Już po raz piąty w rocznicę powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. Jej celem jest upamiętnienie tych, którzy 19 kwietnia 1943 roku zdecydowali się na stawienie zbrojnego oporu w getcie warszawskim. W dniu tym wolontariusze w wielu miastach, szkołach, bibliotekach oraz instytucjach publicznych rozdają papierowe żonkile.
Pomysłodawcy akcji tłumaczą, że „żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów”. (Informacja ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w „Akcję Żonkile”. Przygotowania do niej rozpoczęły się na długo przed 19 kwietnia. Panie Joanna Kasprzyk oraz Katarzyna Gradowska – Wiernusz zorganizowały dla uczniów klasy III oraz świetlicy szkolnej zajęcia na temat Holocaustu. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, czym była Zagłada, oraz jak wyglądało życie Żydów podczas II wojny światowej. W świetlicy został przeprowadzony cykl zajęć na temat książki wspomnieniowej „Chciałam wzlecieć jak motyl”. Zajęcia te były oparte o scenariusze przygotowane przez Instytut Yad Vashem. Dzięki nim, uczniowie mogli poznać historię Chany Gofrit i dowiedzieć się więcej na temat Holocaustu w sposób, który dostosowany był do ich wieku.
Uczniowie zaciekawieni historią Chany chętnie sięgnęli po inne książki na temat Holocaustu, które są skierowane do najmłodszych czytelników. Niektórzy z nich przeczytali: „Bezsenność Jutki”, „Wszystkie moje mamy”, „Ostatnie piętro”. Dzięki temu historia z czasów wojny nie wydawała im się tak obca i odległa. Mogli przekonać się, że brały w niej udział takie same dzieci jak oni, które również miały podobne marzenia i plany na przyszłość.
Kolejnym etapem przygotowywania do obchodów rocznicy powstania było wykonywanie papierowych żonkili. Uczniowie w świetlicy przez wiele godzin cierpliwie wycinali kwiaty z szablonów i kleili je, by każdy z uczniów i dorosłych, którzy 19 kwietnia odwiedzą naszą szkołę, mógł przykleić do swojego ubrania ten symbol pamięci.
19 kwietnia już od godziny siódmej uczniowie z klasy III stali przy drzwiach wejściowych do szkoły z koszem wypełnionym papierowymi żonkilami. Przypominali wszystkim wchodzącym do szkoły, że w tym dniu obchodzimy 74 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i proponowali przypięcie żonkila jako symbolu pamięci o tym wydarzeniu.
Następnie w godzinach lekcyjnych uczniowie klas III – VI obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. W godzinach popołudniowych ten film obejrzeli uczniowie młodsi, którzy uczęszczają do świetlicy. Wszyscy oglądali go w skupieniu i milczeniu. Był on okazją do wielu refleksji. Po projekcji filmu w świetlicy odbyła się dyskusja na temat wrażeń i odczuć, uczniowie prosili także o wyjaśnienie niektórych kwestii. Oglądaliśmy zdjęcia realnych osób, które były inspiracją do stworzenia postaci animowanych w niektórych fragmentach filmu oraz czytaliśmy, jakie były ich dalsze losy.
W tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, którzy odwiedzili szkołę, mieli przypięte papierowe żonkile. Chcemy, by obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim stały się w naszej szkole tradycją.
Akcja Żonkile odbywa się w ramach Programu „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”, który realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię