Szkolne Koło Wolontariatu, działające w naszej szkole, przeprowadziło akcję, której celem była zbiórka słodyczy. Łakocie zostały przekazane na ręce pań pracujących w Domu dla Dzieci „Nasza Chata” w Przemyślu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
Zbiórka słodyczy w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu
Wycieczka do Kielc i Ujazdu
6 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na całodniową wycieczkę do Kielc i Ujazdu. Pierwszym punktem podróży było Centrum Geoedukacji w Kielcach - „Geonatura Kielce”. Uczniowie oglądali modele, okazy skał i skamieniałości i korzystali z licznych stanowisk interaktywnych. Ponadto poznawali procesy geologiczne zachodzące we wnętrzu jak i na powierzchni Ziemi. Skorzystali z kina – Kapsuły czasu, która w krótkim czasie przedstawiła historię powstania życia na Ziemi.
Kolejnym punktem wyprawy był Zagańsk, gdzie uczniowie mogli zobaczyć jeden z najstarszych dębów w Polsce - Dąb Bartek, a kolejnym - kompleks „Świętokrzyska Polana” w miejscowości Chrusty, który znajduje się w samym centrum Gór Świętokrzyskich. Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach, podczas których mieli okazję stworzyć domowe akwarium od podstaw, a także samodzielnie sprawdzić jakość wody. Zwiedzaliśmy też oceanikę, czyli zespół wielkoformatowych akwariów z różnymi gatunkami ryb i wodnych stworzeń. Pani Przewodnik w ciekawy i interesujący sposób zapoznała nas z mieszkańcami mórz, oceanów, rzek i jezior. Kolejną atrakcją był Park Miniatur w którym znajduje się 20 makiet największych zabytków regionu świętokrzyskiego.
Prosto ze Świętokrzyskiej Polany udaliśmy się do Ujazdu, gdzie znajdują się ruiny zamku Krzyżtopór. Uczniowie pod okiem przewodnika uczestniczyli w lekcji historii - zwiedzili ruiny zamku poznając jego historię, jak również usłyszeli kilka ciekawostek z nim związanych. Wzięli także udział w warsztatach, w trakcie których poznali stroje szlacheckie, a nawet mogli je przymierzyć.Był to dzień pełen wrażeń i niezapomnianych atrakcji.
Wycieczka klas IV-VI
Dnia 5 czerwca uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do Sanoka, aby zwiedzić niezwykłą atrakcję Podkarpacia jaką jest tamtejszy skansen. Na miejscu mogliśmy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie w Karpatach Bojków, Łemków, Pogórzan, czy Dolinian. Przemierzając ścieżki największego skansenu w Polsce zwiedziliśmy galicyjski rynek, na którym zatrzymał się czas, przepiękny dwór ze Święcan, a także zabytkowe świątynie. Zaglądając do starych chat poznaliśmy nietypowe dla nas zwyczaje. Odwiedziliśmy zabytkowe świątynie i odkrywaliśmy religijne różnice. Natomiast w gospodarczych budynkach dowiedzieliśmy się, jak wyglądała codzienna praca np. wypiekanie chleba, kiszenie kapusty, młócenie zboża itd. Odwiedziliśmy również tamtejszą szkołę i pani przewodnik wytłumaczyła nam, jak wyglądała nauka w tamtych czasach. Skansen w Sanoku to największe w Polsce muzeum na świeżym powietrzu z ponad 150 zabytkowymi obiektami. Każdy z nich ma nam do opowiedzenia swoją wyjątkową historię.
Następnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Komańczy, gdzie odwiedziliśmy Klasztor Sióstr Nazaretanek. Miejsce to ,słynne jest z internowania prymasa Polski bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Do klasztoru szliśmy pieszo, przemierzając asfaltową dróżkę, którą ponad 50 lat temu codziennie, podczas internowania, z kosturem i różańcem w ręku przemierzał prymas . Napisy zamontowane wzdłuż dróżki zwracały naszą uwagę na wciąż żywą, sercem wyczuwalną tu jego obecność. Po wysłuchaniu wykładu siostry zakonnej zwiedziliśmy Izbę Pamięci kardynała Wyszyńskiego z licznymi pamiątkami z okresu jego pobytu w Komańczy.
Wycieczka klasy VII i VIII
4 czerwca klasy 7 i 8 uczestniczyły w wycieczce do Łańcuta i Markowej.
Zwiedzanie zamku w Łańcucie rozpoczęliśmy od spaceru przez rozległy i piękny park. Następnie udaliśmy się do Wielkiej Sieni, w której dawniej zatrzymywały się pojazdy konne. Wspólnie przemierzaliśmy kolejne komnaty i korytarze. Naszą uwagę zwróciło niezwykłe umeblowanie, piękne posadzki, kaflowe piece i żyrandole, a także wyposażenie pokoi kąpielowych i poszczególnych sypialni. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas okazała Sala Balowa. Po wyjściu z zamku udaliśmy się do Stajni i Powozowni. Zobaczyliśmy zabytkowe boksy dla koni, ekspozycję uprzęży oraz kolekcję powozów konnych.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Z przejęciem wysłuchaliśmy niezwykłej opowieści o bohaterskiej postawie rodziny Ulmów, która została rozstrzelana przez niemiecką żandarmerię za pomoc i ukrywanie w swoim domu pięciu osób pochodzenia żydowskiego. 10 września 2023r. odbyła się beatyfikacja całej rodziny, Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci.
26
Egzamin na kartę rowerową
Uczniowie klasy IV w ramach zajęć z techniki przez cały rok szkolny przygotowywali się do egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową. Dzięki nim poznali i powtórzyli najważniejsze zagadnienia wymagane na egzaminie oraz sprawdzili swoją wiedzę. Egzamin ten odbył się pod koniec maja. Podczas egzaminu wykazali się dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego; umiejętnością jazdy rowerem zgodnie z zasadami bezpiecznej jazdy na miasteczku ruchu drogowego, które znajduje się na terenie szkoły; wiedzę na temat tego kiedy rower jest sprawny i nadaję się do jazdy po drogach.
Wszystkim uczniom klasy IV gratulujemy pomyślnego zdania egzaminu i życzymy bezpiecznej i pełnej wrażeń jazdy rowerem.
Wyniki konkursu na logo szkoły
W związku z Dniem Patrona ogłoszony został konkurs na logo naszej szkoły. Zadaniem konkursu było zaprojektowanie znaku graficznego (logo) Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach. W konkursie wzięło udział 33 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII.
Komisja konkursowa, w skład której weszli: Dyrektor, nauczyciele oraz Pan Marek Szal – artysta, plastyk - oceniała projekty zgodnie z następującymi kryteriami:
- oryginalność i łatwość zapamiętania znaku graficznego,
- oddanie specyfiki i charakteru szkoły,
- atrakcyjność i walory graficzne,
- czytelność i funkcjonalność.
I miejsce zajęło logo Ewy Kuc z klasy VI, stając się tym samym znakiem rozpoznawczym naszej szkoły.
II miejsce powędrowało do uczennicy klasy IV – Laury Sowa.
III miejsce zdobyła Jagoda Jodłowska z klasy VI
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wykonanie prac. Gratulujemy pomysłowości i kreatywności!!!
Dzień Patrona
Dzień 28 maja 2024 roku był w Szkole Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach dniem szczególnym, ponieważ świętowaliśmy Dzień Patrona szkoły. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym, której przewodniczył ksiądz proboszcz Jan Łamasz. Po Mszy świętej odbył się uroczysty apel poświęcony Patronowi. Uczniowie klas V – VI przypomnieli postać Kardynała w wierszach i cytatach z Jego wypowiedzi. Podkreślili, że Jego patriotyczne kazania zawsze broniły wiary oraz wartości narodowych.
Następnie wręczono nagrody i dyplomy finalistom konkursów na logo szkoły, konkursu plastycznego i literackiego. Kontynuacja uroczystości miała miejsce w szkole. Na szkolnym boisku sportowym odbył się II Bieg Patrona, w którym wzięli udział uczniowie z kl. I – VIII i oddziału przedszkolnego. Dla najmłodszych uczniów przygotowane były dmuchane zjeżdżalnie i smaczny poczęstunek. Dzień upłynął nam w podniosłej, a zarazem radosnej atmosferze.
Wycieczka dzieci z Oddziału Przedszkolnego
21 maja dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły magiczne miejsce w Jaworniku Polskim The Farm – mini zoo Alpaki. Dzieci miały możliwość zabawy z wszystkimi tam przebywającymi zwierzętami takimi jak alpaki, lamy, kucyki, owce, kozy oraz króliki, które mogły przytulać, głaskać i karmić. Zapoznały się z historią i pochodzeniem wszystkich zwierząt zamieszkałych na farmie. Podczas całego pobytu zwierzęta swobodnie przechadzały się miedzy dziećmi w otwartej przestrzeni na ogrodzonym terenie. Dodatkową atrakcją był również interaktywny plac zabaw, w którym była m.in. kuchnia błotna, ścianka wspinaczkowa dostosowaną do wieku przedszkolnego, ściana wodna oraz wiele innych urządzeń przyjaznych małym rączkom. Nasze przedszkolaki uczestniczyły również w warsztatach – malowały farbkami i oklejały prawdziwym runem z alpak figurki, które później zabrały do domu. Ostatnim punktem naszej wycieczki było ognisko i kiełbaski, które smakowały przepysznie w towarzystw alpak, kucyków i lam.
98
Sukces w Powiatowym Konkursie Piosenki
29 kwietnia 2024r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Orłach odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej - "Kto ty jesteś - Polak mały". Wydarzenie to nie tylko promowało miłość do Ojczyzny, ale także umożliwiło uczniom wyrażenie swoich uczuć poprzez śpiew. Miło nam poinformować, że Konstancja Fac z kl. I zdobyła wyróżnienie w konkursie z piosenką „Wierna, odważna”, a zespół wokalny w składzie: Martyna Bąk, Emilia Trawnicka i Konstrancja Fac brawurowo wykonał utwór pt. „Matko o twarzy czarnej”. Młodzi artyści pokazali nie tylko swój talent wokalny, ale także zaangażowanie w kulturę i historię naszego kraju.
Serdecznie gratulujemy!
Akademia z okazji 3 Maja
Konkurs plastyczny dla kl. 0 - IV!
Uwaga! Konkurs na logo szkoły!
Zapraszamy uczniów kl. IV - VIII do udziału w konkursie na logo Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w Buszkowicach (szczegóły konkursu w regulaminie).
Z wizytą u strażaków
18.04.2024r. uczniowie klasy I i III odwiedzili Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Podczas tej wizyty strażacy zapoznali dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową. Uczniowie dowiedzieli się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych innych zagrożeń.
Dzięki życzliwości strażaków uczniowie obejrzeli samochody, sprzęt strażacki, zapoznali się z zawodem strażaka. Strażacy przypomnieli dzieciom jak prawidłowo należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 998 lub 112 oraz jakie dane podać. Niebywałą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, lanie wodą z węża, przebywanie w wozie strażackim. Wizyta w Straży Pożarnej wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, pozwoliła zrozumieć jak trudny i odpowiedzialny jest zawód strażaka.
Dziękujemy strażakom za bardzo miłe przyjęcie!
Zdolni matematycy!
Po długiej przerwie został wznowiony w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczny „Niedźwiadek” dla uczniów klas III szkół podstawowych Gminy Żurawica i była to jego XVII edycja. Celem konkursu jest zachęcanie uczniów do podejmowania różnorodnych działań matematycznych, pobudzanie do logicznego myślenia, rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, a także promowanie uczniów i ich nauczycieli.
W zmaganiach matematycznych udział wzięło 14 uczniów szkół podstawowych Gminy Żurawica. Miło nam poinformować, że w trójce laureatów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły, a nagrody wręczyli Wójt Gminy - Pan Tomasz Szeleszczuk oraz Dyrektor Szkoły - Pani Barbara Kropieniewicz.I miejsce zajął Antoni Kordyaczny - uczeń Szkoły Podstawowej w Maćkowicach,
II miejsce zajęła Aleksandra Gnes - uczennica Szkoły Podstawowej w Buszkowicach,
III miejsce zajęła Jagoda Drozd - uczennica Szkoły Podstawowej w Buszkowicach.
Antoni i Aleksandra już 8 maja będą reprezentować naszą gminę w powiatowym konkursie „VII Spotkania Matematyczne” i walczyć o tytuł Mistrza Matematyki.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sukces Michała w gminnym konkursie
16 kwietnia w Urzędzie Gminy Żurawica odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu dla klas I-III na wielkanocną kartkę świąteczną z życzeniami w języku angielskim. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Maćkowicach.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Michał Bazanowski, uczeń klasy II, zajął pierwsze miejsce i otrzymał nagrodę z rąk wójta gminy, p. Tomasza Szeleszczuka oraz dyrektora szkoły w Maćkowicach, p. Bartosza Haśkiewicza.
Więcej informacji i zdjęć na stornie Urzędu Gminy Żurawica
Gratulujemy Michałowi i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Świadomości Autyzmu
Corocznie 2 kwietnia obchodzony jest Swiatowy Dzień Swiadomości Autyzmu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem. Z tej okazji 5 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej w Buszkowicach zostały zorganizowane pogadanki oraz warsztaty tematyczne związane z wiedzą o spektrum autyzmu.
Uczniowie dowiedzieli się z prezentacji i filmików edukacyjnych, czym jest autyzm, z jakimi trudnościami w codziennym życiu zmagają się autystycy, zostali również uwrażliwieni na postawę empatii, wrażliwości oraz akceptacji wobec osób dotkniętym tym zaburzeniem. Dzieci z dużym zaangażowaniem wzięły udział w zajęciach warsztatowych, podczas których sprawdzały swoja wrażliwośćsensoryczną, pobudzały swoje zmysły dotyku, węchu, smaku, słuchu, wzroku podczas licznych konkurencji i zadań. Aby lepiej zrozumieć postrzeganie świata przez autystyków, uczestnicy używali rękawic czy specjalnych okularów.
Zajęcia przyczyniły się do poznania faktów i mitów na temat spektrum autyzmu, uświadomienia, że autyzm to nie choroba oraz kształtowania właściwych postaw społecznych. Na znak solidarności z autystami uczniowie założyli niebieskie stroje.
Warsztaty Wielkanocne w klasie II
Wielkanoc to bardzo radosne, rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów święta. Tuż przed Wielkanocą w naszej klasie odbyły się warsztaty Wielkanocne. Dzieci miały okazję stworzyć swoją własną styropianową pisankę techniką „decoupage”. Zdobienie pisanek tą techniką wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości i dokładności. Efektem dużego wysiłku i czasu włożonego w wykonanie pracy były niezwykle efektowne pisanki. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze, rozwijały kreatywność naszych dzieci i sprawiły im wiele radości z wykonanych prac.
Serdeczne podziękowania kieruję na ręce P. Agnieszki Fac za swój czas i zaangażowanie w warsztatach.
8
Konkurs świąteczny na Najpiękniejsze Wielkanocne Jajo
Tuż przed świętami rozstrzygnięty został konkurs na Najpiękniejsze Wielkanocne Jajo zorganizowany przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Jego celem jest nawiązanie do zanikającej tradycji tworzenia własnoręcznie jajek świątecznych. W konkursie tym wzięli udział uczniowie z klasy II, których prace zostały wyróżnione.
Dominik Zawada zdobył I miejsce, natomiast Greta Szuban, Michał Bazanowski i Karol Gas wyróżnienia. Prace naszych uczniów możemy oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla Rynek 9.
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Warsztaty wielkanocne w kl. I
Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych. W klasie I odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których uczniowie malowali gipsowe zajączki, tworzyli piękne stroiki z gałązek wikliny i masy solnej.
Ozdoby będą doskonałą dekoracją stołu wielkanocnego lub wyjątkowym świątecznym upominkiem dla najbliższych.
Składamy ogromne podziękowania Pani Agnieszce Fac za poświęcony czas i pomoc w organizacji warsztatów.
Kolejne sukcesy naszych uczniów!
22 marca Światowy Dzień Wody - jak co roku z tej okazji odbywają się różnorodne przedsięwzięcia i imprezy. Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach już po raz XXII zorganizował obchody tego święta, które w tym roku przebiegały pod hasłem „Flora i fauna słodkowodna”.
11W dniu 22 marca 2024r w Centrum Kulturalnym w Przemyślu zorganizowano konferencję naukową połączoną z prezentacjami artystycznymi i podsumowaniem międzyszkolnego, wojewódzkiego konkursu, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli udział i zostali docenieni aż w trzech kategoriach.
I kat. - praca plastyczna - nagrodę otrzymały: Zofia Tabinowska (kl. II) i Parycja Szpindor (kl. II)
Wyróżnienia: Martyna Bąk (Kl.I), Konstancja Fac (kl. I), Emilia Trawnicka (kl. I),
Antonina Żywczak (kl. II), Leon Fac (kl. II) Gabriela Chłopek (kl. IV)
II kat. – plakat – nagrodę otrzymała Nela łuc z kl. III
II kat. – piosenka – nagrodę otrzymały: Maja Łuc, Martyna Bąk, Amelia Sitarz, Emilia Trawnicka, Konstancja Fac z klasy I, które zaśpiewały piosenkę pt. „Straszne żaby”
III kat. - prace multimedialne: wyróżnienia przyznano Lenie Radochońskiej z kl. V i Lenie Łuc z klasy VII
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!!I
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie