24 maja kolejny raz uczniowie klasy V odwiedzili młodszych kolegów z klasy „0” w ramach realizacji projektu „Poczytaj mi przyjacielu – warsztaty baśniowe„. Tym razem przygotowane przez nich zajęcia dotyczyły przepięknej baśni „Jaś i Małgosia”. Na podstawie tego utworu chcieli wprowadzić młodszych kolegów w świat wartości uniwersalnych, ukazać im dobre i złe postawy, pomóc budować system wartości. Po zapoznaniu maluszków z treścią baśni nastąpił cały cykl bardzo ciekawych zadań. Nie zabrakło quizu dotyczącego treści utworu, zagadek, kalamburów. Nasi najmłodsi uczniowie mieli przyporządkować ilustracje do danego fragmentu baśni, starannie pokolorować postaci bohaterów, rozpoznać rekwizyty. Zajęcia te były doskonała formą spędzenia czasu zarówno dla starszych jak i tych najmłodszych, rozbudzały nie tylko ich kompetencje czytelnicze, ale służyły również integracji.
Warsztaty baśniowe w klasie „0"
Warsztaty klasy V w Muzeum Ziemi Przemyskiej
23 maja uczniowie klasy V odwiedzili Muzeum Ziemi Przemyskiej, w którym wzięli udział w warsztatach zatytułowanych ”Dzień Matki – Fabryka prezentów na Dzień Mamy!” Na początku obejrzeli prezentację, dzięki której dowiedzieli się na czym polega metoda decoupage i jakie przedmioty można poddać zdobieniu. Decoupage to efektowna technika zdobienia praktycznie każdego rodzaju przedmiotów, wykonanych m.in. ze szkła, metalu, drewna.
Podczas zajęć dzieci tworzyły wazony tą metodą. Warsztaty pozwoliły im na nabycie nowych umiejętności i technik rękodzieła, które mogą być wykorzystane w życiu codziennym. Dzięki fachowemu instruktażowi przeprowadzonemu przez panie organizujące warsztaty uczniowie krok po kroku zapoznali się z kolejnością wykonywania zdobień tą metodą .
Końcowy efekt, który powstał w wyniku zaangażowania uczestników warsztatów, był naprawdę niezwykły i oryginalny. I na pewno wspaniale ozdobi domowe wnętrze.
Gminny Konkurs Recytatorski
17 maja 2018r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 1 w Żurawicy odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej - "Jest takie miejsce, taki kraj…”, pod patronatem Wójta Gminy Żurawica. Celem konkursu zorganizowanego w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było pielęgnowanie postaw patriotycznych.
Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły: Maria Kowal (klasa I) i Milena Szozda (klasa V) zdobyły II miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
/Zdjęcia w naszej galerii/
Warsztaty ”A to Polska właśnie” dla klas V-VII
Zbliżamy się do rocznicy - jakże ważnej dla nas - Polaków. Sto lat minie 11 listopada 2018 roku od dnia, w którym po latach zaborów, zsyłek, prześladowań znaleźliśmy się na mapie Europy. W dniu 16.05.2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas V-VII pod hasłem: ”A to Polska właśnie”, tematycznie związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Celem spotkania było rozwijanie i pogłębianie zainteresowania historią naszego narodu, umacnianie postaw patriotycznych oraz rozbudzanie szacunku do tradycji narodowych, a także kształtowanie tożsamości narodowej. W trakcie spotkania uczniowie - podzieleni na grupy- wykonali plakaty uwzględniające trudną i ciężką drogę Polaków do wolności. Prace w kolorystyce biało-czerwonej zawierały zarówno symbole narodowe jak i sylwetki Polaków, bez udziału których odzyskanie niepodległości byłoby niemożliwe. Kolejnym zadaniem była nauka wiersza „Kochasz ty dom” Marii Konopnickiej. W tej konkurencji najlepsi okazali się Adrian Klęsk i Julia Bukała, którzy zinterpretowali ten wiersz bezbłędnie. Przedstawiciele klas wzięli udział w quizie „Czy znasz symbole narodowe?” i wykazali się dobrą znajomością tematyki. Odbył się również konkurs o tematyce historycznej, w którym uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością doniosłych wydarzeń, postaci, władców itd. związanych z bogatą historią naszego narodu. Na zakończenie warsztatów odbył się konkurs piosenki patriotycznej, podczas której bezkonkurencyjna okazała się Amelia Malicka z klasy V.
Wycieczka do Straży Granicznej
W dniu 16 maja br. uczniowie kl. II wybrali się na wycieczkę do Straży Granicznej w Medyce. Dzieci zapoznały się z zakresem zadań pracowników tej placówki, a także zwiedziły pomieszczenia, w których odbywa się odprawa podróżnych. Mieli okazję zobaczyć, a nawet wypróbować sprzęt, którymi na co dzień posługują się służby mundurowe min. kamizelki kuloodporne, hełmy, kajdanki. Dzięki uprzejmości funkcjonariuszy uczniowie zwiedzili areszt, z ciekawością przyglądali się pracy kryminologa. Mieli niecodzienną okazję do wykonania pod okiem specjalisty własnych odcisków palców na karcie daktyloskopijnej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się pojazdy obserwacyjne wyposażone w urządzenia termowizyjne. Wielką atrakcją był pokaz tresury psów służbowych, ich umiejętności i możliwości w wykrywaniu różnych materiałów. Na zakończenie pobytu w PSG w Medyce uczniowie złożyli mundurowym życzenia spokojnej służby. Zajęcia pokazowe przeprowadzone przez Pracowników Służby Granicznej w Medyce w bardzo profesjonalny sposób i w miłej atmosferze dostarczyły dzieciom rzetelnej wiedzy i wiele niezapomnianych wrażeń.
Szkolny Festiwal Piosenki Anglojęzycznej
W dniu 08.05.2018r. w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów klas IV-VII. Celem konkursu było kształcenie wymowy oraz wzbudzanie zainteresowania nauką języka angielskiego i propagowanie śpiewu jako formy wyrażania siebie oraz rozwijanie słownictwa. Wokaliści mieli za zadanie zaśpiewać dowolną piosenkę w języku angielskim, a jury oceniając poszczególne występy brało pod uwagę walory głosowe, ciekawy dobór oraz interpretację utworu, muzykalność i poczucie rytmu, dykcję i poprawność językową, a także ogólny wyraz artystyczny. I miejsce zdobyła Milena Szozda z klasy V, II miejsce zdobyła Maja Radochońska z klasy IV, III miejsce zdobyła Amanda Kopańska z klasy V. Wyróżnienie otrzymała: Amelia Malicka z klasy V oraz Roksana Czyż i Katarzyna Kowalczyk z klasy IV.
„ Orzeł – Godło Polski w oczach dzieci”
W 2018r. przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączając się w obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie, w naszej szkole w maju 2018r.odbył się konkurs plastyczny „Orzeł – Godło Polski”. Jego celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży znaczeniem symboli naszej państwowości, a także popularyzacja wiedzy o godle narodowym jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas O – IV. Jego uczestnicy przedstawili w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego godła. Komisja konkursowa wyróżniła następujące prace w dwóch kategoriach wiekowych.
Kategoria I
I miejsce – Julia Bal (kl. I)
II miejsce – Emilia Rachwał (kl. III)
III miejsce – Aleksandra Szpindor (kl. II)
Wyróżnienia: Maria Kowal ( kl.I), Marek Tomaszewski kl.O), Wiktor Ustijanowski ( kl. III) i Bartosz Mrozowicz ( kl. II)
Kategoria II
I miejsce – Julita Osada (kl. IV)
II miejsce – Maja Radochońska (kl. IV)
III miejsce – Roksana Czyż (kl. IV)
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!
Wspaniały sukces trzecioklasistów ! Tytuł Mistrza Matematyki oraz wyróżnienie „wyliczyli” nasi chłopcy z klasy trzeciej.
19 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 16 im. Orląt Lwowskich w Przemyślu odbył się powiatowy konkurs ,,IV Spotkania Matematyczne” o tytuł Mistrza Matematyki powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych, pod patronatem Starosty Przemyskiego – p. Jana Pączka.
Po sprawdzeniu prac Komisja wyłoniła 4 laureatów:
- I miejsce i tytuł Mistrza Matematyki:
Wiktor Ustijanowski
Wyróżnienie:
Filip Gnes (tracąc 2 punkty do tytułu mistrza matematyki)
W zmaganiach wzięło udział 59 uczniów – finalistów konkursów matematycznych z terenu powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla. Należy dodać, że uczniowie reprezentowała nie tylko Szkołę Podstawową w Buszkowicach, ale także Gminę Żurawica, ponieważ w etapie gminnym konkursu zdobyli I i II miejsce.
Laureatom gratulujemy zdobytych punktów i życzymy sukcesów na dalszym etapie edukacji szkolnej.
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 26.04.2018r.
Uczniowie klasy III piszą swój pierwszy w życiu duży sprawdzian – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty, przygotowany przez Wydawnictwo Operon.
Jest to coroczna akcja, która podsumowuje pierwszy etap edukacji oraz dostarcza wiedzy na temat umiejętności uczniów w zakresie: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych.
Sprawdzian składa się z dwóch, trwających po 45 minut, części. W pierwszej, uczniowie wykażą się wiedzą z zakresu języka polskiego. Celem drugiej części jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności matematycznych. Jutro, po krótkim wypoczynku dzieci napiszą mini test z przyrody.
Wszystkim Trzecioklasistom życzymy jak najlepszych wyników !!!
Sale lekcyjne w patriotycznych barwach
26 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą patriotyczną dekorację sali lekcyjnej. Uczniowie klas IV – VII wykazali się dużą pomysłowością i ogromnym zaangażowaniem. W ich salach lekcyjnych powstały piękne i bardzo starannie wykonane dekoracje. Wszyscy z dużym zaangażowaniem włączyli się do przygotowywania różnorodnych elementów wystroju klas.
Dekoracje patriotyczne uświetniły szkolne obchody upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wyniki konkursu:
I miejsce – klasa IV i V
II miejsce – klasa VII
III miejsce – klasa VI
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
26 kwietnia w naszej szkole miała miejsce akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV-VII przygotowali program artystyczny, w którym przedstawili genezę uchwalenia tego dokumentu, który odegrał ogromną rolę w historii naszej ojczyzny. Inscenizacja, w której ukazano postacie trzech zaborców debatujących nad przejęciem naszego kraju, połączona z pięknymi patriotycznymi wierszami i piosenkami miała na celu przybliżenie tamtych doniosłych wydarzeń związanych z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. Program artystyczny był cenną lekcją historii dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Kolejny sukces matematyczny!
W piątek, 27 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej nr2 w Żurawicy odbył się Konkurs Matematyczny dla uczniów klas V szkół podstawowych Gminy Żurawica. Celem konkursu było promowanie uczniów uzdolnionych matematycznie oraz inspirowanie dzieci do rozwijania zainteresowań matematycznych. Do zmagań konkursowych przystąpili reprezentanci sześciu szkół podstawowych: SP 1 Żurawica, SP 2 Żurawica. SP Buszkowice, SP Wyszatyce, SP Orzechowce, SP Maćkowice, Uczniowie rozwiązywali test złożony z 5 zadań zamkniętych i 5 zadań otwartych, po czym komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
Uczniowie SP Buszkowice, jak co roku, zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych, co potwierdzają wyniki konkursu:I miejsce - Oliwier Sitarz
II miejsce - Agata Bielech
IV miejsce - Milena Szozda (tracąc 1 punktem III miejsce)
V miejsce Amanda Kopańska
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Matematyczny sukces Kuby
Jakub Harłacz – uczeń klasy VII został po raz drugi finalistą Wojewódzkiego Konkursu z matematyki organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Zabrakło tylko 3 punktów do tytułu Laureata. Uzyskanie tytułu finalisty Konkursu z matematyki to ogromny sukces ucznia, potwierdzający bardzo wysoki poziom zdobytej wiedzy i umiejętności matematycznych.
Konkurs składał się z trzech etapów; szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego i przebiegał na przestrzeni 6-ciu miesięcy roku szkolnego 2017/18.
Do wojewódzkiego finału zakwalifikowało się tylko 6 uczniów ze wszystkich szkół powiatu przemyskiego.
Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych w klasie VIII.
"Kompetencje na szóstkę"
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I realizowali program ”Kompetencje na szóstkę” organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci.
W ramach programu rozwijane były:
- kompetencje społeczne uczniów (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość);
- umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
- wszechstronny rozwój osobowy i społeczny (komunikacja i współpraca w grupie, nawiązywanie relacji, realizacja wspólnego projektu).
Zajęcia prowadzone według specjalnie dobranych scenariuszy pozwoliły rozbudzać i zaspokajać naturalną ciekawość poznawczą uczniów. W ramach programu zrealizowane zostały zajęcia: „Jak gimnastykować wyobraźnię?”, „Jak trenować myślenie?”, „Jak wspólnie zapracować na sukces?”, „Gdzie projektanci szukają inspiracji?” oraz „Jak powstaje scenografia?”.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich zajęciach, podczas których przekonali się, że współpraca i właściwy podział ról w grupie to klucz do sukcesu.
Udział w tym ciekawym i wartościowym programie zapewnił uczniom zdobycie nowej wiedzy w atrakcyjny i interesujący sposób - poprzez eksperymentowanie, doświadczanie, analizowanie i wyciąganie wniosków.
"Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka"
13 kwietnia 2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Główny bohater – Wawelski Smok wyruszył na tajemniczą wyprawę pełną przygód i niebezpieczeństw. Na domiar złego w ślad za Smokiem podążył szpieg z Krainy Deszczowców, który chciał za wszelką cenę, aby wyprawa nie osiągnęła celu.
Bohaterowie przeżywali wiele ciekawych przygód, a przyjaźń i dobro pozwoliły im pokonać wszystkie przeszkody i trudności spotykane na drodze.
Nasi najmłodsi widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Przed konkursem w SP 16
Godni reprezentanci gminy Żurawica w zmaganiach matematycznych o tytuł "Mistrza Matematyki 2018" powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla. Trzymamy za nich kciuki.
XVI gminny konkurs matematyczny NIEDŹWIADEK 2018
9 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Buszkowicach odbył się XVI Gminny Konkurs Matematyczny Niedźwiadek 2018. O tytuł „Mistrza Matematyki 2018" rywalizowało 17 uczniów ze szkół podstawowych gminy Żurawica.
I miejsce - Wiktor Ustijanowski SP Buszkowice
II miejsce – Filip Gnes SP Buszkowice
III miejsce – Dawid Andruszkiewicz SP Żurawica nr2
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na III Spotkaniu Matematycznym dla uczniów klas 3 szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla o tytuł „Mistrza Matematyki 2018".
Sukcesy trzecioklasistów w gminnym konkursie - Mistrz Ortografii 2018
6 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Wyszatycach, odbył się XVI gminny konkurs ortograficzny. O tytuł „Mistrza Ortografii" rywalizowało 18 uczniów ze szkół podstawowych gminy Żurawica. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego oraz kształtowanie postaw dbałości o poprawność ortograficzną. Uczestnicy mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych w praktyce. Zwycięzcami konkursu „MISTRZ ORTOGRAFII 2018” zostali: FILIP GNES - pierwsze miejsce, RÓŻA SZYBIAK - trzecie miejsce.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na II etapie konkursu ortograficznego.
Zmartwychwstał Pan! Alleluja!
Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić dzieci do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, i nad triumfem zmartwychwstania.
28 marca w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych. W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie z klasy III. Dzieci ukazały nam prawdziwe znaczenie Wielkanocy, dające możliwość duchowego, wewnętrznego przeżycia tych świąt.. Na zakończenie przekazano wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączyła się p. Dyrektor życząc zdrowych i spokojnych świąt w atmosferze rodzinnej. Wyrazem uznania za przedstawienie były brawa uczniów i podziękowanie p. Dyrektor.
Konkurs "Rodzinna Palma Wielkanocna"
Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy został rozstrzygnięty konkurs na „Rodzinną Palmę Wielkanocną”.
Ideą przyświecającą realizacji tego przedsięwzięcia było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą. Konkursowe palmy zdobione w bazie, bukszpan, kolorowe bibuły i suszone kwiaty niesione były przez uczniów podczas procesji w Niedzielę Palmową.W konkursie wzięło udział 19 palm. Z uwagi na ogromne zaangażowanie i wkład pracy wszystkie prace zostały nagrodzone, z podziałem na I, II-gie i III miejsce.
Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców.Dziękujemy wszystkim, którzy zadali sobie trud szukania gałązek, robienia kwiatuszków, wymyślania koncepcji palmy by na koniec w asyście całej rodziny przyjść z nią do kościoła. Przyjść, wziąć udział w procesji, pokłonić się Bogu no i starać się zachować od zapomnienia ten element naszej polskiej kultury i tradycji. /Zdjecia w naszej galerii/
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie