W maju obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz wielkie święto patriotyczne – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791r. (3 maja). Majowe święta uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej, a także są okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych.
1 maja w większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, obchodzony jest jako Święto Pracy.
2 maja–Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzone zostało w lutym 2004 roku. W tym dniu obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.
3 maja–Święto Konstytucji Trzeciego Maja, najdonioślejsze spośród wymienionych, które nas Polaków nieodmiennie napełnia dumą. Konstytucja 3 Maja została uchwalona w dramatycznych dla Polski okolicznościach. Wcześniej, wykorzystując słabość Rzeczpospolitej, nasi sąsiedzi dokonali jej I rozbioru (1772r.) i było jasne, że na tym nie poprzestaną. W 1788 roku zwołano sejm, który obradował do 1791 roku i przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Wielkiego lub Czteroletniego. Podczas jego obrad światli ludzie, zwolennicy reform, patrioci świadomi wiszącego nad krajem niebezpieczeństwa, chcieli zmienić utrwalone od dawna, złe i niesprawiedliwe prawa, które prowadziły wprost do zguby Polski. W takich właśnie okolicznościach i w towarzyszącej im podniosłej atmosferze 3 maja 1791 roku sejm uchwala konstytucję zaprzysiężoną następnie przez króla. Jest to pierwszy w Europie i drugi (po konstytucji amerykańskiej) akt prawny tego typu. Fakt ten świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej ówczesnych polskich patriotów.
Z okazji majowych świąt wywieśmy flagę i pokażmy, że jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny!
Majowe święta
E-lekcje!
22 kwietnia - Dzień Ziemi!
22 kwietnia to Dzień Ziemi! Swoje święto obchodzi nasza planeta. W duchu ekologii uczniowie klasy III wykonali bardzo ważne zadanie – posprzątali swoją najbliższą okolicę, pamiętając o bezpieczeństwie i wrzucaniu śmieci do odpowiednich worków lub pojemników. Napisali również „Listy od Ziemi” do wszystkich ludzi. Uświadomili sobie i swoim najbliższym jak ważna jest czystość i ochrona środowiska.
Dzieci z oddziału przedszkolnego pracują zdalnie.
- 2
Z wizytą na Olimpie.
Podczas nauki zdalnej uczniowie klasy III odbyli niecodzienną lekcję języka polskiego, która powiązana była z mitologią grecką. Zwieńczeniem zajęć było przebranie za greckiego boga lub boginię. Nad wykonaniem zadania czuwał wszechwładny Zeus.
Klasa III zaprasza do teatru!
Klasa II pracuje zdalnie
Życzenia
Nauczanie zdalne
#uczę się w domu
- 32
Solidarni z osobami z Zespołem Downa
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To nie przypadek, że obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne.
W ten dzień na znak solidarności z chorymi my również założyliśmy kolorowe skarpetki w różnych, wesołych kolorach.
Witaj wiosno!
Inaczej niż zwykle, ale zgodnie z tradycją 21 marca uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę. Pamiętajcie, że wiosna się budzi i daje nadzieję!
Uczmy się od najmłodszych!
Koronawirus - apel o odpowiedzialność
Apelujemy do uczniów i osób dorosłych by poważnie potraktować ostrzeżenia władz dotyczące zagrożenia koronawirusem w Polsce. Od odpowiedzialności Polaków zależy wiele w tej trudnej sytuacji. Nie trzeba panikować, trzeba zachowywać się rozsądnie i adekwatnie do zagrożenia. Przed nami 2 tygodnie zawieszenia zajęć. Apelujemy o pozostanie w domach. Apel jest szczególnie skierowany do dzieci i młodzieży.
Kochani Nasi Uczniowie! Pozostańcie w domach! Nie kręćcie się po okolicy bez ważnej potrzeby! Nie jedźcie do galerii handlowych czy innych wielkopowierzchniowych instytucji! Ograniczcie kontakty z rówieśnikami i innymi osobami! To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. To jest czas kwarantanny społeczeństwa!
Konkurs plastyczny!
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym o tematyce profilaktycznej pt. „Jak uchronić się przed koronawirusem?” Celem konkursu jest promowanie zdrowych zachowań, kształtowanie i utrwalanie nawyków zabezpieczania się przed chorobami oraz twórcze spędzanie czasu wolnego. Prace mogą być wykonane w dowolnym formacie (A4, A3) i dowolnej technice (również jako grafika komputerowa Paint, GIMP itp.)
Prace należy przesyłać w formie zdjęcia drogą elektroniczną na adres: kasiagw@vp. Po powrocie do szkoły zorganizowana zostanie wystawa prac i rozdanie nagród.
PILNE!
Zawieszenie zajęć!!!
Zajęcia w naszej szkole, od poniedziałku będą zawieszone na 2 tygodnie. 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Od poniedziałku, 16 marca br. wszyscy uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół.
Rodzicu!
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu:
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci!
- 12
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole odbył się z tej okazji uroczysty apel, podczas którego uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także poznać losy zamordowanych polskich oficerów. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
W tym dniu gościliśmy Panią Marię Dubaniowską-Guzdek, która przybliżyła uczniom sylwetkę swojego ojca, Jana Dubaniowskiego ps. Salwa. Major Jan Dubaniowski był Żołnierzem Niezłomnym. Razem z bratem Dionizym walczył przeciw Niemcom i Rosjanom we wrześniu 1939 roku. Dionizy zginął z rąk Rosjan w Katyniu, natomiast Jan dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Po przybyciu na nasze tereny walczył przeciw Niemcom w szeregach Armii Krajowej. Major „Salwa” zginął 27 września 1947r. w obławie w Rudzie Kameralnej koło Zakliczyna nad Dunajcem. Zginął w walce przeciw funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa i został pochowany w bezimiennym grobie.
Pani Maria opowiedziała swoje przeżycia jako córka Żołnierza Wyklętego i podkreśliła znaczenie honoru oficerskiego dla swojego ojca, który walcząc najpierw z Niemcami, a później z komunistami do końca pozostał wierny przysiędze wojskowej.Dziękujemy za tą wspaniałą lekcję historii!
Dlaczego warto się uczyć w naszej szkole?
Uwaga!
Warsztaty w muzeum
W dniu 28.02.20 r. klasa I wybrała się do Muzeum Ziemi Przemyskiej, aby wziąć udział w warsztatach pt. „ Nie święci garnki lepią… garncarstwo w pradziejach”. Głównym celem warsztatów było zapoznanie z zanikającym zawodem garncarza. Najpierw uczniowie obejrzeli krótki film o dawnych sposobach wytwarzania i metodach dekorowania z wypalonej gliny naczyń ceramicznych. Dzieci dowiedziały się, że były one toczone w rękach, później na kole garncarskim, po czym wypalane w specjalistycznym piecu. W ten sposób powstawały gliniane cudeńka: garnki, miski i dzbanki. Mogły je obejrzeć i podziwiać z przewodnikiem na wystawie archeologicznej. Następnie przeszliśmy do drugiego budynku muzeum. Tam uczniowie dostali glinę i lepili miseczki. Warsztaty te dały dzieciom wiele radości, tym bardziej że każdy mógł własnoręcznie ulepioną z gliny pracę zabrać do domu.
14
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie