Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada na 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya. Z tej okazji 7 listopada w klasie II został zorganizowany Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie przyszli do szkoły przebrani w różne bajkowe stroje. Można było spotkać: księżniczki, królewny Śnieżki, Smerfa, Myszkę Miki, czarodziejkę i wiele innych. Tego dnia przygotowano zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkowe postaci i tytuły bajek po przeczytanym fragmencie, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych bohaterów. Miały okazję wcielić się w rolę Kopciuszka – oddzielając groch od innych ziaren. Dzieci świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie były zabawy ruchowe z chustą animacyjną oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Dzień Postaci z Bajek w klasie II
- 61
Podziękowanie za udział w akcji Światełko Pamięci
Szkolne Koło Wolontariatu i Caritas, serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zbiórce zniczy w ramach akcji Światełko Pamięci.
W dniu Wszystkich Świętych zebrane przez Was znicze zapłonęły m. in. na cmentarzach Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie.
Szkolny Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej
Apel ku czci Wszystkich Świętych
1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Zupełnie inny charakter ma następny dzień - wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Jest to czas zadumy, wspomnień i modlitwy za tych, których zabrała nam śmierć. Składamy kwiaty i zapalamy światełka na grobach najbliższych. W tych dniach pamiętamy również o ofiarach wojen wypadków. Pielęgnujemy również pamięć o żołnierzach i partyzantach, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny. W takim właśnie klimacie uczniowie klasy 7 i 8 pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczysty apel ku czci Wszystkich Świętych, który wprowadził nas w atmosferę tego święta.
Pasowanie na Ucznia Klasy I
W piątek 27 października 2023r. uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Był to bardzo ważny dzień w ich życiu, ponieważ od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach. Na tą szczególną chwilę czekali z niecierpliwością od początku roku szkolnego. I oto wreszcie nadszedł moment, w którym pierwszaki mogły popisać się wiedzą oraz talentami artystycznymi i udowodnić wszystkim, że są gotowe do sumiennej nauki. Po wspaniałym występie artystycznym nastąpiła część oficjalna. Jej punkt kulminacyjny stanowiło ślubowanie, które odbyło się w niezwykle podniosłej atmosferze. Mamy nadzieję, że ten tak uroczysty i radosny dzień w życiu pierwszaków, na zawsze pozostanie w ich pamięci.
Dzień Otwarty Elektronika
Dnia 27.10.23 uczniowie kl VIII skorzystali z zaproszenia do szkoły na Dzień Otwarty Elektronika. W tym dniu Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących otworzył swoje drzwi dla zainteresowanych kandydatów. W ramach tego spotkania uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły, wzięli udział w ciekawych zajęciach, warsztatach oraz wykładach, zwiedzali klaso-pracownie oraz specjalistyczne pracownie zawodowe.
7
Próbna ewakuacja
Strażakom z Komendy Powiatowej oraz OSP w Buszkowicach z serca dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu ewakuacji próbnej i pokazu sprzętu!
6
Spotkanie z aktorem, p. Lechem Dyblikiem
13 października klasy VI, VII i VIII miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Lechem Dyblikiem - polskim aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i pieśniarzem znanym z wielu ról filmowych między innymi : „Zemsta”, „Pan Tadeusz”, seriali np. „Kiepscy”, „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji profilaktycznej związanej z uzależnieniami. Aktor opowiadał nam o swoim życiu, trudnościach w relacjach rodzinnych, oczarowaniu światem artystycznym, nieumiejętnym korzystaniu z wolności jaką daje dorosłość i w konsekwencji uzależnieniu od alkoholu. Dowiedzieliśmy się jaką trudną drogę przeszedł, ile pracy musiał włożyć w uwolnienie się od nałogu i jak bardzo potrzebna mu była profesjonalna pomoc. Pan Lech zwrócił nam uwagę jak bardzo potrzebne jest w życiu przebaczanie, pokora wobec świata, dbanie o pozytywne relacje z najbliższymi osobami, rodziną, okazywanie miłości i akceptacji. Była to dla nas piękna i pouczająca lekcja.
1
Wycieczka klas I - III do lasu
We wtorek 10.10.2023r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Birczy. W Ośrodku Edukacji Leśnej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat lasu i jego mieszkańców. Obejrzeli również wspaniałe eksponaty zwierząt typowych dla naszego ekosystemu, min. niedźwiedzia brunatnego, żubra, dzika, wilka, żbika, kunę, itp. Po zajęciach udaliśmy się do lasu. Podczas ścieżki edukacyjnej znajdującej się na Krępaku dzieci obserwowały las, rozpoznawały drzewa i krzewy i wskazywały warstwową budowę lasu. Dowiedziały się dużo ciekawostek o życiu roślin i zwierząt.
Na koniec było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wycieczka była udana i pełna wrażeń.
Klasa ósma w Sanktuarium na Jasnej Górze
W dniach 5-6 października br. uczniowie z klasy ósmej SP im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach pod opieką wychowawczyni p.Renaty Wojdylak i ks. prob. Jana Łamasza uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę. Był to czas poznawania z bliska duchowej stolicy Polskiego Narodu. Przede wszystkim jednak czas modlitwy i zawierzenia się Matce Bożej. Młodzi uczestniczyli w Apelu Jasno-górskim, Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach oraz w Mszach Św. odprawianych przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Uczniowie zwiedzili także Skarbiec Jasnej Góry, Salę Rycerską, Salę Pamięci katastrofy Smoleńskiej oraz wystawy poświęcone św. Janowi Paw-łowi II oraz bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu.
Wycieczka klas IV-VII do PCN Łukasiewicz
4 października uczniowie klas IV-VII wybrali się na wycieczkę do Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" mieszczącego się w Jasionce. Jest to miejsce o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia. Centrum nauki to obiekt nowej generacji oraz przestrzeń dla umysłu, która daje tyle możliwości, ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Nasi uczniowie mogli testować prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz odwiedzić 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, pracownię robotyki, laboratorium biologiczno-ekologiczne, laboratorium chemiczne i laboratorium fizyczne. Wiedzę w PCN przyswaja się multisensorycznie angażując w to wszystkie zmysły – pomaga to lepiej przyswoić nowe informacje. Jest to miejsce, gdzie nie tylko można odkryć i dosłownie dotknąć wiedzy, ale także znakomicie się bawić razem z całą rodziną albo z kolegami. Wrażenia i doznania były niesamowite.
26
Święto Pieczonego Ziemniaka w naszej szkole
Korzystając z uroków pierwszych dni pięknej jesieni 29 września, uczniowie klasy II w godzinach popołudniowych świętowali święto pieczonego ziemniaka. Ognisko przygotowali rodzice, a pieczone ziemniaki i kiełbaski prosto z ognia były po prostu pyszne. Rodzice zadbali również o inne smakołyki. Najważniejsze jednak było to, że byliśmy wszyscy razem tego popołudnia i świetnie się bawiliśmy: dzieci i rodzice. Mieliśmy czas porozmawiać, pośmiać się, wreszcie być po prostu razem. Zwieńczeniem tego dnia był wspólny mecz piłki nożnej dziewczynki kontra chłopcy oraz wesoła zabawa przy muzyce na świeżym powietrzu. To był super dzień i już czekamy na kolejny rok
Serdeczne podziękowania składam wszystkim rodzicom za zorganizowanie tak super fajnej imprezy.
6
Wycieczka uczniów klasy IV do Nadleśnictwa w Birczy
Zajęcia terenowe z przyrody w klasie IV w Centrum Edukacji Leśnej w Birczy oraz na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej w rezerwacie "Krępak".
41
Wycieczka do Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Rzeszowie
26 września uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami wybrali się do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce pod Rzeszowem, gdzie mogli się przekonać jak fascynującym przeżyciem jest spotkanie z „nauką” z różnych dziedzin. Miejsce to nie tylko rozbudza wyobraźnię, ale pozwala także w sposób praktyczny doświadczać tego, co dostarcza nam dziś współczesna nauka. Uczniowie mieli okazję do woli testować, dotykać, eksperymentować, przeprowadzać doświadczenia z wykorzystaniem ponad 200 interaktywnych eksponatów. Bawiąc się, a przy tym rozwijając swoją naukową ciekawość mogli przenieść się w inny wymiar naszej codziennej rzeczywistości. Oprócz nauki i ciekawych eksponatów na każdym piętrze mogli odpocząć w specjalnych strefach relaksu. Uwieńczeniem wycieczki była podróż samolotem AN-2, gdzie uczniowie mogli posłuchać historii słynnego Antonowa i zobaczyć jego imponującą konstrukcję oraz oryginalne wyposażenie. Wycieczka dostarczyła im niezapomnianych wrażeń, a być może u niektórych rozbudziła fascynację naukowymi nowinkami.
9
Narodowe Czytanie - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
- 4
18 września uczniowie naszej szkoły spotkali się, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu utworu Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dzięki nauczycielom i uczniom , którzy w piękny sposób czytali obszerne fragmenty powieści, odkryliśmy atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Dowiedzieliśmy się o dziedzictwie Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie, jako symbolu i fundamencie narodowej pamięci. Spotkaliśmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodzony jest International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klasy I postanowili przyłączyć się do jego obchodów.
Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Na początku dzieci obejrzały film „Kropka”. Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu wszyscy uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł malując je kolorowymi farbami.W tym dniu dowiedliśmy że kropka ma znaczenie i wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!
Zaczytani uczniowie klasy III
We wtorek 12 września uczniowie kl. III gościli Panią Edytę Kopczak, która w ramach prowadzonej w tej klasie innowacji pt. „Zaczytani – jak czytać z klasą?” czytała dzieciom wiersze Juliana Tuwima. Uczniowie mieli okazję posłuchać takich utworów jak: „Lokomotywa” i „Rzepka”, do której dzieci odtworzyły inscenizację. Po spotkaniu trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem tworzyli ilustracje do wierszy. Pani Edycie bardzo dziękujemy i zachęcamy innych rodziców do wspólnego czytania.
11
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024
Wspaniałych wakacji !!!
Podziękowania!
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byli zaangażowani
w przygotowanie historycznego dla naszej społeczności wydarzenia, jakim jest nadanie szkole imienia i sztandaru składamyserdeczne podziękowanie!
Uroczystości, którą przeżywaliśmy w dniu 29 maja 2023r., towarzyszyły również liczne atrakcje dla dzieci, w przygotowanie których, oprócz rodziców, włączyły się także służby mundirowe: żołnierze z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, zespół wokalno-muzyczny z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Ochotnicza Straż Pożarna z Buszkowic oraz lokalne instytucje: Koło Gospodyń Wiejskich i Klub Sportowy „Zryw” z Buszkowiczek, wolontariusze z grupy ratownictwa medycznego.
Za każdy życzliwy gest i dobre słowo z całego serca dziękujemy.
Mamy nadzieję, że z dorobku Prymasa Tysiąclecia młodzież naszej szkoły będzie czerpać wskazówki do tego jak być dobrym uczniem, dzieckiem, Polakiem, człowiekiem.
Od dzisiaj, dzień 28 maja, rocznica śmierci bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zostanie wpisany do kalendarza uroczystości szkolnych jako Dzień Patrona.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
- Wójta i Rady Gminy Żurawica za pozytywne rozpatrzenie wniosku o nadanie imienia i przychylność w naszych działaniach;
- fundatorów sztandaru: Radzie Rodziców obecnej i poprzedniej kadencji, mieszkańców Buszkowic i Buszkowiczek oraz Pana Leszka Solki – absolwenta szkoły, za wykonanie gwoździ;
- Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. za ufundowanie gabloty na sztandar i tablicy pamiątkowej i Panów Józefa Delmanowicza i Pawła Jucha za ich wykonanie;
- następujących instytucji za pomoc finansową i rzeczową:
Banku Spółdzielczego w Żurawicy,
Gospodarstwa Sadowniczego w Żurawicy
Restauracji Galeon
Parafii NMP Królowej w Buszkowicach
Koła Gospodyń Wiejskich „Buszkowiczanki”
Klubu Sportowego „Zryw” w Buszkowiczkach
Sołectw wsi Buszkowice i Buszkowiczki
Sponsorów prywatnych
Pani Agaty Godos i Stanisława Szarzyńskiego za wykonywanie zdjęć
i promocję na stronie internetowej Gminy ŻurawicaMediów: Nowin 24, Życia Podkarpackiego, radia Fara
Link do relacji:
W imieniu swoim, nauczycieli i uczniów –
Barbara Kropieniewicz –
dyrektor Szkoły Podstawowej
im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiegow Buszkowicach
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie