Dnia 07-08.06. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Dawna stolica Polski wzbudziła zachwyt wszystkich uczestników wyprawy, a zwłaszcza tych, którzy pierwszy raz mieli okazję odwiedzić to magiczne miejsce. Dzieci miały możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Najpierw udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie podziwialiśmy renesansowy dziedziniec Zamku Królewskiego. Zwiedziliśmy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, gdzie podziwialiśmy wnętrze rezydencji królewskiej z XVI i początku XVII w., szczególny zachwyt wzbudziły wielkie sale – Poselska (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorska. Zobaczyliśmy słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich z w. XV i XVII oraz renesansowe meble włoskie.
Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska, uznana za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. Symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów. Tu zobaczyliśmy krypty polskich władców i poetów. Następnie wdrapaliśmy się na Wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta, dotknąć jego serca i wypowiedzieć życzenie, które podobno musi się spełnić. Udaliśmy się także do Muzeum Katedralnego, gdzie znajdują się zbiory stanowiące jedną z najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym kolekcję w Polsce. Ekspozycja stała obejmuje przedmioty z różnych epok. Nie zapomnieliśmy również o tym, aby zajrzeć do Smoczej Jamy i poszukać jej mieszkańca. Niestety (a może na szczęście) nie było go. Trochę zmęczeni lecz pełni wrażeń ruszyliśmy w kierunku naszego kolejnego celu wyprawy, którym był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród ten jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek", ekspozycja sensoryczna „Zapachowo", zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt". Na poszczególnych stanowiskach dzieci miały okazję uczestniczyć w niezwykłych doświadczeniach np. widziały pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Były w ogromnym kalejdoskopie złożonym z luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, gdzie one same tworzyły obiekt, który podlegał wielokrotnym odbiciom. To tylko niektóre z atrakcji, jakie tam na nie czekały. Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od wizyty w Fabryce Cukierków, która jest najmniejsza na świecie. Łakocie są tu produkowane ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII - wiecznych małych manufaktur. Wszystkie słodkości były tworzone na naszych oczach, następnie wzięliśmy udział w degustacji i otrzymaliśmy słodkie upominki. Później udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, klimatyczne kawiarenki. Gdy obejrzeliśmy już te niezwykłe perełki (oczywiście największe wrażenie wywarł na nas Kościół Mariacki a zwłaszcza arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – Ołtarz Wielki – dzieło Wita Stwosza) udaliśmy się na Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, gdzie na Wydziale Rzeźby mieliśmy okazję podziwiać prace młodych artystów. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w ZOO. Tutaj mogliśmy obejrzeć z bliska różne gatunki ssaków, ptaków, gadów i płazów. Wszystkim szczególnie spodobało się pingwinarium, które tworzy 10 młodziutkich osobników.
Chciwie i mocno chłonęliśmy atmosferę dawnej stolicy Polski. Kraków pozostaje dla nas miejscem magicznym i wciąż nie do końca jeszcze odkrytym. Miejscem, do którego chcemy wrócić, gdy tylko nadarzy się okazja.