• Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

          • W maju obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz wielkie święto patriotyczne – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791r. (3 maja). Majowe święta uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej, a także są okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych.
            1 maja w większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, obchodzony jest jako Święto Pracy.
            2 maja
            Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej  wprowadzone zostało w lutym 2004 roku. W tym dniu obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.
            3 majaŚwięto Konstytucji Trzeciego Maja, najdonioślejsze spośród wymienionych, które nas Polaków nieodmiennie napełnia dumą. Konstytucja 3 Maja została uchwalona w dramatycznych dla Polski okolicznościach. Wcześniej, wykorzystując słabość Rzeczpospolitej, nasi sąsiedzi dokonali jej  I rozbioru (1772r.) i było jasne, że na tym nie poprzestaną. W 1788 roku zwołano sejm, który obradował do 1791 roku i przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Wielkiego lub Czteroletniego. Podczas jego obrad światli ludzie, zwolennicy reform, patrioci świadomi wiszącego nad krajem niebezpieczeństwa, chcieli zmienić utrwalone od dawna, złe i niesprawiedliwe prawa, które prowadziły wprost do zguby Polski. W takich właśnie okolicznościach i w towarzyszącej im podniosłej atmosferze 3 maja 1791 roku sejm uchwala konstytucję zaprzysiężoną następnie przez króla. Jest to pierwszy w Europie i drugi (po  konstytucji amerykańskiej) akt prawny tego typu. Fakt ten świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej ówczesnych polskich patriotów. Z okazji majowych świąt wywieśmy flagę i pokażmy, że jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny!

          • Kolejny sukces Mai!

          • 29 kwietnia 2022r.  w Zespole  Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej. Młodzi wokaliści śpiewali utwory, które nawiązują do naszej historii i są związane z dziedzictwem narodowym. Nie zabrakło również utworów bardziej współczesnych, dla których tematem wiodącym jest Ojczyzna i patriotyzm. Naszą szkołę w konkursie reprezentowała Maja Radochońska z klasy VIII, która zdobyła zaszczytne I miejsce.
            Serdecznie gratulujemy!

          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi (Earth Day) to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia, uważane za największe ekologiczne święto świata. To dzień, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, jak ważne są działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska, w którym żyjemy. Również w naszej szkole były promowane postawy proekologiczne. Uczniowie młodszych klas obejrzeli filmy edukacyjne poświęcone naszej planecie, wykonali  plakaty, a także posprzątali śmieci w najbliższym otoczeniu naszej szkoły.

            Zrozumieli, że dbając o środowisko, dbają również o swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie.

          • Kolejne sukcesy naszych uczniów

          • Znane są wyniki organizowanego przez Arboretum w Bolestraszycach Międzyszkolnego Wojewódzkiego Konkursu związanego z obchodami Światowego Dnia Wody pt. „Niestandardowe źródła wody i możliwe sposoby jej pozyskania – surwiwal na małą i dużą skalę”. Wśród zwycięzców, zarówno w konkursie plastycznym jak i w konkursie na pracę multimedialną, znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

            Nagrodzono prace plastyczne: Mai Łuc (Oddział Przedszkolny), Michała Pietruś (kl. I), Aleksandry Gnes (kl. I), Neli Łuc (kl. I), Lidii Źrebiec (kl. II), Gabrieli Chłopek (kl. II), Emilii Czapka (kl. II), Sebastiana Mierzwy (kl. II), Wojciecha Stasickiego (kl. II), Jakuba Wardęgi (kl. II), Franciszka Kowala (kl. III), Oliwii Korpal (kl. III), Leny Radochońskiej (kl. III), Darii Kruk (kl. III), Eryka Sitarza (kl. III).

            Nagrodę za pracę multimedialną otrzymała Maria Kowal z klasy V.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Uroczysty Apel

          • W środę 13 kwietnia odbył sie uroczysty apel poświęcony ważnym wydarzeniom kwietniowym:

            13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Była to zbrodnia popełniona przez NKWD przez strzał w tył głowy z broni krótkiej, co najmniej 21 768 obywateli Polski na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR. Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów). Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonychw więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR.

            14 kwietnia - Dzień Chrztu Polski. Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości. 

            15 - 18 kwietnia - Święta Wielkanocne - najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. 

          • Wielkanocne śniadanie w klasie III

          • Wielkanoc jest największym świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ludzie chcąc się dzielić  radością ze Zmartwychwstania Pańskiego i spotykają się, aby przekazać sobie świąteczne życzenia.

            W dniu poprzedzającym Święta Wielkanocne uczniowie klasy III zasiedli do wielkanocnego  stołu wcześniej pięknie przygotowanego przez rodziców. Nie zabrakło na nim świątecznych dekoracji, pięknych życzeń  dla dzieci i nauczycieli, dużego baranka, pysznych bab oraz niespodzianek od Wielkanocnego Zajączka. Uczniowie na wspólne śniadanie zrobili smaczne, kolorowe kanapki. Każdy miał swój udział w przygotowaniach i nasze wielkanocne spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój, który będzie nam towarzyszył przez okres Świąt Wielkanocnych A.D. 2022, jakżeż innych przecież od ubiegłorocznych. Za wszelką pomoc rodzicom serdecznie dziękuję  składając jednocześnie życzenia zdrowia, spokoju, nadziei i ufności w lepsze jutro, które daje nam wiara w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

          • Kolejne międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus+

          • Tym razem spotkanie miało miejsce w malowniczym bawarskim miasteczku Wörth nad Dunajem. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić miejscową szkołę Mittelschule Wörth an der Donau oraz pograć w piłkę nożną na szkolnym boisku. Miasteczko Worth ad Donau leży 150 km na wschód od Monachium, gdzie znajduje się słynna Alianz Arena i wszyscy młodzi chłopcy marzą o grze w piłkę na miarę Roberta Lewandowskiego! Atrakcją wieczorów były gry zespołowe, takie jak ping pong, piłkarzyki czy kręgle.

            Tematem przewodnim spotkania było „odpowiedzialne obywatelstwo”. Mogliśmy doświadczyć, w jaki sposób Niemcy postępują ze śmieciami, z jakich źródeł energii korzystają i dowiedzieć się, ile wody zużywa człowiek, aby wyprodukować koszulkę czy wyhodować pomidora. Nie zabrakło wycieczki do Monachium, gdzie grupa zwiedziła muzeum BMW oraz słynne miasteczko olimpijskie. W sierpniu tego roku, 50 lat po dramatycznym zamachu terrorystycznym w 1972 r., odbędzie się tam Olimpiada lekkoatletyczna. Spotkanie, podobnie jak poprzednie, obfitowało w nowe przyjaźni i wymianę doświadczeń.

                                                                                                                     

            Uczniowie i opiekunowie

          • Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Bircza

          • 12 kwietnia 2022r. uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Bircza. Wysłuchali opowiadań pani leśnik Emilii Baranowicz o życiu zwierząt, a następnie wykonali własne stroiki świąteczne wykorzystując do tego materiały ekologiczne, czyli dary lasu. W świątecznej atmosferze powstały niezwykle oryginalne koszyczki.

          • Warsztaty wielkanocne!

          • Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych. W piątek  8 kwietnia w klasie II i III odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których uczniowie wykonali piękne stroiki świąteczne udekorowane pisankami, kurczakami, zajączkami, barankami i wiosennymi kwiatami. Stroiki będą doskonałą dekoracją stołu wielkanocnego lub wyjątkowym świątecznym upominkiem dla najbliższych.

          • Konkurs muzyczny

          • Dnia 01.04.2022r. w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu odbył się XIV Przegląd Piosenki Dziecięcej „W KRAINIE PIOSENKI”. Celem tego konkursu było stwarzanie możliwości prezentacji muzycznych umiejętności dzieci oraz odkrywanie i promowanie  twórczości dziecięcej. Podczas konkursu można było obejrzeć i wysłuchać solistów oraz zespoły muzyczne dzieci  z klas I – III. Naszą szkołę w kategorii soliści  reprezentowali uczniowie z klasy III:  Lena Radochońska w „Piosence drewnianych lalek”  i Franciszek Kowal w piosence „Świat bez wody”. Zarówno Maja jak i Franek za piękny występ zdobyli tytuł laureata i otrzymali złote statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

            GRATULUJEMY I  ŻYCZYMY  DALSZYCH SUKCESÓW MUZYCZNYCH !!!

          • Dzień Świadomości Autyzmu.

          • 1 kwietnia uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia dzieci przyszły ubrane na niebiesko ponieważ, to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci z autyzmem jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Ponadto poplularne hasło brzmi:, 'Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź NIEBIESKI'. W ramach podnoszenia świadomości na temat tego zaburzenia uczniowie mięli stworzyć plakaty informujące o sposobie funkcjonowania osób ze Spektrum Autyzmu, a także tego dnia rozmawialiśmy o sposobie spostrzegania świata przez dzieci z autyzmem oglądaliśmy film przedstawiający świat oczami dziecka że spektrum autyzmu.

          • Wiosnę witamy - o nasze zdrowie dbamy!

          •  21 marca – pierwszy dzień wiosny – uczniowie klasy II postanowili powitać zdrowo, kolorowo i wesoło. Wszyscy przygotowywali wiosenne śniadanie. Trzeba przyznać, że było bardzo smaczne. Wszystkim należy się pochwała za te pyszności. 

            Po obfitym posiłku wyruszyliśmy ze szkoły na plac zabaw, gdzie symbolicznie spaliliśmy Marzannę i pożegnaliśmy zimę. 

            WITAJ WIOSNO! 

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa!

          • 21 dzień marca  to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (Dzień Kolorowej Skarpetki). To nie przypadek, że obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne. Zakładając kolorowe skarpetki nie do pary solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa. Chcemy pokazać, że różni nas tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. 

          • Dzień Bez Plecaka w klasach I - III

          • Pierwszego dnia wiosny uczniowie klas I-III zamiast plecaków i tornistrów maszerowali do szkoły z dziwnymi przedmiotami.
            Byli widziani z walizkami, sklepowymi koszykami, wiklinowymi koszykami, szufladami, wózkami, chlebakami, a nawet z wanienką.
            To nic niesamowitego, ponieważ 21 marca w naszej szkole świętowaliśmy #nobackday, czyli Dzień Bez Plecaka. Dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością.

          • Dzień Kobiet w klasie III

          • Chłopcy z klasy trzeciej zorganizowali miłą niespodziankę dla dziewczynek z okazji Dnia Kobiet. Od rana mali gentelmeni częstowali dziewczynki słodyczami, wręczali im kwiaty i śpiewali „Sto lat”.

            Ten  bardzo miły dzień zapadnie na długo w pamięci uczniów.

          • Apel o pomoc dla Ukrainy

          • Drodzy Państwo,

            W związku z wojną, która wybuchła u naszych sąsiadów na Ukrainie i jej konsekwencjami - tysiącami uchodźców, którzy przebywają na terenie naszego kraju, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc.Wiele z tych osób to matki z dziećmi, które potrzebują dosłownie wszystkiego, aby przeżyć i móc egzystować. Dlatego pozostając w kontakcie z Caritas Archidiecezji Przemyskiej prosimy o dostarczenie rzeczy, które na chwilę obecną są najbardziej potrzebne:

            - koce zwykłe i termiczne,

            - śpiwory,

            - polary (nowe lub używane, ale czyste i w dobrym stanie),

            - nowe skarpety dziecięce, damskie i męskie,

            - środki higieny osobistej (szczoteczki i pasty do zębów, szampony, żele do mycia ciała, papiery toaletowe, ręczniki, ręczniki papierowe, pampersy dla dzieci, chusteczki nawilżane, chusteczki higieniczne),

            - wodę w małych butelkach,

            - mleko w proszku dla niemowląt,

            - środki pielęgnacyjne dla niemowląt i dzieci,

            - konserwy,

            - wędliny pakowane próżniowo,

            - suchy prowiant (np. suchary),

            - pieczywo krojone, o długim terminie ważności,

            -różnego rodzaju środki opatrunkowe (np. bandaże, plastry, opatrunki),

            - leki wykrztuśne i syropy, leki przeciwbólowe.

            Liczymy na to, że włączycie się Państwo do akcji pomocy organizowanej w naszej szkole. Osoby chętne proszone są o przynoszenie wyżej wymienionych rzeczy od dnia jutrzejszego do piątku i zostawienie ich w przedsionku szkoły.

            Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

  • Galeria zdjęć

      brak danych