20.09.2024 w naszej szkole odbyła się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Tym razem mieliśmy okazję zapoznać się z fragmentami jednym z najważniejszych polskich dramatów romantycznych Juliusza Słowackiego „Kordian”. W akcji tej brali udział nauczyciele wraz z uczniami. Wspólne czytanie znanych tekstów umożliwia odkrywanie nowych znaczeń, ważnych dla współczesnego człowieka i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej. Słowacki podjął w dramacie problematykę uniwersalnych wartości i wyborów człowieka co stanowi o nieprzemijalności, ponadczasowych treści jakie niesie arcydzieło angażując kolejne pokolenie.
Narodowe Czytanie
- 8
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,
aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,
którzy razem uczą się, działają...,
żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...,
żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,
pilnował porządku i praworządności...
to nie tylko praca, ale i walka...
w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości...".
Janusz Korczak
19 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu wszyscy kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na wspólnym spotkaniu z całą społecznością szkolną. Jak zwykle nie zabrakło chwytliwych postulatów: "dzień bez plecaka", "urodzinki bez jedynki", „przebieranki cacanki”, „dzień Barbie”, "imprezy tematyczne","wieczory filmowe" czy „większa ilość dyskotek”. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: Hubert Kopeć, Oliwia Korpal i Lena Radochońska oraz opiekunowie samorządu - Panie Barbara Czyżyk i Małgorzata Tomach. Na nich spoczywała duża odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został uczeń klasy VI, Bartosz Rachwał, który zdobył aż 59 głosów. Członkami samorządu zostali również: Maria Kowal z klasy VIII, Franek Kowal z klasy VI, a także Julia Bal i Magdalena Fronczak, uczennice klasy VIII. Wszystkim gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w pełnieniu tak zaszczytnej funkcji.
35
STEAM w klasie II
Uczniowie klasy II efektywnie rozpoczęli realizację Ogólnopolskiego projektu „STEAM w edukacji wczesnoszkolnej" (STEAM - Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics), który ma na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, kreatywności, innowacyjności i rozwiązywania problemów u uczniów.
Uczniowie od pierwszych dni września poszukując swoich talentów artystycznych, naukowych, matematycznych oraz obchodząc "Dzień Kropki" przystąpili do realizacji modułu I pod tą samą nazwą. W ramach tego zadania wykonywali następujące tematy;
S- Nauka (Science) - Mikroskopowe kropki
T- Technologia (Technology) Cyfrowa sztuka kropkowa
E- Inżynieria (Engineering) - Konstrukcja kropkowego mostu
A- Sztuka (Arts) - Kropkowe obrazy inspirowane sztuką Aborygeńską
M- Matematyka (Mathematics) - Kropkowe wzory i figury
Był to czas fantastycznej nauki, współpracy, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Dziękujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc dla poszkodowanych podczas powodzi.
Dzięki Waszemu wsparciu i ogromnemu zaangażowaniu udało się zebrać wiele artykułów dla powodzian. W tych trudnych chwilach liczy się każdy gest wsparcia i solidarności z tymi, których dotknął ten kataklizm.
Dziękujemy!
Międzynarodowy Dzień Kropki
16 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. To wspaniałe święto celebrujące inność, kreatywność i rozwijanie ukrytego potencjału ma swój początek w książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”. opowiadającej historię Vashti, dziewczynki, która dzięki malutkiej kropce uwierzyła w swoje możliwości. Ta niezwykła historia uświadomiła naszym uczniom, że każdy człowiek – mały i duży – ma swoją wartość. Uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię oraz kreatywność poprzez różnorodne prace plastyczne.
4Każde dziecko stworzyło własną pracę składającą się z kropek. Uczniowie chętnie angażowali się w wykonywanie pracy, dzielili się między sobą swoimi pomysłami.
Uczniowie klasy IV również postanowili ten dzień świętować radośnie. Uczennice Nela i Zuzia przygotowały z tej okazji dla klasy wyjątkową ramę do zdjęć klasowych i bardzo emocjonującą zabawę.
Dziękujemy Koleżanki!
15
Wycieczka do Nadleśnictwa w Birczy
W środę 11.09.2024r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klasy II, IV i VIII wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Birczy. Wycieczkę rozpoczęliśmy ścieżką dydaktyczną w rezerwacie „Krępak”, na której mogliśmy zaobserwować bogactwo leśnej szaty roślinnej i zwierzęcej. Uczniowie obserwowali las, rozpoznawali drzewa i krzewy i wskazywali warstwową budowę lasu. Dowiedzieli się dużo ciekawostek o życiu roślin i zwierząt. Na koniec było ognisko z pieczeniem kiełbasek.
W Ośrodku Edukacji Leśnej w Birczy Pan leśnik Paweł Dec zaprezentował uczniom ekspozycję ukazującą bogatą florę i faunę tego regionu, gdzie zgromadzono 120 okazów zwierząt. Wśród ciekawych egzemplarzy mogliśmy podziwiać zwierzynę leśną między innymi: potężne niedźwiedzie, jak i małego niedźwiadka, żubra, jelenie, wilki, orła przedniego i wiele, wiele innych.
Wycieczka była udana i pełna wrażeń.
Ruszyła rekrutacja do nowego projektu programu Eramus+
16 września rusza rekrutacja do nowego projektu programu Erasmus+. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa dostępny w zakładce obok (Erasmus+ Akredytacja). Zapraszamy uczniów klas VI, VII i VIII. Na zgłoszenia czekamy do dnia 23.09.2024r.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025
Zapraszam na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
w Szkole Podstawowej im. bł. Stefana kard. Wyszyńskiegow Buszkowicach,
któr e odbędzie się dnia 02 września 2024 r. według następującego porządku:- godz. 6.30 – 8.00 – zajęcia świetlicowe dla uczniów korzystających z opieki
- godz. 8.00 – Msza Św. z udziałem pocztu sztandarowego w kościele parafialnym w Buszkowicach,
- godz. 9.00 – przemarsz za sztandarem w kierunku budynku szkoły i zgromadzenie się na placu szkolnym po prawej stronie budynku,
- godz. 9.15 – część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy V i okolicznościowe przemówienia,
- godz. 10.00 – 12.00 – spotkania uczniów i nauczycieli wychowawców w klasach, ewentualne urządzenie klas i dopasowanie stolików do wzrostu uczniów,
- godz. 12.00 - 16.00 - zajęcia świetlicowe dla uczniów korzystających z opieki
Barbara Kropieniewicz - dyrektor
80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Udanych wakacji!
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
21 czerwca 2024 zakończył się kolejny rok szkolny pełen nauki i radości.
Klasa 8 pożegnała progi naszej szkoły. Życzymy im wiele sukcesów w dalszym rozwoju. Naszym uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji i zapraszamy na kolejny owocny rok szkolny.
15
Spotkanie z Policjantami i godna postawa naszego ucznia!
Tuż przed wakacjami naszą szkołę odwiedzili policjanci z posterunku w Żurawicy. Celem wizyty była pogadanka na temat bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku wakacyjnego. Przy okazji została nagrodzona godna pochwały postawa ucznia klasy III - Szymona Doskocza, który wraz z grupą kolegów zareagował na sytuację niebezpieczną. Dzieci wezwały policję do mężczyzny, który siedział na wiadukcie kolejowym. Dzięki właściwej postawie młodych ludzi uniknięto sytuacji zagrażającej życiu człowieka. Policjanci nagrodzili ucznia upominkiem i otrzymał on pochwałę na forum szkoły. Jesteśmy dumni z naszego wychowanka. Wszystkim życzymy udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
1
Spektakl profilaktyczny
W dniu 17.06.2014 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów z teatru Magiczna Scena, którzy przedstawili nam dwa teatrzyki profilaktyczne. Pierwszy z nich zatytułowany „Księga Życzeń” adresowany był dla oddziału przedszkolnego i klas I – III. Spektakl opowiadał o przyjaźni, dobrym zachowaniu, szacunku do osób starszych oraz promował podstawowe zasady dbałości o zdrowie własne i innych. Poprzez perypetie głównej bohaterki spektakl kształtował umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z innymi, a także czytelnictwo, które rozwija wyobraźnię.
13Drugi zatytułowany „Szkolne Tarapaty” adresowany do klas IV-VIII poruszył takie wartości jak: niebezpieczeństwo używania alkoholu oraz dopalaczy, wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie innych nastolatków, uleganie modzie, obowiązującym trendom, co ma niekorzystny wpływ na psychikę drugiego człowieka oraz nieumiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w wieku dorastania.
Dziękujemy aktorom za ciekawy i pouczający występ.
Święto Rodziny w klasie III
13 czerwca uczniowie klasy 3 zaprosili swoich rodziców by uczcić Święto Mamy i Taty przedstawieniem „Całkowicie zakręcona Akademia Pana Kleksa”. Młodzi aktorzy dali popis swoich umiejętności wokalnych, tanecznych i narratorskich. Było to barwne widowisko recytowane i śpiewane przez dzieci. Dzień pełen wzruszeń i emocji na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wycieczka do kina.
W piątek 14.06.2024r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do kina HELIOS w Przemyślu na film animowany pt. „Garfield”. Każda wycieczka odpowiednio zaplanowana i zorganizowana stwarza okazję do wyzwolenia wielostronnej aktywności dzieci, dostarcza nowych doświadczeń. Celem wycieczki było: integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej; kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej; kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino), oraz środkach transportu. Film dostarczył dzieciom dużą dawkę zabawy i pozytywnych emocji. Po zakończeniu filmu udaliśmy się na słodki podwieczorek w formie lodów. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
19
Dzień Mamy i Taty w klasie I
12 czerwca 2024r. uczniowie klasy I uroczyście obchodzili Dzień Mamy i Taty. Dzieci chcąc wyrazić swoją miłość zaprosiły rodziców i przygotowały dla nich uroczystą akademię. Przedstawiły zabawną inscenizację, recytowały, śpiewały, tańczyły i składały serdeczne życzenia. Na koniec wręczyły własnoręcznie wykonane upominki w podzięce za trud wychowania i miłość. Wszyscy rodzice byli dumni i zachwyceni występami swoich pociech.
Kolejne sukcesy naszych uczniów!
11 czerwca 2024r. odbyła się XVII Edycja Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Gminy Żurawica, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Wyszatycach. Popisy wokalne oceniało profesjonalne jury. Występy uczestników były na bardzo wysokim poziomie, jednak nagrodzeni mogli zostać tylko najlepsi, a wśród nich znaleźli się nasi uczniowie.
W kategorii klas 0-III:
II miejsce zajęła Rita Wójcik (kl. II), III miejsce - Konstancja Fac (kl. I),
W kategorii IV-VI:
I miejsce wyśpiewała Lena Radochońska (kl.V), na II miejscu znalazła się Zofia Kikiela (kl. V), a wyróżnienie zdobyła – Zofia Fugowska (kl. V).
W kategorii – zespoły:
I miejsce zdobył zespół wokalny z kl. I z naszej szkoły.
Dzień Rodziny w klasie II
W dniu 10 czerwca 2024 r. odbyło się w naszej szkole Święto Rodziny (Dzień Mamy i Taty). Z tej okazji dzieci z klasy II zaprezentowały przedstawienie okolicznościowe pt.: „Familiada”. Przy pięknej wiosennej dekoracji w odświętnych kolorowych strojach inscenizacją, śpiewem, wierszami i tańcem podziękowały swoim rodzicom za codzienny trud wychowania i dar rodzicielskiej miłości. Wyrazem ich uczuć były również prezenty - mamom własnoręcznie wykonane wazoniki z kwiatuszkami oraz ozdobne ramki na zdjęcia, a tatom laurki. Uzasadnione wzruszenia rodziców przypieczętowała Pani dyrektor Barbara Kropieniewicz, która podziękowała dzieciom za piękny artystyczny występ. Na zakończenie uczniowie głośno odśpiewali sto lat rodzicom, a następnie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
811
Dzień Mamy i Taty w Oddziale Przedszkolnym
6 czerwca 2024 r. w oddziale przedszkolnym naszej szkoły odbyła się niezwykle ważna uroczystość - Dzień Mamy i Taty. To wyjątkowe święto w szczególny sposób przeżywały zarówno dzieci jak i rodzice, którzy podziwiali swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym muzyczno-słownym występie.
Zbiórka książek dla najmłodszych pacjentów szpitala
Szkolne Koło Wolontariatu prze dwa tygodnie prowadziło akcję, polegającą na zbiórce bajek, kolorowanek, książek, które zostały ofiarowane małym pacjentom z Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu. Wierzymy, że ofiarowane im utwory pozwolą choć na chwilę przenieść się w magiczny świat i zapomnieć o chorobie. Ilość i różnorodność zebranych książek była naprawdę zdumiewająca. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.
1
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie