Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - 6 grudnia. Uczniowie już od samego rana z wielką niecierpliwością nasłuchiwali „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj również w tym roku nie zawiódł dzieci. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali listy od Św. Mikołaja i upominki w postali biletów do kina. Radości było co nie miara, uśmiech towarzyszył na twarzach dzieci przez cały dzień.
Niespodzianka od Św. Mikołaja
Dzień Górnika
Z okazji Dnia Górnika, tzw Barbórki, 5 grudnia uczniów klasy III odwiedził Pan Paweł Mierzwa, który jest górnikiem w kopalni gazu ziemnego. Pan Paweł przybył w galowym stroju, który górnicy zakładają na szczególne okazje. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska czapce zwanej czako z godłem górniczym i pióropuszem z kogucich piór, a także mieli okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników, dowiedzieć się w jaki sposób wydobywany jest gaz ziemny, ale też węgiel, ropa naftowa oraz jak bardzo te surowce są nam potrzebne w codziennym życiu. Na koniec spotkania Pan Paweł wręczył wszystkim uczniom papierowe czapki górnicze, smycze (specjalnie wykonane dla naszych uczniów) i torbę pełną słodkości.
Dziękujemy Panu Pawłowi za bardzo ciekawą lekcję i życzymy dużo zdrowia i bezpiecznej pracy.
Zabawy andrzejkowe u najmłodszych!
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
25.11.2022r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w andrzejkowych wróżbach i zabawach, które dostarczyły im wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Dużo było śmiechu i radości, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.
Pamiętajmy jednak, aby traktować przepowiednie z przymrużeniem oka, bo „Andrzejki” to tylko zabawa.15
Szanuj zdrowie, jak je masz, bo o różne bzdury dbasz!
25 listopada odbył się w naszej szkole apel profilaktyczny związany ze zdrowym odżywianiem. Miał on na celu popularyzację oraz promocję wśród uczniów zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Uczniowie klas V i VI w inscenizacji zatytułowanej „ Szanuj zdrowie , jak je masz, bo o różne bzdury dbasz” przypomnieli o wartościach odżywczych owoców i warzyw, nieocenionych korzyściach płynących z uprawiania sportu i ruchu na świeżym powietrzu oraz uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego. Pokazali negatywne skutki spożywania wysokoprzetworzonej żywności, słodyczy, baku higieny. W trakcie przedstawiania młodzi artyści i uczniowie oraz nauczyciele na widowni razem śpiewali piosenkę „Taki mały, taki duży może zdrowym być”.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- 14
Dzień Życzliwości i Pozdrowień miał miejsce 21 listopada w poniedziałek, jednak w naszej szkole za sprawą spotkania z księdzem biskupem, został on przesunięty na środę 23 listopada. W tym wyjątkowym dniu uczniowie mogli anonimowo pozdrawiać swoich rówieśników, wrzucając zapisane na karteczce pozdrowienia do pudełka. Najwięcej pozdrowień udało się uzyskać Lidii Źrebiec z klasy 5. Życzliwość kojarzy nam się z kolorem żółtym. Większość uczniów naszej szkoły założyła w tym dniu żółte elementy garderoby.
19
Andrzejki
- 2
22 listopada uczniowie klas 4-8 naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w dyskotece andrzejkowej. Tym, co wyróżniało to wydarzenie spośród, innych były wróżby andrzejkowe przeprowadzane przez samorząd szkolny z pomocą innych uczniów. Zarówno uczniowie młodsi jak i starsi mogli skorzystać z wróżb takich jak przekuwanie serca, wróżenie z wosku czy kart. Oprócz tego dyskotece towarzyszyły również tańce i muzyka.
Obcowanie z kulturą i sztuką
22 listopada uczniowie klas IV i V obejrzeli spektakl „W krainie mitów” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. W scenicznej opowieści para urwisów Ola i jej brat Michał, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem, powodują przeniesienie się w czasy antyczne. Rozpoczęła się wielka przygoda, pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji. Bohaterowie spotkali zapomnianych już dziś: Prometeusza, Pytię, Ikara, Syzyfa oraz Midasa, którzy przybliżyli im wiedzę na temat przeszłości. Również nasi uczniowie, dzięki tej niezwykłej, scenicznej opowieści mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat antyku.
10
Warsztaty garncarskie
- 2
18 listopada uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztatach garncarskich „Nie święci garnki lepią – ja też potrafię”. Odbyły się one w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Najpierw uczniowie dowiedzieli się, czym jest ceramika i obejrzeli film poświęcony sztuce tworzenia i wypalania naczyń glinianych, następnie zwiedzili salę muzealną, gdzie mogli obejrzeć eksponaty naczyń glinianych znalezione na terenie miasta Przemyśla. Kolejnym etapem zajęć było samodzielne lepienie naczyń z gliny. Dopełnieniem wycieczki była gorąca czekolada i pyszne ciastko w cukierni Fiore.
Wycieczka do Fabryki Bombek
W dniu 14 listopada 2022 r. dzieci z klasy I i II wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Nowej Dębie. Po drodze odwiedziły jeszcze skansen etnograficzny w Kolbuszowej. Wszyscy mieli okazję oglądać architekturę wsi lasowieckiej. Dzieci porównywały wyposażenie swoich domów z dawnymi „chałupami”, również zapoznały się z wyglądem dawnej sali lekcyjnej. Na koniec uczniowie brali udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, gdzie obserwowali wyrabianie ciasta na proziaki. Degustowali smaczne proziaki i smaczny, wiejski chleb z masłem.
Następnym punktem wycieczki była Nowa Dęba, a szczególnie Muzeum Bombki Choinkowej. Dzieci podziwiały przepiękne bombki z różnych stron świata oraz inne unikatowe i niepowtarzalne ozdoby choinkowe. Wszyscy z dużym zainteresowaniem obejrzeli cały proces wyrobu bombki, aż po ich ręczne malowanie w specjalnej pracowni. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdabiały swoją bombkę choinkową. Przyozdabiane przez siebie bombki dzieci otrzymały w prezencie, zabierając je ze sobą do domu. Zawieszone na świątecznej choince będą stanowiły miłe wspomnienie z jesiennej wizyty w Nowej Dębie podczas szkolnej wycieczki.
65
11 listopada - Święto Niepodległości
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2022
Uczniowie klas III - VIII wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania (CodeWeek 2022). Jest to akcja organizowana w całej Europie i skierowana do wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Celem CodeWeeku jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i dorosłych.
Dla naszych uczniów był to tydzień kreatywności, logicznego myślenia oraz poszukiwania rozwiązań przez doświadczenie, naukę oraz zabawę (odkodowywanie obrazków, rozwiązywanie różnych łamigłówek, odkrywanie tajników programowania Lego Mindstorms i Lego Education Spike, programowanie na platformie Code org. w aplikacji Scratch, Pixblocks Quiver oraz tworzenie modeli 3D w programie Tinkercad oraz ich drokowanie na drukarce 3D).
Szkolne Koła Wolontariatu i Caritas
Szkolne Koła Wolontariatu i Caritas, działające w naszej szkole, serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zbiórce zniczy w ramach akcji Światełko Pamięci. Dzięki Waszej ofiarności i dobremu sercu zapłonęły one w dniu Wszystkich Świętych m. in. na cmentarzach Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie.
Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.
Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.
Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.
Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej
9 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowany dla uczczenia 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Konkurs był wspaniałą okazją do kultywowania pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludzi, którzy walczyli o Jej wolność i niepodległość. Wszyscy uczestnicy przepięknie zaprezentowali znane pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie. Zachwycili widownię i jurorów różnorodnym repertuarem, wzruszyli, wprowadzili w nastrój dumy z bycia Polakiem.
Wieczór bajek!
04.11. odbył się wieczor bajek w szkole. Uczniowie przenieśli się do Krainy Bejek. Zaprezentowali swoje wspaniałe stroje, uczestniczyli w licznych konkursach i kole fortuny. Atrakcją wieczoru było szukanie skarbu oraz seans filmowy. Oglądaliśmy zabawna bajkę pt. SING.
15
Podsumowanie projektu Erasmus+
31 sierpnia 2022r. zakończyła się nasza przygoda z programem Erasmus+ i projektem "Fit for Life".
Projekt realizowany był w naszej szkole w latach 2019-2022. Mimo tak trudnego okresu, jakim była pandemia koronawirusa, udało nam się w pełni zrealizować nasze założenia i zakończyć projekt sukcesem. Dzięki owocnej współpracy z naszymi wszystkimi partnerami (Islandią, Hiszpanią, Grecją i Niemcami) pomyślnie odbyliśmy zaplanowane wcześniej mobilności z uczniami. W czasie, kiedy wyjazdy były wstrzymane z powodu pandemii, a jeden z krajów (Finlandia) musiał zrezygnować z dalszego uczestnictwa w programie, musieliśmy zmienić swoje wcześniejsze ustalenia i zaplanować spotkania wirtualne tak, aby nasi uczniowie i nauczyciele mogli utrzymywać ze sobą kontakt i dalej realizować zadania projektowe. Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które są niesamowitą pamiątką ze wszystkich naszych odbytych mobilności.
Częściowe zaćmienie słońca
Dnia 25 października, nasza szkoła obserwowała zjawisko częściowego zaćmienia słońca. Podczas którego słońce zasłonięte było w 45%. Od godziny 12 30, nasi podopieczni zauważyli przez kliszę jak księżyc częściowo zasłania słońce. Zjawisko to jest naturalne i niebezpieczne, gdyż przy dłuższym kontakcie oka ze słońcem może dojść do trwałego uszkodzenia wzroku. Zaćmienie słońca powstaje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się na linii naszego wzroku pomiędzy Ziemią a Słońcem. Srebrny glob zasłania wtedy część naszej gwiazdy centralnej.
/Zdjęcia wykonane zostały przez uczniów klasy VIII./
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Dyskoteka klas 4-8
- 16
Dnia 20.10. w naszej szkole odbyła się dyskoteka klas 4-8. Była to pierwsza taka impreza w tym roku szkolnym. Jej tematem przewodnim było "Retro party z lat 90-tych". Podczas zabawy samorząd szkolny zorganizował i przeprowadził konkurs na najlepszy układ taneczny oraz konkurs Top Model. Wszyscy świetnie się bawili, gdyż nie było czasu na nudę.
Szkolny Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej
Pamiętamy, o tych, którzy odeszli
Uroczystość Wszystkich Świetych jest radosnym świętem. Zupełnie inny charakter ma nastepny dzień - wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jest to czas zadumy, wspomnień i modlitwy za tych, których zabrała nam śmierć. Dlatego przyjął się zwyczaj modlitwy za zmarłych oraz odwiedzania cmentarzy. Na grobach zostaną zapalone tysiące zniczy, a wszyscy w skupieniu pomyślą o zmarłych i o tajemnicy ludzkiego życia.
W związku z przeżywaniem tych dni uczniowie klasy 6 przygotowali uroczysty apel ku czci pamięci Wszystkich Świętych i Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tym akcentem chcieli zaznaczyć, że to jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Jedyny dzień w roku, który skłania do wspomnień o zmarłych, zadumy, refleksji.
Uczniowie klasy III włączyli się w przeżywanie tego symbolicznego czasu i wspólnie z wychowawcą odwiedzili pobliski cmentarz, gdzie porządkowali opuszczone groby, a także odwiedzili groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły.
1
„Najważniejsze – być widocznym”
„Najważniejsze – być widocznym” to jeden z tematów realizowanych na technice w klasie 4. Nie tylko w okresie jesienno-zimowym lecz przez cały rok musimy dbać o swoją widoczność na drodze poprzez odpowiedni ubiór i noszenie odblasków. Celem tych zajęć jest podkreślenie, że osoba poruszająca się poza obszarem zabudowanym po zmroku lub przy złej pogodzie musi mieć odblask. Powinny one znajdować się w widocznym miejscu, najlepiej na kurtce, butach bądź plecaku. Dzięki elementom odblaskowym kierowca może zauważyć pieszego z dużej odległości. Dlatego też uczniowie klasy 4 projektowali własne pomysły odblasków, następnie przy pomocy starszych kolegów z kl. 8 wybrali kilka przykładów, które zostały odtworzone za pomocą drukarki 3D
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
4
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie