• Zaczynamy!

          • Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole odbędzie się
            1 września (czwartek):

            o godz. 8.00 – msza św. w kościele parafialnym w Buszkowicach,

            o godz. 9.00 – spotkanie całej społeczności szkolnej na sali gimnastycznej,

            ok. godz. 9.30 – spotkania wychowawców z uczniami.

            Zapraszamy!

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • 24 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnanie absolwentów naszej szkoły.

            Drodzy Absolwenci!

            Życzymy Wam, aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji w naszej szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu.

            Drodzy Uczniowie!

            Dziękujemy za całoroczną pracę, życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Wracajcie 1 września cali i zdrowi!

            Szanowni Rodzice, drodzy Nauczyciele!

            Dziękujemy za ten niełatwy rok szkolny, za Wasze wielkie zaangażowanie. Wspólnie tworzymy jedną wielką społeczność szkolną i za działania dla jej dobra jesteśmy bardzo wdzięczni.

          • Nauka jest kobietą...

          • Nauka jest kobietą. Trzy niezwykle zdolne, ambitne i pracowite uczennice szkół Gminy Żurawica nagrodzone przez Wójta Tomasza Szeleszczuka

            W przeddzień zakończenia roku szkolnego Wójt Gminy Żurawica zaprosił w progi miejscowego urzędu trzy wyjątkowe, młode kobiety – uczennice ostatnich (VIII) klas szkół podstawowych w Żurawicy (SP nr 2), Buszkowicach i Bolestraszycach.

            Wybór dotyczący zaproszenia takich, a nie innych gości nie był przypadkowy. Ósmoklasistki ciężko pracowały na ów zaszczyt. Maja Radochońska – reprezentantka SP w Buszkowicach nie miała sobie równych w zmaganiach w ramach wojewódzkiego kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z matematyki (którego została, rzecz jasna, laureatką).

            Podczas czwartkowej uroczystości nie mogło zabraknąć głównych filarów sukcesów młodych dam. Wiadomo wszak, iż bez pomocy nauczycieli, ich zaangażowania, mądrego inspirowania do naukowych poszukiwań, kształtowania w nich ciekawości świata i zaszczepiania w swoich uczniach chęci do odkrywania różnych obszarów wiedzy, zdobycie laurów w tak prestiżowych konkursach byłoby bardzo trudne. Spotkanie było więc nie tylko okazją do pogratulowania uczennicom wybitnych osiągnięć, ale również do podziękowania ich mentorkom oraz dyrektorom szkół.

            – Sprawia mi ogromną satysfakcję, że mogę tu dzisiaj spotkać się z Państwem i podziękować naszym uczennicom, które także dzięki pracy nauczycieli i życzliwemu środowisku w szkole osiągnęły tak wybitne wyniki w nauce. Serdecznie dziękuję zarówno laureatkom konkursów, jak i paniom nauczycielkom i dyrektorkom szkół, za to, że wierzycie w to, że szkoła ma przyszłość, że ucząc się nie tylko rozwijacie swoje talenty, ale też myślicie perspektywicznie o swojej przyszłości – powiedział Wójt Gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

            – Jestem pewien, że musiałyście poświęcić sporo czasu, aby wspiąć się na ten poziom. Tym bardziej dziękuję, że znalazłyście czas na rozwijanie swoich talentów, a Waszym wychowawcom dziękuję, że szkoła wam to umożliwiła – dodał włodarz. – Wiem, że jeszcze nieraz o was usłyszymy. I wierzę, że ta wasza ciężka praca, determinacja w zdobywaniu wiedzy i ciągłym poszerzaniu swoich horyzontów będzie spożytkowana do tworzenia lepszego świata – podsumował Tomasz Szeleszczuk.

            http://zurawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=193&menu=24&dzialy=24&artykul=2388&akcja=artykul&fbclid=IwAR0mD0v6OJllL-qVGGDRmPbeTDZjK8nHE4GUVFGx9YyvQzcAm-YFhOq5SdE

            https://przemysl.naszemiasto.pl/trzy-zdolne-ambitne-i-pracowite-uczennice-nagrodzone-przez/ar/c5-8881243

          • Artyści są wśród nas...

          • W dniach od O7-09 czerwca 2022r. nasze dwie uzdolnione plastycznie uczennice Maja Radochońska i Julita Osada oraz nauczycielka plastyki pani Ewa Gawczyńska miały zaszczyt wziąć udział w warsztatach malarskich pod czujnym okiem znakomitego wileńskiego malarza polskiego pochodzenia, pana profesora Roberta Bluja i jego córki, również malarki Eweliny Bluj. Warsztaty odbyły się w ramach trzeciej już edycji projektu "Artyści są wśród nas, a my ich nie widzimy". Tematem przewodnim była martwa natura. Ostateczny efekt prac będzie można obejrzeć we wrześniu, kiedy to odbędzie się uroczysty wernisaż i zostanie wydany pamiątkowy folder. Uczennicom serdecznie gratulujemy odwagi, wytrwałości i talentu.

          • Dzień Mamy i Taty w klasie II

          • Dzień Mamy i Taty to czas, kiedy dzieci mają okazję podziękować swoim rodzicom za życie, za miłość i opiekę. Uczniowie klasy II postanowili również uczcić to święto, dlatego też 15 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. W pięknej scenerii dzieci poprzez odgrywane scenki, wiersze i piosenki wyrazili Kochanym Rodzicom swoją wdzięczność za miłość, troskę i czas, który im poświęcają. Po występie dzieci wręczyły swoim najbliższym upominki. Całość spotkania zwieńczyło wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek i zabawy.
            To był wspaniały dzień pełen radości i wzruszeń.

          • Wycieczka do Sandomierza

          • 7 czerwca uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do Sandomierza, to czarujące miasto nazywane jest Małym Rzymem, gdyż podobnie, jak Wieczne Miasto, jest położone na siedmiu wzgórzach. Najpierw udaliśmy się do Wąwozu Królowej Jadwigi, a następnie na rejs statkiem po Wiśle. Z górnego pokładu podziwialiśmy piękną panoramę miasta i Gór Pieprzowych. Kolejny punkt wycieczki – to odwiedziny w muzeum, nazywanym Dworkiem Ojca Mateusza. Tutaj uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak żywe,  woskowe postaci bohaterów filmu, podziwiać wnętrza znane z ekranu, odwiedzić komisariat policji, a nawet pobrać odciski palców. Następnie udaliśmy się do  Zbrojowni Rycerskiej, gdzie przewodnik w sposób  bardzo ciekawy i humorystyczny, opowiedział nam o broni oraz dawnych tradycjach. Uczniowie zobaczyli piki, halabardy, włócznie, topory i armaty. Mogli również przymierzyć stroje i zbroje z dawnych epok. Z zainteresowaniem obejrzeli również katownię. Potem udaliśmy się w kierunku Bramy Opatowskiej, która kiedyś była jednym z elementów systemu obronnego. Wielki zachwyt wśród uczniów wzbudził Rynek, z umieszczonym na nim gotyckim Ratuszem, i kolorowymi kamieniczkami. Po sutym i smacznym posiłku, udaliśmy się w kierunku Furty Dominikańskiej nazywanej też Uchem Igielnym.

          • Dzień Dziecka w klasie IV

          • Uczniowie klasy IV bardzo radośnie i aktywnie świętowali Dzień Dziecka.  Przynieśli wiele, różnorodnych gier planszowych, co było okazją do spędzenia  wolnego czasu na  integracji,  rywalizacji  i wspaniałej zabawie. Nie zabrakło również tańców,  zabaw plenerowych i nauki jazdy na deskorolce elektrycznej. Czas umilała im ulubiona muzyki, smaczne przekąski i napoje. Na deser mieli okazję skosztować watę cukrową, którą samodzielnie przygotowywała im koleżanka z klasy.

          • Wycieczka do Przemyśla

          • 1 czerwca, uczniowie klasy VII i VIII wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Przemyśla. Klasa VIII zdecydowała się w tym dniu na obejrzenie filmu w kinie. Ich młodsi o rok koledzy postanowili wybrać się do parku miejskiego i na Kopiec Tatarski. Obie klasy spotkały się na przemyskim Rynku, by wspólnie pospacerować ulicami Starego Miasta, odpocząć i przy okazji coś zjeść. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspólnym powrotem do szkoły na piechotę.

          • Wyniki Międzynarodowego Konkursu" Kangur Matematyczny"

          • Nasi uczniowie już po raz szósty wzięli udział w największym międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur Matematyczny”. 
            20 uczniów naszej szkoły podjęło matematyczne wyzwania w następujących kategoriach: „Zaczek”(klasy II), "Beniamin” (uczniowie klas V – VI), i „Kadet” (uczniowie klasy VII i VIII). Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest w obecnej chwili najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Bierze w nim udział ok. 6 mln uczestników z 60 krajów położonych na wszystkich kontynentach. Najlepsi uczniowie mają możliwość uzyskania następujących tytułów: Laureat, Bardzo Dobry, Wyróżniony.

            Zadania w teście mają wysoki stopień trudności i wymagają od ucznia zdolności matematycznych, szerokiej wiedzy i dużej umiejętności logicznego myślenia. Tylko niewielki procent najlepszych uczniów ma szansę na uzyskanie wyżej wymienionych tytułów. Miło nam poinformować, że najlepszy wynik uzyskały: Lena Radochońska (klasa III) i Maja Radochońska (klasa VIII), które w swoich kategoriach zdobyły tytuł  „BARDZO DOBRY”, natomiast „WYRÓŻNIENIE” przypadło Mai Górskiej (klasa II), Hubertowi Kopeć (klasa III) i Alanowi Łuc (klasa III).

            Poniżej wyniki pozostałych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie:

            wyniki_UATN_(2).pdf

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji „Kangura”.

          • Wycieczka uczniów Klasy II i III do Bałtowa.

          • 1 czerwca 2022r. uczniowie klasy II i III udali się na wycieczkę do Bałtowa. Zwiedzali tam Bałtowski Park Jurajski, gdzie podziwiali wielkie okazy dinozaurów. Zobaczyli również Zwierzyniec Bałtowski Dolny i Górny. Szczególne wrażenie i dużo radości sprawiło dzieciom oglądanie filmu w Kinie 5D i zwiedzanie Prehistorycznego Oceanarium, gdzie za pomocą trójwymiarowych okularów przeniosły się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Dzieci miały również okazję zobaczyć miniatury najstarszych i najciekawszych zamków i pałaców Polski i zwiedzić wioskę czarownic, tzw. Sabatówkę. Uwieńczeniem wycieczki był zakup pamiątek oraz zabawa na placu zabaw.

          • Kolejny sukces naszej uczennicy!

          • Uczennica klasy trzeciej Lena Radochonska otrzymała III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ''Każdy z nas jest wyjatkowy''. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Serdecznie gratulujemy!

          • Wycieczka uczniów klas IV - VI do Krasiczyna

          • 23 maja uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę do Krasiczyna. Tam mieli okazję zwiedzić ten renesansowy zamek , który  jest uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce.  Dzięki ciekawej opowieści przewodnika dowiedzieli  się legend i historii związanych z tym miejscem, zwiedzili  krypty, wspaniałą renesansową kaplicę oraz wnętrza. Wielkie emocje wzbudziła wizyta w mrocznych podziemiach, gdzie mieści się sala tortur. Udali się również na spacer do  starego parku ze słynną aleją drzew i ciekawymi, rzadkimi okazami roślin. Na koniec odpoczywali , relaksując się przy ognisku i piekąc kiełbaski.

          • Egzamin ósmoklasisty już za nami

          • W dniach 24-26 maja uczniowie klasy ósmej pisali swój pierwszy tak poważny egzamin na zakończenie szkoły podstawowej. Ósmoklasiści przystępowali do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (języka angielskiego). Wyniki egzaminu uczniowie poznają 1 lipca br. 

            Naszym przyszłym absolwentom życzymy, by egzamin stał się przepustką do dostania się do wybranej przez nich szkoły i drogą do spełnienia marzeń.

          • Ogłoszenie wyników głosowania na Patrona

          • W wyniku przeprowadzonego w dniach  11-15/05/2022 głosowania na patrona Szkoły Podstawowej w Buszkowicach informujemy, iż zgłoszeni kandydaci uzyskali następującą ilość głosów:

            Łukasiewicz Ignacy – 25

            Sendler Irena - 61

            Wyszyński Stefan – 76

            W sumie oddano 162 głosy, wszystkie uznano za ważne.

            Wobec powyższgo do organu prowadzącego zostanie zgłoszony wniosek o nadanie szkole imienia bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

                                                                       Dyrektor, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski

          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji – Trzecioteścik

          • W dniu 9 maja uczniowie klasy III pisali sprawdzian kompetencji trzecioklasisty, przygotowany przez wyd. nowa era. Jest to podsumowanie I etapu edukacji dziecka w szkole w klasach I – III. Sprawdzono umiejętności i wiedzę ucznia w zakresie: czytania, pisania, wiedzy o świecie, sprawności rachunkowych oraz praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych. Sprawdzian składał się z dwóch części, w I uczniowie wykazali się wiedzą  z edukacji polonistycznej: w II części sprawdzianu było sprawdzenie wiadomości i umiejętności matematycznych.

            Trzecioklaistom życzymy bardzo wysokich wyników!!!

             

          • Laureaci   Ogólnopolskiego   Konkursu   ZUCH

          • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły z klasy I, II i III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie ZUCH, który odbył się w marcu 2022r. W tym roku laureatami konkursu zostali: Hubert  Kopeć z klasy III, zdobywając XI miejsce . Uczeń wykazał się ogromną wiedzą w teście zintegrowanym  zawierającym wiadomości z edukacji polonistycznej, społeczno – przyrodniczej i matematycznej. Kolejną laureatką konkursu ZUCH z j. angielskiego została również uczennica  z klasy III - Lena  Radochońska , zdobywając  IX miejsce. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe  dyplomy za udział  w konkursie.  Warto przypomnieć, że Ogólnopolski Konkurs ZUCH  był na wysokim poziomie  i sprawdził wiedzę znacznie wykraczającym poza program danej klasy.

            Laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!!!!

          • Dzień Nowych Technologii w naszej szkole!

          • 29 kwietnia 2022r. nasza szkoła przyłączyła się do organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Dnia Nowych Technologii w Edukacji, którego celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

            Nowe technologie pozwalają nam efektywnie uczyć się, komunikować, rozwijać pasje i kreatywnie spędzać wolny czas. Wspierają właściwie każdą aktywność, którą chcemy podjąć – sportową, artystyczną, czytelniczą i wiele, wiele innych. Warto poznawać nowe aplikacje, strony internetowe, urządzenia i gadżety.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia przygotowanego przez uczennice klasy VIII – Maję Radochońską, Roksanę Czyż, Julitę Osadę, Natalię Szczurek i Katarzynę Baranowską.

          • Wybór patrona szkoły!

          • Zapraszamy uczniów, rodziców oraz mieszkańców Buszkowic i Buszkowiczek do udziału w głosowaniu na przyszłego patrona naszej szkoły. Samorząd szkolny, grono pedagogiczne oraz rada rodziców wyłonili trzech kandydatów. Są to:

            • Ignacy Łukasiewicz,
            • Irena Sendlerowa
            • Kardynał Stefan Wyszyński.

            Swój głos można oddać w szkole w dniach 11 - 13 maja 2022 r. w godzinach od 7.00 do 16.00. Głosowanie jest anonimowe, oddanie głosu należy potwierdzić poprzez wpisanie się na listę.

            Wybór patrona to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego. Zachęcamy do udziału wszystkich tych, którzy czują się związani ze Szkołą Podstawową w Buszkowicach.

                                                                                    Z poważaniem

                                                                       Dyrektor szkoły, Rada Rodziców
                                                                            i Samorząd Uczniowski

            Jan Boży Józef Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 roku we wsi Zaduszniki (obecnie powiat mielecki, województwo podkarpackie), zmarł w Chorkówce 7 stycznia 1882 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zręcinie. Pracował w aptekach w Łańcucie, Rzeszowie i Lwowie. W latach 1850-1852 studiował farmację na Uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu. W latach 1852-1853 Ignacy Łukasiewicz wspólnie z Janem Zehem prowadził na zapleczu apteki badania nad ropą naftową, po oczyszczeniu tego płynu uzyskał naftę świetlną. 31 lipca 1853 w szpitalu na lwowskim Łyczakowie zapłonęły po raz pierwszy lampy naftowe, które wykonał blacharz lwowski Adam Bratkowski, według projektu Łukasiewicza.

            Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem o wybitnych cechach charakteru. Wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, kościoły, drogi i mosty.

            Irena Stanisława Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 r., a zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie, gdzie spędziła większość swojego życia. Jest polską działaczką społeczną i charytatywną, w czasie II wojny światowej była kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. 30 lipca 2008 r. Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła rezolucję upamiętniającą postać Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady około 2500 dzieci żydowskich.

            W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

            Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 w Zuzeli na Mazowszu, zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Błogosławiony Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953, zwany Prymasem Tysiąclecia, określany niekiedy jako mąż stanu, postrzegany jako obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznego, kaznodzieja, publicysta, kapelan duszpasterstwa Wojska Polskiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

            Twórca akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne PRL w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.

          • Laureatka Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego

          • Maja Radochońska, uczennica klasy 8 została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022.  Znalezienie się w czołówce najlepszych matematyków w województwie nie należało do najłatwiejszych zadań, co niewątpliwie świadczy o wielkim zaangażowaniu i doskonałym przygotowaniu naszej uczennicy. "Wygranie" takiego konkursu to wielki zaszczyt i radość, uczeń zyskuje miarodajne potwierdzenie swojej rozległej wiedzy i sprawności intelektualnej. 

            Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najważniejszych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą startować uczniowie. Udział w nich wymaga od ucznia ogromnego zaangażowania oraz wielu godzin pracy. Na wszystkich stopniach konkursu (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim) uczniowie rozwiązywali pisemny test zawierający zadania z matematyki. Zagadnienia znacznie wykraczały poza program szkolny, zadania wymagały logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności sprawnego i bezbłędnego liczenia. Nielicznym udaje się dotrzeć do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskać tytuł laureata. Maja każdy etap konkursu traktowała jak poważne wyzwanie, z którego wywiązywała się wzorowo, a wielomiesięczny wysiłek zaowocował sukcesem. Uczennica zwolniona będzie z części matematycznej egzaminu ósmoklasisty, a osiągnięcie zostanie wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

            Gratulujemy!

  • Galeria zdjęć

      brak danych