Oliwia Dziakowska
Wyróżnienie: Filip Gnes, Aleksandra Grabka
III kategoria (klasy IV-VII):
I miejsce: Julita Osada
II miejsce: Emilia Szczęsna, Patrycja Mościszko
III miejsce: Michał Królik, Oliwia Nuckowska
Wyróżnienie: Oskar Korpal, Dawid Rzeszutek.
Wszystkim autorom prac gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Uroczystość w klasie I
Trochę spóźniona, ale ciepła i pełna serdeczności uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowana przez uczniów klasy I. Był to niezwykły dzień dla dzieci i zaproszonych gości. Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności!
"Mitologia bez tajemnic"
16.02.18r. w klasie V odbył się klasowy konkurs „Mitologia bez tajemnic”, celem którego było dostarczenie uczniom wiedzy na temat mitologii greckiej i roli jaką pełni ona w naszej kulturze.
Uczniowie zapoznali się z treścią mitologii greckiej i pracując w czteroosobowych grupach rozpoczęli rywalizację. Każda osoba z grupy była przebrana za greckiego boga. Pojawili się: Posejdon, Ares, Zeus a także Hera, Afrodyta i Atena. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentować się i przedstawić swój boski atrybut.
Kolejnym etapem konkursu były losy z pytaniami dotyczącymi mitologii, wszyscy uczniowie sobie z nimi świetnie poradzili. Zabawie towarzyszyła zdrowa rywalizacja. Każdemu zależało na wygranej jednakże dzieci czerpały z niej wiele radości. Kiedy uczniowie odpowiedzieli na liczne pytania i rozwiązali krzyżówkę on-line, przystąpili do ostatniego etapu konkursu- do przygotowania greckich przekąsek. Nasi utalentowani kulinarnie uczniowie przygotowali m.in. sałatkę grecką, szaszłyki z oliwkami, serem feta i pomidorkami, greckie kanapeczki i wspaniałą prawdziwie grecką tortillę.
Konkurs sprawił nam wszystkim wiele radości ale przede wszystkim rozbudził zainteresowania kulturą śródziemnomorską, uczniowie poznali starożytny świat greckich bogów i bohaterów, a także udowodnili, że mają wspaniale rozwinięta wyobraźnię.
Dzień Babci i Dziadka w klasie III
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku. Uczniowie klasy III upamiętnili to wydarzenie 26 stycznia 2018r., goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości.
Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka ogrywają bardzo ważną rolę, bo kto pocieszy, przytuli, upiecze szarlotkę, u kogo są najwspanialsze wakacje i święta? Dlatego nikomu nie trzeba przypominać o randze obchodów święta Babci i Dziadka. Są to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Maria Tabinowska, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Życzyła wszystkim Babciom oraz Dziadkom samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. Uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią przygotowali wspaniały występ artystyczny przepełniony radością, wspólnym śpiewem kolęd, tańcem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Na scenie siedziały zachwycone babcie i dziadkowie, którzy oklaskiwali swoje wnuczki i wnuków. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami, „słodkimi całusami” i życzeniami. Nie zabrakło też „Sto lat…." Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców i miłą rozmową.Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, jak w tym dniu, a także często otrzymywali od nich dowody wdzięczności.
Święto Babci i Dziadka w klasie II
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – to święto naszych kochanych babć i dziadków. Właśnie z tej okazji 25 stycznia 2018r. uczniowie klasy II zaprosili do naszej szkoły tych wspaniałych gości.
Na wstępie p. dyrektor M. Tabinowska ciepłymi słowami przywitała wszystkich zebranych i złożyła życzenia z okazji ich święta. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny: „Piekł dziadek babkę” w którym zaprezentowały zarówno swoje umiejętności aktorskie jak i wokalne. Nie zabrakło życzeń tych wyśpiewanych i skierowanych do dziadków. Uczniowie z przejęciem odtwarzali swoje role, a dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Każda Babcia i Dziadek otrzymali kwiatek oraz upominek wykonany własnoręcznie przez wnuków. Rodzice naszych pociech przygotowali również poczęstunek, podczas którego nie zabrakło okazji do rozmów i wspomnień.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia. Był to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
15 stycznia odbył się IV Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Jego celem jest kultywowanie polskiej tradycji wspólnego kolędowania oraz promowanie młodych talentów. Jak każdego roku mogliśmy się przekonać, jak utalentowani są uczniowie naszej szkoły.
Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe (kl. O-I, II-III i IV-VII). Wszyscy wspaniale przygotowali się do występu i w piękny sposób zaprezentowali wybrane kolędy i pastorałki.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców konkursu:
I kategoria:
I miejsce – Hubert Kopeć i Sebastian Królik
II miejsce – Lena Łuc
III miejsce – Maria Kowal
II kategoria:
I miejsce – Emilia Rachwał
II miejsce – Estera Sitarz
III miejsce – Aleksandra Sawicka
III kategoria:
I miejsce – Maja Radochońska
II miejsce – Milena Szozda
III miejsce – Amelia Malicka
Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
XII Międzyszkolny Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek
18 stycznia 2018 roku odbyły się przesłuchania XII Międzyszkolnego Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 14 w Przemyślu, a współorganizatorem Centrum Kulturalne. Wzięło w nim udział 63 uczniów ze szkół powiatu przemyskiego. Uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie wiekowe (klasy I-III oraz IV-VII). 19 stycznia w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego odbył się koncert laureatów, w którym wzięli udział zwycięzcy oraz wyróżnieni.
Miło nam poinformować, że trzecie miejsce zdobyła Maja Radochońska, która zaśpiewała i zagrała na gitarze pastorałkę „Mario, czy już wiesz?”.
Gratulujemy Mai kolejnego sukcesu!
"W pustyni i w sieci"
15 stycznia 2018 roku uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Wrocławski Teatr IN-ART zaprezentował sztukę pod tytułem „W pustyni i w sieci”. Uczniowie z bardzo dużym zainteresowaniem śledzili losy Uli, wielbicielki książek i jej brata Rafała. Bohater został przeniesiony do świata gry komputerowej. Rozwiązywał kolejne zadania, by móc wygrać zdrowie dla siostry. Sztuka przez cały czas trzymała młodych widzów w napięciu, była pełna zagadek i humoru. Uczniowie mogli naocznie przekonać się, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jak przydatne jest czytanie książek i zdobywanie wiedzy.
Warsztaty baśniowe uczniów z klasy V "Poczytaj mi przyjacielu"
Już po raz kolejny uczniowie z klasy V przygotowali zajęcia w ramach projektu "Poczytaj mi przyjacielu - warsztaty baśniowe dla uczniów klasy 0”. Jest to akcja mająca na celu promowanie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami, ćwiczenie zdolności ekspresyjnych w różnego rodzaju zabawach i integrację z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Uczniowie do zajęć przygotowali się wspaniale. Sami przygotowali szereg pomocy, ilustracji, plansz, rysunków, aby zajęcia były jak najciekawsze dla ich małych kolegów. Po wzorcowo odczytanych treściach baśni przez uczniów klasy V maluchy odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu, dzięki czemu mogliśmy sprawdzić stopień jego zrozumienia. Następnie dopasowywały kolorowe ilustracje do czytanego fragmentu, układały puzzle związane z daną baśnią, rozpoznawały rekwizyty i wskazywały, do jakiego bohatera należą. Starsi koledzy przygotowali również elementy dramy i pantomimy a młodsi rozpoznawali jakiego baśniowego bohatera ukazano. Nie zapomniano również o zabawach i grach pobudzających zmysły i kreatywność dzieci i wykorzystujących ich naturalną skłonność do ruchu. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i piernikowe medale „Super znawcy baśni“.
Zabawa karnawałowa
W środę 17.01.2018r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Najpierw swoją zabawę mieli najmłodsi uczniowie, którzy zaprezentowali się we wspaniałych przebraniach. Na sali pojawiły się: księżniczki, wróżki, czarownice, piraci, wojownicy i wiele innych niezwykłych postaci. Następnie odbyła się zabawa dla starszych uczniów. Dla wszystkich był to niezapomniany dzień pełen wrażeń i radosnej zabawy. /Zdjęcia w galerii/
"Czarodziejski ołówek"
15 stycznia 2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na spektakl pt. „Czarodziejski ołówek”, w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru IN-ART. Dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody wesołego chłopca – Michasia, który przeżywał mnóstwo przygód, poznawał nowych ludzi i ochoczo pomagał wszystkim z pomocą magicznego ołówka.
Mottem spektaklu było przesłanie, że wiara w siebie daje siłę w walce z trudnościami i przeciwnościami losu, a kierując się dobrym sercem można przezwyciężyć nawet największe przeszkody.
Ciekawa fabuła, barwna scenografia i kostiumy, piękne maski i fantastyczne efekty świetlne sprawiły, że dzieci z dużym zaciekawieniem obejrzały spektakl./Zdjęcia w naszej galerii/
Konkurs szkolny dla klasy IV „CHRISTMAS IS COMING”
W dniu 02.01.2018r. w naszej szkole odbył się po raz kolejny Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klasy IV „Christmas is coming”. W konkursie wzięło udział 6 uczniów. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać quiz świąteczny, w którym pojawiły się pytania dotyczące tradycji świątecznych w różnych krajach oraz Polsce. Ponadto uczestnicy musieli wykazać się znajomością słownictwa dotyczącego Świąt Bożego Narodzenia oraz kolęd i piosenek świątecznych w języku angielskim. Dodatkowe punkty można było otrzymać za świąteczny strój. Zdobywcy I,II,III miejsca otrzymali dyplomy i nagrody, zaś pozostali uczestnicy drobne upominki. Miło mi jest ogłosić, że dwie uczennice zdobyły I miejsce, uzyskując taką samą liczbę punktów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów odbyło się w dniu 09.01.2018r.
W konkursie „Christmas is coming”:
I miejsce zdobyły Maja Radochońska i Julita Osada 76pkt/80pkt
II miejsce zdobył Michał Królik 68pkt /80pkt
III miejsce zdobyła Natalia Szczurek 64pkt/80pkt
Świąteczny laureat!
Tuż przed świętami w Szkole Podstawowej Nr 27 w Rzeszowie odbył finał XVIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Świąteczna Kartka Bożonarodzeniowa”. Konkurs organizowany był pod honorowym patronatem: Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Proboszcza Parafii Świętego Michała Archanioła, Gazety Codziennej „Nowiny” i Katolickiego Radio VIA. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci tradycjami i chrześcijańskimi zwyczajami towarzyszącymi Świętom Bożego Narodzenia. Na konkurs nadesłano 380 prac plastycznych z 37 placówek z województwa podkarpackiego. Spośród prac wyłoniono również pracę naszego ucznia – Dawida Osady z klasy I, który zajął zaszczytne III miejsce.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Wymalowany sukces uczniów klasy III
Gratulujemy uczniom klasy III: Michałowi Kaniowskiemu za zdobycie pierwszej nagrody i Filipowi Buryło za zdobycie III nagrody w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży "Bożonarodzeniowe Ozdoby Świąteczne" organizowanym przez CK w Przemyślu.
Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego, a jego celem jest podtrzymanie tradycji wykonywania ozdób, dekoracji oraz wszelkich prac plastycznych związanych z tym okresem. Prace wykonane różnymi technikami, ocenione przez profesjonalne jury, można oglądać na wystawie pokonkursowej.
Dar serca na ręce szarytek dla dzieci z Pokucia na Ukrainie
Charite, Miłosierdzie, a więc szarytki, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego A Paulo. To jeden z wielu zakonów żeńskich, który posiada swoje domy na terenie Ukrainy. Komu służą? …. Wszystkim ubogim i wszędzie. Tak jak to powiedział św. Wincenty a Paulo „Powołanie wasze zobowiązuje was do opiekowania się wszelkiego rodzaju osobami, bez żadnej różnicy. Nie ma więc żadnej różnicy pomiędzy potrzebującymi pomocy niezależnie od koloru skóry czy narodowości. W misji zakonu szarytek w Śniatyniu na Pokuciu jest nasza rodaczka siostra Elżbieta. Obszar Pokucia to niezwykle interesująca kraina na pograniczu Rumunii i Ukrainy. Dawniej ziemie te należały do Rzeczypospolitej będąc zresztą terenem ciągłych sporów z Mołdawią i Wołoszczyzną. Siostry szarytki, które od wielu już lat prowadzą tam swoją misję …. Wszystkim ubogim … wszędzie. Potrzeb wiele, a możliwości mało. Ale od czego jest inwencja i chęć działania. Siostra Elżbieta, którą poznaliśmy na wakacjach, zaproponowała nawiązanie współpracy, co okazało się możliwe już podczas tegorocznych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Szkoła parafialna, którą prowadzą siostry szarytki opiekuje się bowiem ponad 40 dziećmi w różnym wieku z bardzo ubogich rodzin. Dzieci podążają na zajęcia z religii nieraz z bardzo odległych miejscowości. W bezpośrednim sąsiedztwie działania śniatyńskich szarytek są poza Śniatyniem rzecz jasna, również miejscowość Dawideny, Baników oraz Łukawce. Na naszą propozycję zorganizowania paczek mikołajowych siostra Elżbieta zareagowała z ogromną radością, … nawet nie śmiała o to prosić. A dzieci wraz z ich rodzicami pokazały serce, bezinteresowność i ogromną klasę. W bardzo krótkim okresie każde podane przez siostrę Elżbietę z imienia i nazwiska dziecko (przy każdym podany był wiek dziecka co znacznie ułatwiło gromadzenie upominków do paczki) otrzymało przygotowaną paczkę. Widać było wyraźnie, że zaangażowanie się zarówno dzieci jak i rodziców w tej inicjatywie jest bardzo duże. Dla mnie było to również spore zaskoczenie, bowiem widać było jak sami rodzice są do tego pomysłu przekonani, a dzieci? No cóż przykład idzie z góry. Naprawdę piękna sytuacja, która przyniosła do tego wspaniały finał. Dwa tygodnie przed Świętami, a na dzień przed mikołajkami na Ukrainie według kalendarza juliańskiego, s. Elżbieta przyjechała samochodem i odebrała paczki dla swoich dzieci na Ukrainie. Co prawda siostra bardzo się spóźniła dlatego większość dzieci już rozeszła się do domu, …no cóż na przekraczanie granicy nikt jeszcze nie wymyślił lekarstwa! Mimo to poczekaliśmy na nią, i ….. jak się okazało było warto. Siostra przyjechała po kilkanaście paczek, takie miała przynajmniej przekonanie, a okazało się, że paczek jest kilkadziesiąt! Niektóre rodziny przygotowały ich nawet kilka. Prezenty były różnorodne: słodycze, ubrania, zabawki, przybory szkolne, …. Jednym słowem jak dla własnych dzieci, dla braci i siostrzyczek! Nic tez dziwnego, że siostra Elżbieta wzruszyła się, a łzy szczęścia, były dla nas największa nagrodą. Pięknie jest dawać, a piękno płynące z bezinteresownej pomocy, to prawdziwy dar dla Nowonarodzonego, przecież w ubóstwie betlejemskiej stajenki. Byłam bardzo zbudowana postawą rodziców i dzieci naszej społeczności. Wystarczyło jedno hasło a odzew okazał się tak bardzo spontaniczny i zaskakujący.
Dziękuję wszystkim, bo jest za co.
Jasełka bożonarodzeniowe
21 grudnia uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez kolegów z klas V i VII. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, którzy szukali schronienia na tę szczególną noc. Podziwiali Heroda, który gotów był posunąć się do najbardziej okrutnych rzeczy, byle tylko zachować władzę. Jednak osnowę spektaklu stanowiły współczesne realia - materialistyczny świat, w którym rządzi pieniądz, obojętność i egoizm. Zabiegani ludzie sprowadzają święta Bożego Narodzenia do troski o prezenty, bogato zastawiony stół, zakupienie markowych ubrań, załatwienie korzystnych interesów itd. Przedstawiono współczesną rodzinę, która w dniu Wigilii z utęsknieniem czekała na przyjście Jezusa. Nikt nie spodziewał się, że Jezus przyszedł do nich w osobie podróżnych i bezdomnych. W dzisiejszych czasach, tak samo jak 2000 lat temu, Jezus pukał do drzwi i szukał schronienia w niejednym sercu człowieka. Spektakl miał wszystkich skłonić do refleksji nad wyborem istotnych w życiu wartości, określeniem własnych priorytetów.
Świąteczna zbiórka dla dzieci z domu dziecka
Święta to magiczny, cudowny czas….”gdy jesteśmy wszyscy razem”. To czas, który kojarzy się nam z rodziną zgromadzoną przy wspólnym stole, śpiewaniem kolęd, spożywaniem wspaniałych dań, a przede wszystkim z miłością i ciepłem rodzinnym. Jednak nie dla wszystkich ten okres jest radosny i wspaniały. Są ludzie samotni, opuszczeni, porzuceni. I dlatego, jak co roku, uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę słodyczy, zabawek, gier, książek, które ofiarowali dzieciom z Domu Dziecka Nasza Chata. Tym gestem chcieli chociaż trochę uprzyjemnić i osłodzić im świąteczny czas, w którym nie będzie koło nich tych, którzy dla dzieci są najważniejsi - rodziców.
Archiwum Aktualności